Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Dönnhoff Riesling Tonschiefer

Dry, black and gray slate forms the basis of this dry Riesling from the windery Dönnhoff in Rhineland-Palatinate. This full-bodied Riesling has a fine minerality, is wonderfully fruity and offers a wonderful acidity.

Especially the slopes of the vineyard called Leistenberg, located in a small valley of the Nahe near Oberhausen are marked by slate-soils. This is where most characterful Rieslings grow, which bear the name of the special soil.

The Tonschiefer Dönnhoff Riesling comes from vines that are between 25 and 30 years old. The grapes were harvested to 100% by hand. The wine was aged in stainless steel tanks and large oak casks, which explains the beautiful complexity of this white wine.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2030
Region:
Nahe
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
11,5  % by volume
Total acidity:
7,6 g/l
Residual sugar:
3,4 g/l
pH:
3,1
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
293 kJ / 70 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4260031854218
Bottler:
Weingut Dönnhoff
Bahnhofstraße 11
55585 Oberhausen an der Nahe
Weingut Hermann Dönnhoff

Das Weingut Hermann Dönnhoff liegt in der Gemeinde Oberhausen im deutschen Anbaugebiet Nahe, Rheinland-Pfalz. Das Gut hat eine lange Geschichte, denn Weinbau wird in der Familie seit zweihundert Jahren betrieben. Namensgeber Herrmann Dönnhoff Senior hatte eine große Leidenschaft für den Riesling und schenkte der Weinbereitung hohe Beachtung. Er investierte beim Kauf in beste Lagen in der Umgebung. Sein Sohn Hermann Dönnhoff Junior setzte diese Tradition fort, und als dessen Nachkomme Helmut Dönnhoff 1971 mit 22 Jahren seinen ersten Jahrgang vinifizierte, hatte sich der Betrieb schon als reines Weingut einen Namen gemacht.

Das Weingut Hermann Dönnhoff zählt heute zu den absoluten Spitzenwinzern Deutschlands. Die Weingärten umfassen 26 Hektar Rebfläche in den Einzellagen Kahlenberg, Krötenpfuhl, Mollenbrunnen und Osterhöll (Bad Kreuznach), Hermannshöhle (Niederhausen), Dellchen und Kirschheck (Norheim), Brücke im Alleinbesitz, Felsenberg, Kieselberg und Leistenberg (Oberhausen), sowie Felsenberg und Kupfergrube (Schloßböckelheim). Die Böden sind mit Grauschiefer, Porphyr und Melaphyr sowie Vulkanverwitterung durchsetzt und sind der Garant für außergewöhnliche Weine. Die Weinberge sind zu drei Vierteln mit Riesling, das restliche Viertel mit Grauburgunder und Weißburgunder bestockt.

Das Weingut Hermann Dönnhoff setzt auf die klassische Weinbereitung in alten Eichenholzfässern. Wie die Rieslingweine erlangten auch die Eisweine im In- und Ausland Kultstatus. Jährlich werden rund 150.000 Flaschen Wein produziert. Dönnhoff-Weine brillieren Jahr um Jahr mit Dichte, Raffinesse und Mineralität.

Weingut Hermann Dönnhoff

Das Weingut Hermann Dönnhoff liegt in der Gemeinde Oberhausen im deutschen Anbaugebiet Nahe, Rheinland-Pfalz. Das Gut hat eine lange Geschichte, denn Weinbau wird in der Familie seit zweihundert Jahren betrieben. Namensgeber Herrmann Dönnhoff Senior hatte eine große Leidenschaft für den Riesling und schenkte der Weinbereitung hohe Beachtung. Er investierte beim Kauf in beste Lagen in der Umgebung. Sein Sohn Hermann Dönnhoff Junior setzte diese Tradition fort, und als dessen Nachkomme Helmut Dönnhoff 1971 mit 22 Jahren seinen ersten Jahrgang vinifizierte, hatte sich der Betrieb schon als reines Weingut einen Namen gemacht.

Das Weingut Hermann Dönnhoff zählt heute zu den absoluten Spitzenwinzern Deutschlands. Die Weingärten umfassen 26 Hektar Rebfläche in den Einzellagen Kahlenberg, Krötenpfuhl, Mollenbrunnen und Osterhöll (Bad Kreuznach), Hermannshöhle (Niederhausen), Dellchen und Kirschheck (Norheim), Brücke im Alleinbesitz, Felsenberg, Kieselberg und Leistenberg (Oberhausen), sowie Felsenberg und Kupfergrube (Schloßböckelheim). Die Böden sind mit Grauschiefer, Porphyr und Melaphyr sowie Vulkanverwitterung durchsetzt und sind der Garant für außergewöhnliche Weine. Die Weinberge sind zu drei Vierteln mit Riesling, das restliche Viertel mit Grauburgunder und Weißburgunder bestockt.

Das Weingut Hermann Dönnhoff setzt auf die klassische Weinbereitung in alten Eichenholzfässern. Wie die Rieslingweine erlangten auch die Eisweine im In- und Ausland Kultstatus. Jährlich werden rund 150.000 Flaschen Wein produziert. Dönnhoff-Weine brillieren Jahr um Jahr mit Dichte, Raffinesse und Mineralität.

Discover more
Weingut Hermann Dönnhoff
Skip product gallery

Product recommendation

Dr. Bürklin Wolf Riesling
Dr. Bürklin-Wolf stands for high-quality Riesling from the Palatinate. The winery from Wachenheim an der Weinstraße has earned its place among Germany's best wineries over the centuries. This Dr. Bürklin-Wolf Riesling smells of fresh apple and lime, pear, grapefruit, nuances of white pepper and light floral notes. On the palate, this white wine from Rhineland-Palatinate impresses with its juicy acidity and beautiful minerality. Discover an animating, accessible Riesling.The winery focuses on the natural, biodynamic production of wines and thus also promotes the quality of an unadulterated, high-quality Riesling. Enjoy this white wine, partly matured in wooden barrels, with light, cold summer cuisine, fish and poultry dishes and Mediterranean cuisine.

Content: 0.75 litre (€15.53 / 1 litre)

Regular price: From €11.65
Markus Molitor Riesling Haus Klosterberg dry
The Riesling Haus Klosterberg from the highly acclaimed Markus Molitor winery offers fine notes of green apple, citrus fruit and white stone fruit on the nose. Cool and refreshing on the palate, with present but wonderfully integrated acidity and a surprising density. The finish is pleasantly mineral, typical of a Riesling from the Middle Mosel.This harmonious white wine from Rhineland-Palatinate was partly matured in large wooden barrels. It has a beautiful, long finish.For optimum enjoyment, serve the Markus Molitor Riesling Haus Klosterberg with grilled lamb fillet on thyme baked potatoes with summer salad or crispy fried brook trout with horseradish mashed potatoes and wild asparagus.

Content: 0.75 litre (€15.40 / 1 litre)

Regular price: From €11.55
Gut Hermannsberg Pure Riesling
Known for a long time as Gut Hermannsberg Just Riesling, it is now being released under the new name Gut Hermannsberg Pure Riesling - the wine remains the same, only the name has been updated. Gut Hermannsberg Pure Riesling offers fresh citrus notes and fine herbal tones. On the palate, this Riesling from the Nahe is pleasantly harmonious and lively and also impresses with a beautiful spiciness and minerality.The grapes for this wine come exclusively from great vineyards such as Schlossböckelheimer Kupfergrube, Niederhäuser Hermannsberg, Niederhäuser Steinberg, Altenbamberger Rotenberg and Kreuznacher Gutental. An uncomplicated pleasure from Rhineland-Palatinate, matured in stainless steel tanks.The Gut Hermannsberg Pure Riesling is a perfect accompaniment to light fish dishes with a light sauce. Enjoy a white wine from vineyards that are certainly among the best Riesling vineyards in Germany.

Content: 0.75 litre (€13.53 / 1 litre)

Regular price: From €10.15
Neiss Heiligenkirche Riesling trocken
This wonderful Riesling from the Rhineland-Palatinate comes from the Bockenheimer Heiligenkirche vineyards with stony lime soils. These mineral soils produce very rich and full-bodied wines that are simultaneously characterised by a great lightness.On the nose, the Neiss Heiligenkirche Riesling trocken offers fine nuances of exotic fruit which are rounded off by the flint’s minerality. The wine shows a clear, compact structure on the palate, with high pressure and a lovely length. This powerful Riesling from the northern Palatinate was aged in stainless steel tanks and offers a fine acidity. In addition, it has an excellent storage capability.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: From €13.90
Nik Weis Sankt Urbans-Hof Saar Riesling feinherb
The refined interplay between elegant race and noble fruit-glaze produces a Riesling which can only come from the Mosel and its tributaries.Splendid bouquet of apple and mango, harmonious on the palate with a balanced acid-sweet game and pleasant aftertaste.

Content: 0.75 litre (€16.20 / 1 litre)

Regular price: From €12.15
Skip product gallery

Customers also bought

Dönnhoff Riesling dry
The Riesling from the Dönnhoff winery is synonymous worldwide with the highest quality in viticulture. Wonderfully fresh, invigorating and with an animating minerality. This characterful white wine from the steep slopes of the middle Nahe is a remarkable taste experience. Fine acidity on the palate.The grapes come from vines that are between 15 and 30 years old. They were harvested by hand. The vines grow on stony, volcanic, weathered soils with a proportion of slate and quartzite.This Dönnhoff Riesling matured in stainless steel and large oak barrels.An elegant white wine for every day, with a low alcohol content. It is ideal with fish, seafood, Asian cuisine, poultry or fresh goat's cheese.Recommended drinking temperature: 9-11 °C

Content: 0.75 litre (€19.40 / 1 litre)

Regular price: From €14.55
Markus Molitor Riesling Haus Klosterberg dry
The Riesling Haus Klosterberg from the highly acclaimed Markus Molitor winery offers fine notes of green apple, citrus fruit and white stone fruit on the nose. Cool and refreshing on the palate, with present but wonderfully integrated acidity and a surprising density. The finish is pleasantly mineral, typical of a Riesling from the Middle Mosel.This harmonious white wine from Rhineland-Palatinate was partly matured in large wooden barrels. It has a beautiful, long finish.For optimum enjoyment, serve the Markus Molitor Riesling Haus Klosterberg with grilled lamb fillet on thyme baked potatoes with summer salad or crispy fried brook trout with horseradish mashed potatoes and wild asparagus.

Content: 0.75 litre (€15.40 / 1 litre)

Regular price: From €11.55
Dönnhoff Pinot Gris
The Dönnhoff winery in Rhineland-Palatinate, located on the Nahe River, is world-renowned for its white wines. This Pinot Gris is full of character and intense. On the palate, it is dry and full-bodied, yet not overpowering. The white wine aged for six months in classic large German oak barrels. Its pleasant fruitiness is nevertheless very pronounced, enriched by subtle oak notes.The grapes, which come from vines about 30 years old, ripened in the Middle Nahe region. Volcanic weathered soil and loess loam form the foundation for this fine white wine. Enjoy the Dönnhoff Pinot Gris as an aperitif or with fish dishes.

Content: 0.75 litre (€19.33 / 1 litre)

Regular price: From €14.50
Markus Molitor Riesling Alte Reben trocken
This is a wonderful Moselle Riesling from the Markus Molitor estate: the multi-faceted bouquet unites intense Riesling aromas with notes of clove, cardamom, yellow apples and nectarines. The Markus Molitor Alte Reben Riesling quality wine is crisp, stimulating, delicately fruity and dense as well as piquant on the palate, with concentrated minerality and the characteristic slate spice.The grapes for this Riesling come from vineyards from the Central Moselle which are 60 to 80 years old and have partly ungrafted Riesling vines. The wine matured in large wooden casks.Try the Markus Molitor Alte Reben Riesling quality wine with crispy calamari and minted watercress salad, peanuts & chilli-lime vinaigrette or with grilled sea bass.

Content: 0.75 litre (€25.00 / 1 litre)

Regular price: €18.75
bottle
Dönnhoff Riesling Tonschiefer
Dönnhoff Riesling Tonschiefer

€16.75

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle