Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Dr. Bürklin Wolf Villa Cuvée white

The Dr. Bürklin Wolf Cuvée blanc from the Palatinate region smells of juicy yellow apples, fully ripe mirabelle plums, melon and a hint of vanilla. On the palate, this dry white wine from the renowned Dr. Bürklin-Wolf winery is accessible, fresh and wonderfully fruity.

Aged in wooden barrels, the Dr. Bürklin-Wolf Blanc was produced biodynamically. A natural, unadulterated pleasure. Discover this modern, stimulating white wine from Germany as an ideal summer and party wine.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2028
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Organic product:
Alcohol content:
11,5  % by volume
Total acidity:
7,8 g/l
Residual sugar:
6,0 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
296 kJ / 71 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4016462170102
Bottler:
Weingut Dr. Bürklin-Wolf
Weinstraße 65
67157 Wachenheim
Deutschland
Dr. Bürklin Wolf

Bezeichnend für die außergewöhnliche Qualität des Weingutes Dr. Bürklin-Wolf ist die Beschreibung im Gault Millau 2015: „Rieslingfans bekommen alleine bei der Erwähnung des Namens Bürklin-Wolf leuchtende Augen. Tatsächlich dürfte es weltweit kein Weingut geben mit solch einer Auswahl an Spitzenrieslingen aus besten Lagen.

in der Tat, Dr. Bürklin-Wolf gehört zu den Spitzenweingütern in Deutschland. Das Weingut produziert auf 85 Hektar überwiegend Weißweine und hier fast ausschließlich Riesling. Bürklin-Wolf setzt sehr stark auf Terroir, führt eine eigene Lagenklassifizierung (rund 28 Hektar sind hier klassifiziert) durch und ist Mitglied im Verband Deutscher Prädikats- und Qualitätsweingüter.

In den Bereichen der Spitzenlagen von Dr. Bürklin-Wolf profitieren die Reben von Basalteinlagerungen im Boden, die die Sonnenwärme gut speichern und so den Reben einen Wachstumsvorteil bieten. Das Weingut hat eine lange Tradition und die Geschichte beginnt im Jahr 1597. Seinerzeit gründete Bernhard Bürklin das Weingut. Die heutige Bedeutung bekam das Gut allerdings erst ab etwa 1875, als Albert Bürklin seine Frau Luise Wolf heiratete und das Weingut seinen heutigen Namen erhielt. Sein Großneffe, ebenfalls mit dem Namen Albert Bürklin, führte im 20. Jahrhundert den Betrieb fort. Seit 1990 wird das Weingut von Bettina Bürklin-von Guradze geführt. Die Geschäftsführung hat seit 2008 Steffen Brahner inne.

Besonders den nachhaltigen Weinanbau hat sich Dr. Bürklin-Wolf auf die Fahnen geschrieben: man setzt verstärkt auf die Rückbesinnung zur Natur. Auf synthetische Spritzmittel oder mineralischen Dünger wird weitestgehend verzichtet. Gedüngt wird wie früher mit Mist oder Kompost und man versucht, mit Hilfe von Pheromonfallen dem Schädlingsbefall zu begegnen. Seit 2005 ist die gesamte Anbaufläche auf biodynamischen Weinbau umgestellt.

Dr. Bürklin Wolf

Bezeichnend für die außergewöhnliche Qualität des Weingutes Dr. Bürklin-Wolf ist die Beschreibung im Gault Millau 2015: „Rieslingfans bekommen alleine bei der Erwähnung des Namens Bürklin-Wolf leuchtende Augen. Tatsächlich dürfte es weltweit kein Weingut geben mit solch einer Auswahl an Spitzenrieslingen aus besten Lagen.

in der Tat, Dr. Bürklin-Wolf gehört zu den Spitzenweingütern in Deutschland. Das Weingut produziert auf 85 Hektar überwiegend Weißweine und hier fast ausschließlich Riesling. Bürklin-Wolf setzt sehr stark auf Terroir, führt eine eigene Lagenklassifizierung (rund 28 Hektar sind hier klassifiziert) durch und ist Mitglied im Verband Deutscher Prädikats- und Qualitätsweingüter.

In den Bereichen der Spitzenlagen von Dr. Bürklin-Wolf profitieren die Reben von Basalteinlagerungen im Boden, die die Sonnenwärme gut speichern und so den Reben einen Wachstumsvorteil bieten. Das Weingut hat eine lange Tradition und die Geschichte beginnt im Jahr 1597. Seinerzeit gründete Bernhard Bürklin das Weingut. Die heutige Bedeutung bekam das Gut allerdings erst ab etwa 1875, als Albert Bürklin seine Frau Luise Wolf heiratete und das Weingut seinen heutigen Namen erhielt. Sein Großneffe, ebenfalls mit dem Namen Albert Bürklin, führte im 20. Jahrhundert den Betrieb fort. Seit 1990 wird das Weingut von Bettina Bürklin-von Guradze geführt. Die Geschäftsführung hat seit 2008 Steffen Brahner inne.

Besonders den nachhaltigen Weinanbau hat sich Dr. Bürklin-Wolf auf die Fahnen geschrieben: man setzt verstärkt auf die Rückbesinnung zur Natur. Auf synthetische Spritzmittel oder mineralischen Dünger wird weitestgehend verzichtet. Gedüngt wird wie früher mit Mist oder Kompost und man versucht, mit Hilfe von Pheromonfallen dem Schädlingsbefall zu begegnen. Seit 2005 ist die gesamte Anbaufläche auf biodynamischen Weinbau umgestellt.

Discover more
Dr. Bürklin Wolf
Skip product gallery

Product recommendation

Künstler Gutsriesling QbA dry
The Künstler Gutsriesling QbA is a dry white wine and is to a certain extent the winemaker's flagship. The loamy and clayey soils on which the vines for this wine are grown have imparted a certain minerality to the grapes. This wine is a particularly clear and well-structured Riesling, whose acidity has been wonderfully integrated into the overall composition. The fruity apricot and peach notes are also clearly recognizable and emerge very clearly on the palate.The wine is a good choice with light dishes, seafood or feta cheese. Fried or grilled fish also goes excellently with this Riesling. The range of possible uses is therefore very wide. If you don't want to drink the wine straight away, you can also consider storing it. There is plenty of potential for this.

Content: 0.75 litre (€17.00 / 1 litre)

Regular price: From €12.75
Pfaffmann Kirchenstück Riesling 'Selection' QbA dry
Nußdorfer Kirchenstück Riesling: A dry late harvest white wine from one of the most popular German wine-growing regions, the Palatinate. As a wine connoisseur, you know that not all Rieslings are the same. This quality wine comes from the traditional Karl Pfaffmann winery in Walsheim. The focus here is on sustainability, craftsmanship and, of course, excellent taste. You get a wine with its own identity.The Riesling impresses with its spiciness and mineral note. Fermented cool, but not cold, and matured in stainless steel tanks, the Nußdorfer Kirchenstück is a powerful Riesling with a medium body, depth and balance. Karl Pfaffmann's wines stand for freshness and fine fruit aromas. This wine enchants the palate with its bouquet of full-bodied peach, apple and citrus fruit.At an ideal serving temperature of 8-10°C, this outstanding white wine goes wonderfully with smoked meat dishes, nuts or fine blue cheese.The Pfaffmann Kirchenstück Riesling "Selection" is a vegan wine.

Content: 0.75 litre (€12.67 / 1 litre)

Regular price: From €9.50
Ruppertsberger Riesling QbA fine fruity
Ruppertsberger Riesling QbA feinfruchtig - Fresh Riesling enjoyment from the PalatinateToday, modern Riesling can certainly impress with a sweet character. This includes the Ruppertsberger Riesling feinfruchtig. A beautiful nose of yellow apple, quince and peach. On the palate, the white wine is tangy, sweet and youthfully light. With a great balance between residual sugar and acidity, this Riesling impresses with notes of gooseberry and cassis on the palate. The distinct fruity aroma remains in the finish.Enjoy this fruity Ruppertsberg Riesling with stewed fish or simply with a mixed fruit dessert.

Content: 0.75 litre (€8.93 / 1 litre)

Regular price: From €6.70
Rapid Ice Cooler Black
Chilling drinks quickly and keeping them cold is no longer a problem using the Rapid Ice!The amazing Rapid Ice Coolers can best be described as super cold flexible ice jackets. They can, when taken from the freezer, simply be slipped over the bottle. The drink will be chilled within 5 minutes and stays cool for hours.The coolers are unbreakable and reusable.

Regular price: €14.90
piece
Dr. Bürklin Wolf Villa Cuvée white
Dr. Bürklin Wolf Villa Cuvée white

€9.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle