Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hensel Höhenflug Spätburgunder

Noch ein Höhenflug für die Sinne vom Weingut Hensel aus der Pfalz: Im facettenreichen Bukett dieses Spätburgunders vereinen sich Noten von saftigen Kirschen, würzigem Lebkuchen und Tabak sowie von aromatischen Cranberries. Im Verlauf bereichern noch Noten von zarter Minze und Cassis die Vielfalt an Düften in der Nase. Am Gaumen ist der Hensel Höhenflug Spätburgunder elegant und zugleich komplex, seidig, mit feinen, würzigen Holzaromen (dank des wohlüberlegten Einsatzes von hochwertigen Barriquefässern). Eine runde Sache. Der Wein klingt noch lange nach, mit schönen Nuancen von weißer Schokolade auf der Zunge.

Entdecken Sie den Hensel Höhenflug Spätburgunder als Botschafter des deutschen Rotweins, der noch so viel Potenzial besitzt.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2030
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
4040046590208
Bottler:
Weingut Hensel
In den Almen 13
67098 Bad Dürkheim
Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Discover more
Weingut Hensel
Skip product gallery

Product recommendation

Königschaffhauser Vulkanfelsen Spätburgunder, dry
The grapes for this Pinot Noir thrive on the volcanic soils of the Kaiserstuhl. The consistent quality of the wine is just as impressive as the expressive aroma of fresh red fruit.Velvety dry with a pleasing structure and astonishing depth.

Content: 0.75 litre (€12.67 / 1 litre)

Regular price: From €9.50
Vacu Vin Vacuum Wine Saver - black
The original award winning Vacu Vin Vacuum Wine Saver is now used by over 25 million wine drinkers around the world making it the world's best selling branded wine accessory! The Vacu Vin Wine Saver is far more than a typical bottel stopper or cork. The Wine Saver is a vacuum pump, which extracts the air from the opened bottle and reseals it with a special reusable rubber stopper. This slows down the oxidation process so that you can enjoy your wine for a longer period of time. The bottle can be opened and resealed as many times, as you like. As indispensable as a corkscrew!

Regular price: €16.99
piece
Hensel Höhenflug Chardonnay
The Hensel Höhenflug Chardonnay is distinctly shaped by its aging in barriques, which gives this white wine from the Palatinate a remarkably multifaceted bouquet: Here, notes of toast, caramel, and vanilla blend with fruity notes of juicy, ripe honeydew melon and ripe pineapple.On the palate, this creation by innovative winemaker Thomas Hensel is creamy and fruity, with light tannins. Added to this is a delicate fruit acidity that contrasts the full body of this well-balanced Chardonnay with an invigorating freshness. Discover an exceptional Chardonnay from the Palatinate with toasty aromas and an opulent body.Enjoy this dry Chardonnay with white meat, poultry, asparagus, mushroom dishes, or quiche.

Content: 0.75 litre (€25.27 / 1 litre)

Regular price: From €18.95
Hensel Aufwind Grauburgunder
The Hensel Aufwind Pinot Gris comes from the renowned Palatinate region and is produced by the traditional Thomas Hensel winery in Bad Dürkheim. Thomas Hensel is one of 20 winegrowers from Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located right next to the local "airport" - or rather sports airfield. Thomas is ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.The Hensel Aufwind Pinot Gris is a fruity, fresh Burgundy cuvée with aromas of ripe honeydew melon, yellow banana, Piedmont hazelnuts and bourbon vanilla. The subtle use of barriques adds complexity and spice to this wine without losing any of its freshness and independent character. On the palate, this dry white wine is smooth with plenty of power, spice and creaminess.A wonderful solo wine from the Palatinate. It is also an excellent accompaniment to various meat and fish dishes, pasta and hearty stews.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Hensel Höhenflug Spätburgunder
Hensel Höhenflug Spätburgunder

€20.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle