Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Poggio le Volpi Baccarossa Lazio Rosso

The Poggio le Volpi Baccarossa Lazio Rosso is a bright ruby-red in the glass. Its wonderfully multi-layered bouquet offers notes of black ripe fruit, cherries, cloves, cocoa powder, Mediterranean woods and graphite, complemented by balsamic nuances. This outstanding red wine from Lazio is velvety and elegant on the palate, with ripe, beautifully integrated tannins, a great balance and depth and a long finish as well.

This pure varietal Nero Buono grows on volcanic soils. The wine matured for at least 12 months in barriques and another three to four months in the bottle. The Poggio Le Volpi estate is an icon of viticulture in Lazio, bringing a new lustre to this venerable wine-growing region. Numerous renowned wine critics from all over the world regularly attest that the Poggio le Volpi wines are of highest quality.

You’ll want to discover the Poggio le Volpi Baccarossa Lazio Rosso with first courses of a set menu with pasta, lamb or medium-aged cheeses. It also goes beautifully with Bucatini all’Amatriciana, a traditional pasta dish from the Lazio region.

Wine type:
Rotwein
Taste:
semi dry
Vintage:
2023
Ageing Potential:
2031
Region:
Latium
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Nero Buono
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
5,8 g/l
Residual sugar:
9,0 g/l
pH:
3,69
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
320 kJ / 76 kcal
GTIN/EAN:
8055731070077
Bottler:
Poggio Le Volpi Soc.Agr.
Via Colle Pisano 27
00078 Monteporzio Catone
Italien
Poggio le Volpi
Skip product gallery

Product recommendation

Poggio le Volpi Donnaluce Lazio Bianco
The Poggio le Volpi Donnaluce Lazio Bianco is a fascinating white wine from Lazio that was aged in wooden casks and has an outstanding reputation in the international world of wines. This blend consisting of Malvasia del Lazio, Greco and Chardonnay has an intense bouquet offering notes of gooseberries, apricots, peach, lychee and white blossoms. Its finish shows nuances of honey and almonds. On the palate, this remarkable taste experience from the Poggio le Volpi estate is velvety, fresh, fruity, and downright dangerously seductive. The long-lasting finish shows an intense interplay of aromas. The vines grow on volcanic soils. The Poggio le Volpi Donnaluce Lazio Bianco is an ideal accompaniment to pasta dishes with mussels, Middle Eastern and Thai cuisine or sushi. It is a genuine delight that also goes beautifully with fresh goat’s cheese.

Content: 0.75 litre (€17.53 / 1 litre)

Regular price: From €13.15
Donnafugata Tancredi Dolce & Gabbana
The Donnafugata Tancredi Dolche & Gabbana IGT Sicilia from the Italian wine-growing region of Sicily has an elegant structure and a complex bouquet, inviting you to enjoy a multi-faceted taste experience.You will perceive aromas of liquorice, blueberries, cocoa, cherries and a slight menthol note. These mingle to create an exciting combination of aromas. This red wine is full-bodied and velvety on the palate.The combination of the two grapes Cabernet Sauvignon and Nero d'Avola gives this special wine its playfulness between fruity, fine and long-lasting. Enjoy a long finish and the feeling of dolce vita.Drink the Donnafugata Tancredi Dolche & Gabbana IGT Sicilia at 18 °C to experience its full aroma. The rich structure with clear persistence goes well with red meat, roasts, kid and lamb. Also try it with porcini mushrooms and mature cheeses.

Content: 0.75 litre (€47.33 / 1 litre)

Regular price: €35.50
bottle
Poggio Le Volpi Roma Rosso Classico DOC
Roma wines date back to ancient times, when they were already very popular. The Poggio Le Volpi Roma Rosso Classico DOC is also a dedication to Rome and its historical greatness. The Italian red wine comes from the Lazio region, one of the most important territories steeped in history with an ancient wine tradition and the mineral power of the land formed by the Lazio volcano.Montepulciano, Syrah and Cesanese grapes are blended together in the Roma DOC and matured for several months in barriques. In the glass, this creation is a deep, bright ruby red. Dark and mineral aromas envelop the nose, enriched by the aromatic power of the grape varieties. The wonderful aroma is reminiscent of ripe red fruit, cherries and red flowers, which are enveloped by a very pleasant balsamic note. On the palate, the dry wine is full-bodied and complex and its tannins are subtly integrated. The Roman is well balanced, elegant and very long-lasting.Enjoy the exciting Poggio Le Volpi Roma Rosso Classico DOC with rack of lamb or medium-aged cheeses at a recommended drinking temperature of 16-18°C.

Content: 0.75 litre (€13.20 / 1 litre)

Regular price: €9.90
bottle
People Frascati DOCG Superiore
This fine composition from the Malvasia di Candia and Trebbiano grape varieties is reminiscent of pear and green apple on the nose, with wonderfully fresh notes of elderflower, grass and white flowers. On the palate, this white wine from Frascati, the famous municipality in the Rome area, is fresh and fruity, wonderfully mineral and accessible with a long finish.The People Frascati DOCG Superiore from Poggio Le Volpi, one of Lazio's wineries, is a perfect choice as an aperitif. However, this dry white wine from Italy is also a very good accompaniment to seafood, fish dishes, fresh cheese and risotto.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
People Cesanese Lazio IGP
Der People Cesanese Lazio IGP ist ein Rotwein aus der Region Lazio, die nach Veneto, Sizilien und Apulien eines der größten Weinbaugebiete Italiens ist. Das Gebiet ist hügelig mit vulkanischen Böden, die reich an organischen und mineralischen Substanzen sind.Im Glas leuchtet der People Cesanese Lazio IGP in einem tiefen Rubinrot. In der Nase zeigen sich Aromen von reifen roten Früchten, Kirschlikör, roten Blumen und Gewürzen. Am Gaumen ist der italienische Wein gut ausbalanciert, angenehm tanninhaltig und geschmeidig mit einem sehr langen fruchtigen Abgang.

Content: 0.75 litre (€11.33 / 1 litre)

Regular price: €8.50
bottle
Poggio le Volpi Baccarossa Lazio Rosso
Poggio le Volpi Baccarossa Lazio Rosso

€17.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle