Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Villa AIX Rosé Coteaux Aix en Provence

The Villa AIX Rosé is an elegant representative of the traditional Coteaux d'Aix-en-Provence appellation, which lies in the heart of Provence. With its delicate salmon-colored robe, delicate aroma and refreshing structure, this rosé embodies the typical style of the south of France - light, aromatic and full of Mediterranean joie de vivre.

On the nose, the Villa AIX Rose Coteaux Aix en Provence reveals a fine bouquet of fresh strawberries, raspberries, white flowers and a hint of citrus. On the palate, the wine is dry, clearly structured and wonderfully balanced. The lively acidity provides freshness, while the mineral note gives the wine finesse and depth. The finish is pleasantly fresh and elegant - a rosé that impresses with both lightness and substance.

The cuvée is classically made from typical regional grape varieties such as Grenache, Cinsault and Syrah. The grapes come from sun-drenched vineyards around Aix-en-Provence and are harvested early in the morning to preserve their freshness. After a short maceration period, they are gently pressed. The wine is matured at a controlled temperature in stainless steel tanks to fully preserve its aromatic clarity and freshness.

The Villa AIX Rosé Coteaux Aix en Provence is an ideal accompaniment to light summer dishes such as grilled fish, seafood, salads with fresh herbs or Mediterranean vegetables. It also cuts an excellent figure with sushi or as a stylish aperitif on the terrace.

Wine type:
Rosé wine
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Region:
Coteaux d’Aix-en-Provence
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
10-12 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
301 kJ / 72 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
3334861004295
Bottler:
Maison Saint Aix
Domaine de la Grande Séouve
13490 Jouques en Provence
France
Les Vins Breban
Skip product gallery

Product recommendation

Château d'Esclans The Pale Rosé by Sacha Lichine
„Die Provence ist die spirituelle Heimat des Rosés“, erklärte Sacha Lichine vor einige Zeit im Falstaff. Mit seinem Chateau d’Esclans setzt er seit vielen Jahren Maßstäbe in der internationalen Weinwelt und wird vor allem für seine Rosé-Kreationen (z.B. Whispering Angel) bewundert. Nun kommt der Chateau d’Esclans The Pale hinzu. Und wieder gelingt es Lichine einen Rosé anzubieten, der in jeder Hinsicht heraussticht und Eindruck hinterlässt.Das Bukett ist herrlich fruchtig-frisch und intensiv. Es bietet Noten von geschnittenem Apfel, Pfirsich und pinker Grapefruit, von Zitrone und Wassermelone sowie Nuancen von Ananas. Am Gaumen ist der knochentrockene Rosé weich und bemerkenswert aromatisch. Genießerinnen und Genießer können sich auf ein tolles Aromenspiel von Maracuja,  Minze und Limette freuen. Der mittelkräftige, elegante Chateau d’Esclans The Pale verführt auch mit seiner spritzigen Säure. Das Finale hallt noch lange nach.5 bis 8 Monate wurde der französische Rosé von Sacha Lichine im Edelstahltank ausgebaut. Die blass kupferrote Kreation ist eine Komposition aus den Rebsorten Grenache, Rolle (Vermentino), Syrah (Shiraz) und Cinsault aus den besten Terroirs des Département Var.Aber nicht nur Bukett und Gaumen des Chateau d’Esclans The Pale überzeugen. Auch die Gestaltung hinterlässt bleibenden Eindruck: eine extravagante Flasche mit abgeschrägtem Sockel, dazu ein Etikett, das mit einem Augenzwinkern an die Roaring Twenties, die Aufbruchstimmung in den 1920er-Jahren erinnert.

Content: 0.75 litre (€21.20 / 1 litre)

Regular price: €15.90
bottle
MAD Méditerranée - MED Provence Rosé
This Rosé from Provence is a composition of Grenache, Cinsault and Syrah. Wonderfully fresh and with fruity taste. Notes of strawberries, raspberries, cherries and passion fruit on the nose. On the palate the wine is dry and elegant, with a delicate tannin-structure.Les Vins Bréban offers with this Rosé a fascinating companion for carefree summer days, which is very popular in southeastern France. The salmon-colored Rosé is ideal as an aperitif, but is also the perfect companion to Asian dishes, various fish and light meals from the grill or BBQ.Discover the MAD Méditerranée Rosé from Provence, whose grapes ripened largely under natural conditions and have been selected with great meticulousness.

Content: 0.75 litre (€11.87 / 1 litre)

Regular price: From €8.90
By.OTT Rosé
The By.OTT Rosé is a refined yet modern rosé wine from Provence, vinified by the prestigious Domaine Ott. The estate has been synonymous with top quality and terroir-driven wines for over a century. The By.OTT is produced from grapes from the Côtes de Provence in the immediate vicinity of the Mediterranean coast - in a region that is considered the benchmark for high-quality rosé wine worldwide.Predominantly Grenache and smaller proportions of Cinsault and Syrah (Shiraz) produce this elegant, pleasant rosé wine, which is pale pink with orange undertones.The nose has a wonderfully fresh, animating fruit bouquet. Notes of white peach, apricot, passion fruit and mango await the connoisseur. On the palate, the By.Ott is full, fresh and crisp.Here, too, the great fruitiness is dominant, with citrus notes and a lovely sweet spiciness (cinnamon and cardamom) rounding off the taste experience.This Provence rosé is a versatile accompaniment to summer dishes such as grilled prawns, Mediterranean vegetable dishes, salads with goat's cheese or tapenade on toasted bread. It also cuts an excellent figure as a stylish aperitif.

Content: 0.75 litre (€26.60 / 1 litre)

Regular price: €19.95
bottle
Minuty Cuvée M Rosé
The Cuvée M Rosé has a bright salmon pink color. This rosé from Provence is a blend of mostly Grenache, Cinsault and Syrah. The wonderfully refreshing, light rosé from the winery Minuty offers a diverse bouquet of strawberry and red currant, but also of peach and candied orange. There are also subtle herbal notes. On the palate, dry, fresh and balanced. The interplay of lively acidity, delicate berry fruit flavors and the underlying herbal notes makes the Cuvée M Rosé a true taste experience.Enjoy this special rosé from Provence as elegant aperitif to Nice salad, prosciutto, fish and poultry dishes or cheese.

Content: 0.75 litre (€23.67 / 1 litre)

Regular price: €17.75
bottle
Château Routas Rosé Provence AOP
The Château Routas Rosé Provence AOP from Provence is arguably the best rosé wine currently available in this price range. The wine world is rarely as unanimous in its praise as it is for this rosé. Not only The Wine Advocate, James Suckling, Wine and Spirits, and Wine Spectator praise this wine to the skies. James Suckling even goes so far as to say, and I quote: “This could be the best rosé in the world.” But enough with the superlatives—let’s get to the actual description.The Château Routas Rosé Provence has a delicate light pink color. On the nose, there are fresh notes of watermelon, peach aromas, hints of strawberries, and a touch of orange zest. On the palate, this dry rosé is soft, supple, and beautifully structured. The lively flavors of wild strawberries and cherries are accompanied by mineral notes and a slight peppery spice. The crisp, fresh acidity contributes to the refreshingly long finish.Cellar master and oenologist Jean Louis Bavay, who learned his craft at Domaine Ott, is a passionate professional. Together with Philippe Saraciva, who oversees the vineyards, he creates a French rosé that is unique in its complexity and flavor.The Château Routas Rosé is a wine for any occasion; it shines as an aperitif or a pairing with appetizers.93 points from James Suckling

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: €12.90
bottle
Villa AIX Rosé Coteaux Aix en Provence
Villa AIX Rosé Coteaux Aix en Provence

€10.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle