Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Poggio le Volpi Donnaluce Lazio Bianco

The Poggio le Volpi Donnaluce Lazio Bianco is a fascinating white wine from Lazio that was aged in wooden casks and has an outstanding reputation in the international world of wines. This blend consisting of Malvasia del Lazio, Greco and Chardonnay has an intense bouquet offering notes of gooseberries, apricots, peach, lychee and white blossoms. Its finish shows nuances of honey and almonds. On the palate, this remarkable taste experience from the Poggio le Volpi estate is velvety, fresh, fruity, and downright dangerously seductive. The long-lasting finish shows an intense interplay of aromas.

The vines grow on volcanic soils. The Poggio le Volpi Donnaluce Lazio Bianco is an ideal accompaniment to pasta dishes with mussels, Middle Eastern and Thai cuisine or sushi. It is a genuine delight that also goes beautifully with fresh goat’s cheese.

Wine type:
Weißwein
Taste:
semi dry
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2030
Region:
Latium
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
5,6 g/l
Residual sugar:
11,4 g/l
pH:
3,26
Recommended drinking temperature:
8 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8055731070039
Bottler:
Poggio Le Volpi Soc.Agr.
Via Colle Pisano 27
00078 Monteporzio Catone
Italien
Poggio le Volpi
Skip product gallery

Product recommendation

Statti Greco IGT Calabria
The 100-percent Greco Bianco offers an intensive freshness and flavor and is well balanced. The Statti brothers compare the pleasure of enjoying this wine with driving an Alfa Romeo Duetto.Greco Bianco, the autochthonous grape from southern Italy, is a flagship of winemaking in Calabria. The Statti Greco Bianco from the southernmost region of the Italian mainland is remarkable refreshing. Enjoy the Statti Greco Bianco with seafood.

Content: 0.75 litre (€17.53 / 1 litre)

Regular price: From €13.15
People Frascati DOCG Superiore
This fine composition from the Malvasia di Candia and Trebbiano grape varieties is reminiscent of pear and green apple on the nose, with wonderfully fresh notes of elderflower, grass and white flowers. On the palate, this white wine from Frascati, the famous municipality in the Rome area, is fresh and fruity, wonderfully mineral and accessible with a long finish.The People Frascati DOCG Superiore from Poggio Le Volpi, one of Lazio's wineries, is a perfect choice as an aperitif. However, this dry white wine from Italy is also a very good accompaniment to seafood, fish dishes, fresh cheese and risotto.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
Poggio le Volpi Baccarossa Lazio Rosso
The Poggio le Volpi Baccarossa Lazio Rosso is a bright ruby-red in the glass. Its wonderfully multi-layered bouquet offers notes of black ripe fruit, cherries, cloves, cocoa powder, Mediterranean woods and graphite, complemented by balsamic nuances. This outstanding red wine from Lazio is velvety and elegant on the palate, with ripe, beautifully integrated tannins, a great balance and depth and a long finish as well.This pure varietal Nero Buono grows on volcanic soils. The wine matured for at least 12 months in barriques and another three to four months in the bottle. The Poggio Le Volpi estate is an icon of viticulture in Lazio, bringing a new lustre to this venerable wine-growing region. Numerous renowned wine critics from all over the world regularly attest that the Poggio le Volpi wines are of highest quality.You’ll want to discover the Poggio le Volpi Baccarossa Lazio Rosso with first courses of a set menu with pasta, lamb or medium-aged cheeses. It also goes beautifully with Bucatini all’Amatriciana, a traditional pasta dish from the Lazio region.

Content: 0.75 litre (€22.00 / 1 litre)

Regular price: From €16.50
Feudi Di San Marzano "I Tratturi" Sauvignon Malvasia
The Feudi Di San Marzano "I Tratturi" Sauvignon Malvasia is an uncomplicated white wine for relaxed hours in convivial company. Its bouquet of fragrant fruity notes and fine spice caresses the nose.The San Marzano "I Tratturi" Sauvignon Malvasia is fruity, light and harmonious. With this dry white wine, the well-known Cantine San Marzano winery in the south of Apulia has created a powerful wine with a strong character. It is made from the Sauvignon Blanc and Malvasia grape varieties. The straw-yellow wine from Italy impresses with its long-lasting bouquet of mandarins and citrus fruits. The fruity aroma continues on the palate. The nuances of grapefruit, peach and passion fruit as well as a hint of sweet honeydew melon are particularly present.Enjoy Feudi di San Marzano at a drinking temperature of 12 °C as an aperitif and with starters. It is also the ideal accompaniment to fish soup, cream cheese and almond cookies.

Content: 0.75 litre (€8.20 / 1 litre)

Regular price: €6.15
bottle
Vacu Vin Wine Cooler Elegant, Stainless Steel
Das modische Design von diesem Elegant Cooler aus Edelstahl sorgt für ein attraktives Aussehen. Der Cooler kühlt den Wein - ohne Eis - sofort auf Trinktemperatur herunter!Der Elegant Cooler enthält ein wieder verwendbares Rapid Ice Kühlelement, das eine Flasche innerhalb von 5 Minuten kühlt und danach noch einige Stunden kühl hält.Mit dem Elegant Cooler hat man keinen Ärger mit Eis, Wasser oder nassen Etiketten, die sich von der Flasche lösen.- Aktivkühler, ohne Eis- Kühlt innerhalb von 5 Minuten- Aufbewahrung im Gefrierfach- Kein überfüllter Kühlschrank

Regular price: €45.90
Poggio le Volpi Donnaluce Lazio Bianco
Poggio le Volpi Donnaluce Lazio Bianco

€13.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle