Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Neiss Heiligenkirche Riesling trocken

This wonderful Riesling from the Rhineland-Palatinate comes from the Bockenheimer Heiligenkirche vineyards with stony lime soils. These mineral soils produce very rich and full-bodied wines that are simultaneously characterised by a great lightness.

On the nose, the Neiss Heiligenkirche Riesling trocken offers fine nuances of exotic fruit which are rounded off by the flint’s minerality. The wine shows a clear, compact structure on the palate, with high pressure and a lovely length. This powerful Riesling from the northern Palatinate was aged in stainless steel tanks and offers a fine acidity. In addition, it has an excellent storage capability.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2029
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
9,1 g/l
Residual sugar:
5,4 g/l
Recommended drinking temperature:
7 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
4260144745540
Bottler:
Weingut Neiss GbR
Hauptstr. 91
67271 Kindenheim
Deutschland
Weingut Neiss

Im Norden der Pfalz, in Kindenheim, liegt das Weingut Neiss. Seit sechs Generationen lebt und arbeitet die Familie Neiss hier und seit 1959 ist das Weingut Neiss in Familienbesitz. Als 1997 Axel Neiss das väterliche Weingut übernahm, galt es, viele Veränderungen anzugehen. Der junge Mann, der eine Ausbildung zum Winzer absolviert hatte und anschließend Önologie in Geisenheim studierte, brachte aus mehreren Auslandsaufenthalten ein umfassendes Fachwissen ins Unternehmen. Gepaart mit innovativen Ideen baute er den Betrieb komplett um und verhalf dem unstrittig vorhandenen großen Lagenpotenzial der besten Kindenheimer Weinberge zu einem enormen Qualitätssprung.

Bei Neiss werden 15 Hektar Rebfläche bewirtschaftet, die sich aufteilen in eine Hälfte Riesling und weiße Burgunderreben und auf der anderen Hälfte rote Trauben, hier vorwiegend Spätburgunder. Das faszinierende Aroma der Weine von Neiss geht auch auf die großen Rebstock-Bestände der alten Weinberge zurück, die zum Teil bis zu 40 Jahre alt sind. Neiss Senior hat sie in den 70er Jahren gepflanzt und sie liefern auch heute hervorragende Qualitäten. Auf den mineralhaltigen Kalksteinböden gedeihen kraftvolle Weine mit feiner Säurestruktur. Der Erfolg gibt Axel Neiss recht: beim Gault Millau wurde das Weingut 2011 mit drei Trauben ausgezeichnet für seine roten und weißen Weinkreationen. Das Weingut Neiss arbeitet zudem umweltbewusst. Es ist Mitglied bei FAIR’N GREEN, dem Siegel für nachhaltigen Weinbau.

Weingut Neiss

Im Norden der Pfalz, in Kindenheim, liegt das Weingut Neiss. Seit sechs Generationen lebt und arbeitet die Familie Neiss hier und seit 1959 ist das Weingut Neiss in Familienbesitz. Als 1997 Axel Neiss das väterliche Weingut übernahm, galt es, viele Veränderungen anzugehen. Der junge Mann, der eine Ausbildung zum Winzer absolviert hatte und anschließend Önologie in Geisenheim studierte, brachte aus mehreren Auslandsaufenthalten ein umfassendes Fachwissen ins Unternehmen. Gepaart mit innovativen Ideen baute er den Betrieb komplett um und verhalf dem unstrittig vorhandenen großen Lagenpotenzial der besten Kindenheimer Weinberge zu einem enormen Qualitätssprung.

Bei Neiss werden 15 Hektar Rebfläche bewirtschaftet, die sich aufteilen in eine Hälfte Riesling und weiße Burgunderreben und auf der anderen Hälfte rote Trauben, hier vorwiegend Spätburgunder. Das faszinierende Aroma der Weine von Neiss geht auch auf die großen Rebstock-Bestände der alten Weinberge zurück, die zum Teil bis zu 40 Jahre alt sind. Neiss Senior hat sie in den 70er Jahren gepflanzt und sie liefern auch heute hervorragende Qualitäten. Auf den mineralhaltigen Kalksteinböden gedeihen kraftvolle Weine mit feiner Säurestruktur. Der Erfolg gibt Axel Neiss recht: beim Gault Millau wurde das Weingut 2011 mit drei Trauben ausgezeichnet für seine roten und weißen Weinkreationen. Das Weingut Neiss arbeitet zudem umweltbewusst. Es ist Mitglied bei FAIR’N GREEN, dem Siegel für nachhaltigen Weinbau.

Discover more
Weingut Neiss
Skip product gallery

Product recommendation

Steffen Trittenheimer Riesling Semi-Dry
​​The Steffen Steffen Trittenheimer Riesling Feinherb is a high-quality white wine from the Mosel wine region in Germany, produced by the long-established Gebrüder Steffen winery.This Riesling features a subtle sweetness that blends harmoniously with the typical Riesling acidity. On the palate, aromas of apricot and peach unfold, making the wine a versatile pairing for a variety of dishes. It pairs particularly well with Asian cuisine, poultry, fish, gratins, and cheese. ​The Steffen Trittenheimer Riesling Feinherb is a versatile dining companion for all connoisseurs who prefer their white wine not too dry. It pairs excellently with Asian dishes, poultry, seafood, gratins, and cheese.For optimal enjoyment, we recommend serving this Riesling at a temperature of about 10–12 °C.​New design, same great taste: The ST10 Riesling Feinherb continues to impress with its proven quality, even in its new packaging.

Content: 0.75 litre (€8.93 / 1 litre)

Regular price: From €6.70
Dr. Bürklin Wolf Riesling
Dr. Bürklin-Wolf stands for high-quality Riesling from the Palatinate. The winery from Wachenheim an der Weinstraße has earned its place among Germany's best wineries over the centuries. This Dr. Bürklin-Wolf Riesling smells of fresh apple and lime, pear, grapefruit, nuances of white pepper and light floral notes. On the palate, this white wine from Rhineland-Palatinate impresses with its juicy acidity and beautiful minerality. Discover an animating, accessible Riesling.The winery focuses on the natural, biodynamic production of wines and thus also promotes the quality of an unadulterated, high-quality Riesling. Enjoy this white wine, partly matured in wooden barrels, with light, cold summer cuisine, fish and poultry dishes and Mediterranean cuisine.

Content: 0.75 litre (€15.53 / 1 litre)

Regular price: From €11.65
Maximin Riesling QbA
On the nose, the Riesling from the Maximin Grünhaus winery offers fruity aromas of ripe apple and white peach, melon and pineapple. On the palate, this off-dry white wine is extremely juicy and well-balanced. Yellow apple and pineapple, supported by the fine acidity, are stimulating and fruity. The Riesling comes from the award-winning Maximin Grünhaus winery in Mertesdorf near Trier. The vineyard is located at the foot of an extensive, steep south-facing slope on the left bank of the Ruwer, around two kilometers from where it flows into the Moselle.&nbsp

Content: 0.75 litre (€13.87 / 1 litre)

Regular price: From €10.40
Nik Weis Sankt Urbans-Hof Wiltinger Alte Reben
The Nik Weis - St. Urbans-Hof winery in Leiwen on the Moselle deliberately relies on natural cultivation methods, allowing this Riesling to develop its full, unadulterated aromatic intensity. Discover a wonderful Mosel Riesling from Rhineland-Palatinate.Devonian slate soils form the basis of this single-varietal Riesling from the Moselle. Notes of gooseberry and citrus fruit as well as beautiful nuances of herbs characterize the bouquet of Nik Weis St. Urbans-Hof Wiltinger Alte Reben. On the palate, the white wine is animating, pleasantly light and has a lovely acidity.Goes well with fresh baked potatoes with dips (pesto, herb quark, cream variations), summer salads and poultry.Awards Vintage 2018:90 points Wine Spectator: TOP 100 Best value wines for 2018 Vinum Riesling Champion 2018 - Best off-dry Riesling 2018

Content: 0.75 litre (€25.33 / 1 litre)

Regular price: €19.00
bottle
6-Bottle Riesling Tasting Pack from Germany
Try six top Rieslings from Germany’s finest vineyards. We’ve put together a selection for you that has something for everyone. Discover your favorite Riesling from award-winning wineries and save money on this tasting package compared to buying the bottles individually!Gut Hermannsberg Pure Riesling Dry (0.75 L, 11.5% ABV), Item No. 2012174, NaheOn the nose, fresh citrus notes and subtle herbal hints. Pleasantly harmonious and lively on the palate. This approachable white wine also captivates with lovely spice and a beautiful minerality.Nik Weis Sankt Urbans-Hof Saar Riesling, off-dry (0.75 L, 9.5% ABV), Item No. 2010615, MoselOn the palate, this Riesling is pleasantly harmonious and lively. It also captivates with lovely spice and minerality. An unpretentious delight from Rhineland-Palatinate.Hensel Aufwind Riesling Steinberg Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2004632, PalatinateThis Riesling will delight anyone who enjoys a particularly fresh and invigorating white wine. Citrus aromas of lime and mandarin dominate the bouquet. Its well-balanced body is characterized on the palate by crisp acidity and a distinctive minerality.Weingut Trenz Steinhaus Riesling Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2001805, RheingauJuicy and soft on the palate with an almost sweet fruitiness. The delicate acidity comes through in a fresh lemon aroma. A wonderfully vinified Riesling that clearly reflects the finesse of its 40-year-old vines.ST Riesling Steillage Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2004500, MoselThis fresh Riesling from Weinhaus Gebrüder Steffen in Rhineland-Palatinate, with notes of lemon, peach, and mirabelle plum, is well-balanced and mineral-driven. Pair this aromatic white wine with pasta dishes featuring light sauces. Discover an invigorating Mosel wine with wonderful freshness and fruitiness.Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2075602, PalatinateDry on the palate, with great depth of fruity aromas and structure. Typical elegant minerality and delicate acidity. A prime example of a Riesling from the Palatinate, guaranteed to delight with its intense fruitiness and great freshness.The recommended serving temperature for Riesling is 8–10 °C.Limited to one Riesling wine package from Germany per order.Importer/Bottler:Weingut Trenz, Schulstraße 3, 65366 JohannisbergWeingut Hensel, In den Almen 13, 67098 Bad DürkheimGeheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan GmbH, Kirchgasse 10, D-67146 DeidesheimWeinhaus Gebrüder Steffen GmbH, Ettenstraße 3, 54349 TrittenheimGut Hermannsberg GmbH & Co. KG, Former Wine Estate, 55585 Niederhausen/NaheNik Weis St. Urbans-Hof Winery, Urbanusstraße 16, 54340 Leiwen/Mosel

Content: 4.5 litre (€12.89 / 1 litre)

Regular price: €58.00
piece
Neiss Heiligenkirche Riesling trocken
Neiss Heiligenkirche Riesling trocken

€14.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle