Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bouvet Cremant de Loire Excellence Brut Rosé

Bouvet Crémant de Loire Excellence Brut Rosé is a high-quality French sparkling wine from the Loire region. This crémant is produced by the renowned Bouvet-Ladubay winery, which is known for its first-class sparkling wines. The Bouvet Crémant de Loire Excellence Brut Rosé is characterized by its bright pink color, which has a fresh and enticing appearance. The Cabernet Franc grape variety gives this sparkling wine its characteristic color and fruity character. On the nose, Bouvet Crémant de Loire Excellence Brut Rosé reveals a rich aromatic palette of red berries such as strawberries, raspberries and redcurrants. These fruity notes are accompanied by floral nuances and a subtle spiciness.

On the palate, this sparkling wine is lively and refreshing. It has a balanced acidity and a fine, persistent effervescence that gently tickles the palate. The taste of fresh red fruit continues and is accompanied by a subtle minerality.

The Bouvet Crémant de Loire Excellence Brut Rosé is a versatile sparkling wine that is suitable for a variety of occasions. It is ideal as an aperitif and harmonizes well with light starters, salads, seafood and desserts.

Wine type:
Sparkling wine
Taste:
brut
Region:
Loire
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Residual sugar:
10,5 g/l
Recommended drinking temperature:
6-8 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
3151330400316
Bottler:
Bouvet-Ladubay
Saint-Hilaire-Saint-Florent
49400 Saumur
Frankreich
Bouvet Ladubay

Das Schaumweinhaus Bouvet-Ladubay befindet sich in Saint-Hilaire-Saint-Florent im Loiretal bei Saumur in Frankreich.

Bouvet-Ladubay wurde 1851 von Etienne Bouvet und seiner Frau Celestine Ladubay gegründet. Die Eheleute kauften Kellergewölbe, in denen heute die Schaumweine von Bouvet-Ladubay lagern. Bouvet baute neben Produktionsgebäuden auch ein eigenes Stromwerk, Wohnungen sowie ein Theater für die Angestellten. Dieses Theater gibt es heute noch und es finden hier Veranstaltungen, Konzerte und Theateraufführungen statt.

Um die Jahrhundertwende war Bouvet-Ladubay einer der größten Schaumweinproduzenten der Welt. Knapp sieben Millionen Flaschen betrug die Jahresproduktion. Die vorgesehen Erben des Unternehmens starben im Ersten Weltkrieg und so übernahm 1932 Justin Marcel Monmousseau das Unternehmen. Sein Enkel Patrice Monmousseau ist heute der Geschäftsführer. 1974 wurde das Champagnerhaus Taittinger Besitzer von Bouvet-Ladubay und 2006 schließlich erwarb die indische United Breweries Group das Unternehmen.

Bouvet-Ladubay vertreibt seine Weine weltweit in mehr als 40 Länder. Das Unternehmen ist der größte Exporteur von Schaumweinen aus dem Gebiet der Loire.

Bouvet Ladubay

Das Schaumweinhaus Bouvet-Ladubay befindet sich in Saint-Hilaire-Saint-Florent im Loiretal bei Saumur in Frankreich.

Bouvet-Ladubay wurde 1851 von Etienne Bouvet und seiner Frau Celestine Ladubay gegründet. Die Eheleute kauften Kellergewölbe, in denen heute die Schaumweine von Bouvet-Ladubay lagern. Bouvet baute neben Produktionsgebäuden auch ein eigenes Stromwerk, Wohnungen sowie ein Theater für die Angestellten. Dieses Theater gibt es heute noch und es finden hier Veranstaltungen, Konzerte und Theateraufführungen statt.

Um die Jahrhundertwende war Bouvet-Ladubay einer der größten Schaumweinproduzenten der Welt. Knapp sieben Millionen Flaschen betrug die Jahresproduktion. Die vorgesehen Erben des Unternehmens starben im Ersten Weltkrieg und so übernahm 1932 Justin Marcel Monmousseau das Unternehmen. Sein Enkel Patrice Monmousseau ist heute der Geschäftsführer. 1974 wurde das Champagnerhaus Taittinger Besitzer von Bouvet-Ladubay und 2006 schließlich erwarb die indische United Breweries Group das Unternehmen.

Bouvet-Ladubay vertreibt seine Weine weltweit in mehr als 40 Länder. Das Unternehmen ist der größte Exporteur von Schaumweinen aus dem Gebiet der Loire.

Discover more
Bouvet Ladubay
Skip product gallery

Customers also bought

Hensel Aufwind Grauburgunder
The Hensel Aufwind Pinot Gris comes from the renowned Palatinate region and is produced by the traditional Thomas Hensel winery in Bad Dürkheim. Thomas Hensel is one of 20 winegrowers from Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located right next to the local "airport" - or rather sports airfield. Thomas is ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.The Hensel Aufwind Pinot Gris is a fruity, fresh Burgundy cuvée with aromas of ripe honeydew melon, yellow banana, Piedmont hazelnuts and bourbon vanilla. The subtle use of barriques adds complexity and spice to this wine without losing any of its freshness and independent character. On the palate, this dry white wine is smooth with plenty of power, spice and creaminess.A wonderful solo wine from the Palatinate. It is also an excellent accompaniment to various meat and fish dishes, pasta and hearty stews.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Cantina Tramin Chardonnay
The grapes come from vineyards planted in calcareous clay and gravel soils between 240 and 500 meters in the areas Ora, Tramin and Egna.The grapes were gently pressed immediately following harvest. Primary fermentation occurred in steel tanks, followed by partial malolactic fermentation.Tasting NotesChardonnay is popular and much-loved variety. Our Chardonnay is greenish yellow in color, with delicate fruity aromas and a dry finish. It tastes fresh and lively with hints of pineapple, pear, citrus, vanilla and butter.Food PairingThis is a wine to enjoy as an aperitif, or to pair with appetizers, fish and poultry.

Content: 0.75 litre (€15.33 / 1 litre)

Regular price: €11.50
bottle
Christian Bamberger Merlot is white Blanc de Noir dry
A white-pressed Merlot: Winemaker Christian Bamberger caused quite a stir with this unusual creation. But even without the "Christian Bamberger Merlot ist Weiss Blanc de Noir", the traditional wine estate from the Nahe, whose history dates back to 1658, has a firm place in the upper echelons of the wine world. Christian Bamberger is the 14th generation to run the winery. And the white and red wines from his estate are testimony to the highest art of winemaking.The "Christian Bamberger Merlot ist Weiss Blanc de Noir" combines notes of oranges, lemons and pears in its complex bouquet. These are finely underpinned by nuances of lilac, berry fruit and mint. On the palate, the Blanc de Noir from Rhineland-Palatinate is dry, with a great fullness and beautiful smoothness, as well as an animating freshness and skillfully integrated acidity.The white wine is grown on calcareous sandstone soils on the Nahe and was matured in stainless steel. A phenomenal Blanc de Noir. Discover this Bamberger wine with a fresh seafood salad or grilled white meat. A perfect enrichment for carefree spring and summer evenings.

Content: 0.75 litre (€12.67 / 1 litre)

Regular price: €9.50
bottle
Bestheim Crémant d'Alsace Brut Rosé
Der Bestheim Crémant d'Alsace Brut Rosé beeindruckt mit einer feinen Perlage und verführerischen Erdbeer- und Himbeeraromen. Auch am Gaumen erleben Sie Aromen von Erdbeeren und Himbeeren. Der Schaumwein aus dem Elsass ist ein zeitloser Klassiker, der aus 100% Pinot Noir hergestellt wurde.Nach der Ernte werden die Trauben vorsichtig gepresst und genau wie bei einem Champagner auf der Flasche vergoren, gefolgt von einer Reifung auf Lamellen für mindestens 1 Jahr vor dem Verkauf. Die feine Frucht und eine gut dosierte Süße machen den saftigen Crémant unwiderstehlich. Servieren Sie den Bestheim Crémant d'Alsace Brut Rosé als klassischen Aperitif oder zu Schalentieren, Geflügel, Vorspeisen, magerem Fisch und Desserts mit Himbeeren oder Erdbeeren.

Content: 0.75 litre (€18.07 / 1 litre)

Regular price: From €13.55
Bouvet Cremant de Loire Excellence Brut Rosé
Bouvet Cremant de Loire Excellence Brut Rosé

€12.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle