Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Haltinger Spätburgunder Reserve trocken

The Haltinger Spätburgunder Reserve from the Baden-Markgräflerland region is a full-bodied red wine with distinct fruit flavors, good structure, and pleasant depth. The grapes come from southwestern-facing slopes around Haltingen, where calcareous marl and loess soils provide ideal conditions for ripe, aromatic Pinot Noir.

On the nose, the red wine displays classic Pinot fruit notes of cherries and blackberries. These are complemented by subtle spicy notes and a delicate hint of vanilla from partial aging in barriques. On the palate, it is full-bodied and powerful, yet round and approachable. The fruit is juicy and distinct, accompanied by soft tannins and a harmonious, long finish.

Vinification involves careful hand-harvesting and several weeks of maceration. The wine is then gently aged, partly in barriques, which lends it additional structure and subtle toasty aromas without overpowering the fruit.

The Haltinger Pinot Noir Reserve pairs excellently with grilled meats, beef, lamb, or hearty game dishes. It also reveals its pleasant, harmonious character when enjoyed on its own. The recommended serving temperature is 16–18 °C.

A classic Pinot Noir from Baden with ripe fruit, soft tannins, and subtle oak notes—accessible, yet with enough depth for the discerning red wine connoisseur.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Region:
Baden
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
5,9 g/l
Residual sugar:
5,3 g/l
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Bottler:
Haltinger Winzer eG
Winzerweg 8
79576 Weil am Rhein-Haltingen
Deutschland
Haltinger Winzer e.G.
Skip product gallery

Product recommendation

Haltinger Grauburgunder QbA trocken
Haltinger Grauburgunder from the Baden-Markgräflerland region is a pleasantly accessible white wine that stands for uncomplicated everyday drinking pleasure. The vineyards on a south-west facing slope benefit from many hours of sunshine and the calcareous marl and loess soils, which give the white wine its typical regional character.The Pinot Gris has a friendly and fresh aroma with notes of pear and honeydew melon. On the palate, it is round and soft with a mild, well-integrated acidity. The fruit remains clearly recognizable without being overpowering and ensures a harmonious, easily accessible overall impression. The finish is smooth and pleasantly persistent.In culinary terms, Haltinger Grauburgunder goes very well with simple poultry dishes such as turkey, mild roasts or light everyday dishes from the Mediterranean cuisine. It shows its best side when served at 8-10 °C.A solid, uncomplicated Pinot Gris from Baden for many occasions - fruity, mild and pleasantly accessible.

Content: 0.75 litre (€11.00 / 1 litre)

Regular price: €8.25
bottle
New
Haltinger Grauburgunder Reserve trocken
The Haltinger Grauburgunder Reserve from the Baden-Markgräflerland region is an expressive, yet pleasantly accessible white wine with a harmonious structure. The grapes come from the south-west-facing slopes around Haltingen, where calcareous marl and loess soils ensure ripe, aromatic and balanced wines.The white wine has a complex bouquet with aromas of mirabelle plum, pear and pineapple. Fine notes of chestnut and a subtle hint of vanilla round off the bouquet. It is round and mild on the palate, with typical Pinot Gris character, good extract and a smooth body. Ageing in barriques gives it additional depth and a fine creaminess without masking the fruit.Vinification is carried out by selective manual harvesting. Part of the wine matures in barriques, giving it more structure and subtle spice.The Haltinger Grauburgunder Reserve goes very well with poultry, veal, mild roasts and creamy pasta dishes. It shows its best side at 8-10 °C.A versatile Pinot Gris from Baden with a fine woody note, elegant fruit and harmonious structure - accessible, but with noticeably more depth than the classic version.

Content: 0.75 litre (€13.20 / 1 litre)

Regular price: €9.90
bottle
Steffen Pinot Noir dry ST28
This Pinot Noir from Baden develops fine aromas of ripe, dark fruit on the nose. Notes of wild berries and cherries enrich the bouquet. On the palate, this red wine from the traditional Gebrüder Steffen winery is fruity, with a good bite and a long finish.This Pinot Noir, also known as Pinot Nero, is the perfect accompaniment to game, stews and mild cheeses. This dry red wine also goes well with heartily seasoned grilled or pan-fried fish. Look forward to this creation from this particularly high-quality grape.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Salwey Spätburgunder Kaiserstuhl
This Spätburgunder from the family-owned Salwey winery in Baden shows an intense, fruity and complex bouquet uniting lovely earthy aromas of truffles with notes of fresh sour cherries. The Salwey Spätburgunder Kaiserstuhl is velvety, dense and soft on the palate, with subtle tannins.This red wine matured for 12 months in barriques of third, fourth and fifth fill. The Spätburgunder comes from top, original loess vineyards planted with old Kaiserstuhl vines.Enjoy this dry, pure varietal Spätburgunder with trout steamed in red wine together with bacon, onions and mushrooms, accompanied by pasta.This Spätburgunder is also an ideal accompaniment to poultry pâté with cranberry jelly.

Content: 0.75 litre (€19.87 / 1 litre)

Regular price: From €14.90
Franz Keller Spätburgunder vom Löss
Der Franz Keller Spätburgunder vom Löss ist ein charaktervoller Rotwein, der die typischen Merkmale der Region perfekt widerspiegelt. Die Trauben stammen aus Weinbergen, die auf fruchtbarem Lössboden im Kaiserstuhl in Baden gedeihen, was dem Wein seine ausgeprägte Frucht und Mineralität verleiht.Dieser Spätburgunder zeigt sich im Glas in einem lebendigen Rot, das an reife Kirschen erinnert. Das Bouquet ist komplex mit Aromen von roten Beerenfrüchten, insbesondere Kirsche und Johannisbeere, die von zarten würzigen Noten begleitet werden. Am Gaumen wirkt der Franz Keller Spätburgunder vom Löss ausgewogen mit einer feinen Säurestruktur und geschmeidigen Tanninen. Der Abgang ist lang und elegant, mit einem Hauch von Vanille und einer dezenten Mineralität.Der Ausbau im gebrauchten Holz sorgt für eine harmonische Integration der Aromen und verleiht diesem Rotwein seine würzige und komplexe Struktur.Dieser Spätburgunder ist ein idealer Begleiter zu Geflügel, Kalb- und Schweinefleischgerichten oder milden Käsesorten. Auch zu Pasta mit Tomatensauce oder mediterranen Gerichten eignet er sich hervorragend. Um seine Aromen optimal zur Geltung zu bringen, servieren Sie den Franz Keller Spätburgunder am besten bei 15-18 Grad.

Content: 0.75 litre (€26.00 / 1 litre)

Regular price: €19.50
Haltinger Spätburgunder Reserve trocken
Haltinger Spätburgunder Reserve trocken

€10.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle