Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Dr. Bürklin Wolf Riesling

Dr. Bürklin-Wolf stands for high-quality Riesling from the Palatinate. The winery from Wachenheim an der Weinstraße has earned its place among Germany's best wineries over the centuries. This Dr. Bürklin-Wolf Riesling smells of fresh apple and lime, pear, grapefruit, nuances of white pepper and light floral notes. On the palate, this white wine from Rhineland-Palatinate impresses with its juicy acidity and beautiful minerality. Discover an animating, accessible Riesling.

The winery focuses on the natural, biodynamic production of wines and thus also promotes the quality of an unadulterated, high-quality Riesling. Enjoy this white wine, partly matured in wooden barrels, with light, cold summer cuisine, fish and poultry dishes and Mediterranean cuisine.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2029
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Organic product:
Alcohol content:
12,0  % by volume
Total acidity:
6,9 g/l
Residual sugar:
4,0 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
306 kj / 73 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4016462206108
Bottler:
Weingut Dr. Bürklin-Wolf
Weinstraße 65
67157 Wachenheim
Deutschland
Dr. Bürklin Wolf

Bezeichnend für die außergewöhnliche Qualität des Weingutes Dr. Bürklin-Wolf ist die Beschreibung im Gault Millau 2015: „Rieslingfans bekommen alleine bei der Erwähnung des Namens Bürklin-Wolf leuchtende Augen. Tatsächlich dürfte es weltweit kein Weingut geben mit solch einer Auswahl an Spitzenrieslingen aus besten Lagen.

in der Tat, Dr. Bürklin-Wolf gehört zu den Spitzenweingütern in Deutschland. Das Weingut produziert auf 85 Hektar überwiegend Weißweine und hier fast ausschließlich Riesling. Bürklin-Wolf setzt sehr stark auf Terroir, führt eine eigene Lagenklassifizierung (rund 28 Hektar sind hier klassifiziert) durch und ist Mitglied im Verband Deutscher Prädikats- und Qualitätsweingüter.

In den Bereichen der Spitzenlagen von Dr. Bürklin-Wolf profitieren die Reben von Basalteinlagerungen im Boden, die die Sonnenwärme gut speichern und so den Reben einen Wachstumsvorteil bieten. Das Weingut hat eine lange Tradition und die Geschichte beginnt im Jahr 1597. Seinerzeit gründete Bernhard Bürklin das Weingut. Die heutige Bedeutung bekam das Gut allerdings erst ab etwa 1875, als Albert Bürklin seine Frau Luise Wolf heiratete und das Weingut seinen heutigen Namen erhielt. Sein Großneffe, ebenfalls mit dem Namen Albert Bürklin, führte im 20. Jahrhundert den Betrieb fort. Seit 1990 wird das Weingut von Bettina Bürklin-von Guradze geführt. Die Geschäftsführung hat seit 2008 Steffen Brahner inne.

Besonders den nachhaltigen Weinanbau hat sich Dr. Bürklin-Wolf auf die Fahnen geschrieben: man setzt verstärkt auf die Rückbesinnung zur Natur. Auf synthetische Spritzmittel oder mineralischen Dünger wird weitestgehend verzichtet. Gedüngt wird wie früher mit Mist oder Kompost und man versucht, mit Hilfe von Pheromonfallen dem Schädlingsbefall zu begegnen. Seit 2005 ist die gesamte Anbaufläche auf biodynamischen Weinbau umgestellt.

Dr. Bürklin Wolf

Bezeichnend für die außergewöhnliche Qualität des Weingutes Dr. Bürklin-Wolf ist die Beschreibung im Gault Millau 2015: „Rieslingfans bekommen alleine bei der Erwähnung des Namens Bürklin-Wolf leuchtende Augen. Tatsächlich dürfte es weltweit kein Weingut geben mit solch einer Auswahl an Spitzenrieslingen aus besten Lagen.

in der Tat, Dr. Bürklin-Wolf gehört zu den Spitzenweingütern in Deutschland. Das Weingut produziert auf 85 Hektar überwiegend Weißweine und hier fast ausschließlich Riesling. Bürklin-Wolf setzt sehr stark auf Terroir, führt eine eigene Lagenklassifizierung (rund 28 Hektar sind hier klassifiziert) durch und ist Mitglied im Verband Deutscher Prädikats- und Qualitätsweingüter.

In den Bereichen der Spitzenlagen von Dr. Bürklin-Wolf profitieren die Reben von Basalteinlagerungen im Boden, die die Sonnenwärme gut speichern und so den Reben einen Wachstumsvorteil bieten. Das Weingut hat eine lange Tradition und die Geschichte beginnt im Jahr 1597. Seinerzeit gründete Bernhard Bürklin das Weingut. Die heutige Bedeutung bekam das Gut allerdings erst ab etwa 1875, als Albert Bürklin seine Frau Luise Wolf heiratete und das Weingut seinen heutigen Namen erhielt. Sein Großneffe, ebenfalls mit dem Namen Albert Bürklin, führte im 20. Jahrhundert den Betrieb fort. Seit 1990 wird das Weingut von Bettina Bürklin-von Guradze geführt. Die Geschäftsführung hat seit 2008 Steffen Brahner inne.

Besonders den nachhaltigen Weinanbau hat sich Dr. Bürklin-Wolf auf die Fahnen geschrieben: man setzt verstärkt auf die Rückbesinnung zur Natur. Auf synthetische Spritzmittel oder mineralischen Dünger wird weitestgehend verzichtet. Gedüngt wird wie früher mit Mist oder Kompost und man versucht, mit Hilfe von Pheromonfallen dem Schädlingsbefall zu begegnen. Seit 2005 ist die gesamte Anbaufläche auf biodynamischen Weinbau umgestellt.

Discover more
Dr. Bürklin Wolf
Skip product gallery

Product recommendation

6-Bottle Riesling Tasting Pack from Germany
Try six top Rieslings from Germany’s finest vineyards. We’ve put together a selection for you that has something for everyone. Discover your favorite Riesling from award-winning wineries and save money on this tasting package compared to buying the bottles individually!Gut Hermannsberg Pure Riesling Dry (0.75 L, 11.5% ABV), Item No. 2012174, NaheOn the nose, fresh citrus notes and subtle herbal hints. Pleasantly harmonious and lively on the palate. This approachable white wine also captivates with lovely spice and a beautiful minerality.Nik Weis Sankt Urbans-Hof Saar Riesling, off-dry (0.75 L, 9.5% ABV), Item No. 2010615, MoselOn the palate, this Riesling is pleasantly harmonious and lively. It also captivates with lovely spice and minerality. An unpretentious delight from Rhineland-Palatinate.Hensel Aufwind Riesling Steinberg Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2004632, PalatinateThis Riesling will delight anyone who enjoys a particularly fresh and invigorating white wine. Citrus aromas of lime and mandarin dominate the bouquet. Its well-balanced body is characterized on the palate by crisp acidity and a distinctive minerality.Weingut Trenz Steinhaus Riesling Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2001805, RheingauJuicy and soft on the palate with an almost sweet fruitiness. The delicate acidity comes through in a fresh lemon aroma. A wonderfully vinified Riesling that clearly reflects the finesse of its 40-year-old vines.ST Riesling Steillage Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2004500, MoselThis fresh Riesling from Weinhaus Gebrüder Steffen in Rhineland-Palatinate, with notes of lemon, peach, and mirabelle plum, is well-balanced and mineral-driven. Pair this aromatic white wine with pasta dishes featuring light sauces. Discover an invigorating Mosel wine with wonderful freshness and fruitiness.Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2075602, PalatinateDry on the palate, with great depth of fruity aromas and structure. Typical elegant minerality and delicate acidity. A prime example of a Riesling from the Palatinate, guaranteed to delight with its intense fruitiness and great freshness.The recommended serving temperature for Riesling is 8–10 °C.Limited to one Riesling wine package from Germany per order.Importer/Bottler:Weingut Trenz, Schulstraße 3, 65366 JohannisbergWeingut Hensel, In den Almen 13, 67098 Bad DürkheimGeheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan GmbH, Kirchgasse 10, D-67146 DeidesheimWeinhaus Gebrüder Steffen GmbH, Ettenstraße 3, 54349 TrittenheimGut Hermannsberg GmbH & Co. KG, Former Wine Estate, 55585 Niederhausen/NaheNik Weis St. Urbans-Hof Winery, Urbanusstraße 16, 54340 Leiwen/Mosel

Content: 4.5 litre (€12.89 / 1 litre)

Regular price: €58.00
piece
Dr. Bürklin Wolf Wachenheimer Altenburg Riesling P.C.
This Premier Cru from the Palatinate Dr. Bürklin-Wolf estate is redolent of fresh grapefruit and pineapple that harmonize perfectly with a fine spiciness. The high-quality Riesling is elegant and creamy on the palate, with a fresh minerality and a well-balanced structure. The Dr. Bürklin-Wolf Wachenheimer Altenburg Riesling P.C. was aged in 2,400-litre wooden casks. A cool, late harvest provided ripe acidity as well as rich, impressive fruit and minerality.This wine from the centuries-old estate in Wachenheim an der Weinstrasse is sheer pleasure. For several years, Dr. Bürklin-Wolf has consistently been producing wines biodynamically, setting standards particularly for the creation of natural, authentic Riesling wines.

Content: 0.75 litre (€39.87 / 1 litre)

Regular price: €29.90
bottle
Winery Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling dry
The Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling shows the best of the estate's grapes. Not only do the grapes come from 65-year-old vines, but the selective hand-picking also ensures that only the best material is used.On the nose, the white wine has aromas of tropical fruits such as mango and orange. There is also a scent of Mediterranean herbs and mineral notes. On the palate, the Trenz Johannisberg Alte Reben is firm and juicy with slightly sweet fruit. The lively acidity wonderfully incorporates floral and yeasty tones. The wine has a complex structure and creates a variety of taste experiences. The finish is taut and persistent with a slight sweetness.An excellent accompaniment to spicy pasta or other hot dishes.

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: From €12.90
Nik Weis Sankt Urbans-Hof Wiltinger Alte Reben
The Nik Weis - St. Urbans-Hof winery in Leiwen on the Moselle deliberately relies on natural cultivation methods, allowing this Riesling to develop its full, unadulterated aromatic intensity. Discover a wonderful Mosel Riesling from Rhineland-Palatinate.Devonian slate soils form the basis of this single-varietal Riesling from the Moselle. Notes of gooseberry and citrus fruit as well as beautiful nuances of herbs characterize the bouquet of Nik Weis St. Urbans-Hof Wiltinger Alte Reben. On the palate, the white wine is animating, pleasantly light and has a lovely acidity.Goes well with fresh baked potatoes with dips (pesto, herb quark, cream variations), summer salads and poultry.Awards Vintage 2018:90 points Wine Spectator: TOP 100 Best value wines for 2018 Vinum Riesling Champion 2018 - Best off-dry Riesling 2018

Content: 0.75 litre (€25.33 / 1 litre)

Regular price: €19.00
bottle
Rapid Ice Cooler Silver
Chilling drinks quickly and keeping them cold is no longer a problem using the Rapid Ice!The amazing Rapid Ice Coolers can best be described as super cold flexible ice jackets. They can, when taken from the freezer, simply be slipped over the bottle. The drink will be chilled within 5 minutes and stays cool for hours.The coolers are unbreakable and reusable.Active chiller without iceChilling in 5 minutesKeep in the freezerNo waste of space in the fridgeAvailable in various designs.Store the Rapid Ice in the freezer.Take the Rapid Ice Cooler from the freezer and slip it with both hands over the bottle or can.The drink will be chilled from room temperature in just 5 minutes, keeping it cool for hours.After use store the Rapid Ice back in the freezer.For the best effect, it is recommended to keep the cooling element in the freezer for 8 hours at a temperature of -18º celcius or -0.4 Fahrenheit

Regular price: €14.95
piece
Dr. Bürklin Wolf Riesling
Dr. Bürklin Wolf Riesling

€11.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle