Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Domaine des Genèves Chablis Chablis Premier Cru Vaucoupin

The Domaine des Genèves winery cultivates its vineyards in the heart of the Chablis region, where the unique Kimmeridgian soils have shaped the character of great Chardonnay wines for centuries. The Domaine des Genèves Chablis 1er Cru Vaucoupin is an elegant Premier Cru that reflects the character of its renowned vineyard in a particularly authentic way. The combination of delicate minerality, lively freshness, and precise fruit gives this Chablis its unmistakable style.

In the glass, the wine glows a pale golden-yellow with brilliant highlights. The nose opens with delicate aromas of citrus fruits and white flowers, underscored by a subtle mineral note. On the palate, the Chablis is both straightforward and complex. Its lively acidity carries the delicate fruit, while the characteristic minerality of the Kimmeridgian soils provides depth, finesse, and a long, elegant finish.

Aging takes place entirely in temperature-controlled stainless steel tanks. There, the white wine undergoes both alcoholic and malolactic fermentation before being gently clarified and filtered. This ensures that the clarity of the fruit, the precision of the aromas, and the mineral character of the terroir are preserved as much as possible.

Served at a temperature of 10 to 12 °C, the Domaine des Genèves Chablis 1er Cru Vaucoupin reveals its full elegance. It pairs just as stylishly with premium fish, grilled or pan-seared fish, scallops, oysters, and other seafood as it does with fine poultry or mild goat cheese. A characterful Chablis Premier Cru that impresses with its elegance, finesse, and distinct terroir.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Region:
Burgund
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Recommended drinking temperature:
10-12 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
3531340234123
Bottler:
Domaine des Geneves
3, Rue des Fourneaux
89800 Fleys
Frankreich
Domaine des Genèves

Die Domaine des Genèves ist ein traditionsreiches Familienweingut im Herzen der bekannten Weißweinregion Chablis in der Bourgogne im nördlichen Burgund, Frankreich. Seit den 1970er-Jahren gehört das Anwesen der Familie Aufrère, heute geführt von Stéphane Aufrère, der die Rebflächen mit großer Leidenschaft und Respekt vor dem Terroir bewirtschaftet. Die Weinberge des Gutes erstrecken sich über rund 21 Hektar und umfassen klassisch bepflanzte Parzellen in den Lagen Petit Chablis, Chablis und mehrere Premier Cru-Terrassen wie Les Fourneaux, Vaucoupin und Mont de Milieu – allesamt auf den kimmeridgischen Kalkböden, die der Region ihre charakteristische Mineralität und Frische verleihen.

Das Sortiment der Domaine des Genèves konzentriert sich auf elegante Chardonnay-Weißweine, die die typische Chablis-Charakteristik von lebendiger Frucht, feiner Zitrus-Note und markanter Mineralität transportieren. Traditionell erfolgt der Ausbau ohne Holzfasskontakt, um die natürliche Reinheit und Präzision der Trauben zu betonen. Die Weine sind trocken, klar strukturiert und zeigen ein ausdrucksstarkes Aromenspiel von Zitrusfrüchten, hellem Obst und Feuerstein-Noten im langen Abgang.

Mit ihrem Fokus auf handwerkliche Qualität, Terroir-Treue und nachhaltige Bewirtschaftung steht die Domaine des Genèves für klassischen Chablis-Weinbau und begeistert Weinliebhaber, die frische, mineralisch geprägte Weißweine mit Charakter und Herkunft bevorzugen.

Domaine des Genèves

Die Domaine des Genèves ist ein traditionsreiches Familienweingut im Herzen der bekannten Weißweinregion Chablis in der Bourgogne im nördlichen Burgund, Frankreich. Seit den 1970er-Jahren gehört das Anwesen der Familie Aufrère, heute geführt von Stéphane Aufrère, der die Rebflächen mit großer Leidenschaft und Respekt vor dem Terroir bewirtschaftet. Die Weinberge des Gutes erstrecken sich über rund 21 Hektar und umfassen klassisch bepflanzte Parzellen in den Lagen Petit Chablis, Chablis und mehrere Premier Cru-Terrassen wie Les Fourneaux, Vaucoupin und Mont de Milieu – allesamt auf den kimmeridgischen Kalkböden, die der Region ihre charakteristische Mineralität und Frische verleihen.

Das Sortiment der Domaine des Genèves konzentriert sich auf elegante Chardonnay-Weißweine, die die typische Chablis-Charakteristik von lebendiger Frucht, feiner Zitrus-Note und markanter Mineralität transportieren. Traditionell erfolgt der Ausbau ohne Holzfasskontakt, um die natürliche Reinheit und Präzision der Trauben zu betonen. Die Weine sind trocken, klar strukturiert und zeigen ein ausdrucksstarkes Aromenspiel von Zitrusfrüchten, hellem Obst und Feuerstein-Noten im langen Abgang.

Mit ihrem Fokus auf handwerkliche Qualität, Terroir-Treue und nachhaltige Bewirtschaftung steht die Domaine des Genèves für klassischen Chablis-Weinbau und begeistert Weinliebhaber, die frische, mineralisch geprägte Weißweine mit Charakter und Herkunft bevorzugen.

Discover more
Domaine des Genèves
Skip product gallery

Product recommendation

Domaine des Genèves Chablis
The Domaine des Genèves Chablis offers fresh citrus notes and aromas of honey and candied fruit on the nose. The rich white wine has a powerful body. On the palate, it is fruity and lively with a subtle hint of minerality. It is matured in temperature-controlled barrels.Wines from Burgundy are named after the region or vineyard. Domaine des Genèves Chablis takes its name from the independent wine-growing region of Chablis.Drink this seductively light Chablis with fish, seafood, white meat and poultry.

Content: 0.75 litre (€22.60 / 1 litre)

Regular price: €16.95
bottle
Domaine des Geneves Chablis Premier Cru Les Fourneaux
The Chardonnay grapes for the Domaine des Genevès Chablis Premier Cru Les Fourneaux come from Chablis, a distinct wine-growing region in Burgundy. There, the Domaine des Genevès is located right in the heart of the “Premier Cru” vineyards. The winery uses only grapes from the “Les Fourneaux” vineyard.The Chablis 1er Cru Les Fourneaux is among the top ten percent of wines in Burgundy that are permitted to bear the “Premier Cru” designation. In the glass, it displays a radiant gold color with green highlights. On the nose, it offers aromas of pear, citrus, and a hint of walnut. This full-bodied, rich wine with a long finish has a unique flavor full of minerality. It is complemented by aromas of honey and gingerbread, along with nuances of toasted and buttery nuts.Discover this premium white wine—it pairs beautifully with white meat, lobster, or salmon, as well as with exotic dishes.

Content: 0.75 litre (€26.53 / 1 litre)

Regular price: €19.90
bottle
New
Domaine des Genèves Burgundy Chardonnay
The Domaine des Genèves Bourgogne Chardonnay comes from the family-run Domaine des Genèves winery in the Tonnerrois region of northern Burgundy. The region’s limestone- and clay-rich soils produce fresh, elegant Chardonnay wines with a typical Burgundian character. Made from 100% Chardonnay, this white wine impresses with its balanced profile and pleasant freshness.In the glass, the Domaine des Genèves Bourgogne Chardonnay displays a clear, pale yellow color with brilliant highlights. On the nose, delicate aromas of citrus fruits and white flowers unfold. On the palate, the Chardonnay is fresh, harmonious, and elegant. Its lively acidity is accompanied by a subtle minerality, resulting in a balanced, pleasantly fruity finish.The wine is aged in temperature-controlled stainless steel tanks, where both alcoholic and malolactic fermentation take place. The white wine is then gently clarified and filtered to optimally preserve its freshness and varietal aromas.Served well-chilled at 8 to 10 °C, this Bourgogne Chardonnay is a versatile pairing for fish, seafood, shellfish, summer salads, and light appetizers. It also makes an excellent aperitif thanks to its fresh and unpretentious character.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: €13.90
bottle
Pommier Chablis 1er Cru Troesmes AOC
The Chablis 1er Cru Troesmes from the Pommier estate is an exceptional Chardonnay that combines elegance, depth and minerality at the highest level. It seduces the nose with fine toast and mineral notes that subtly reflect the excellence of its origin. On the palate, the wine is full-bodied, complex and at the same time racy, with an unmistakable expressiveness of the Côte de Troesmes soil.The old vines, aged between 30 and 60 years, grow on the calcareous, white marl soils of the Côte de Troesmes. Careful hand harvesting in small 15 kg crates ensures that the grapes go directly into the pneumatic press intact - a process that guarantees maximum aromatic purity and concentration. In the vineyard, organic practices and natural care are used to preserve the terroir characteristics in the best possible way.Vinification combines tradition and precision: after 24 hours of juice clarification, alcoholic and malolactic fermentation takes place on natural yeasts in regulated stainless steel tanks (60% of the volume) and in carefully selected oak barrels of different ages. After malolactic fermentation, the wines are carefully racked, blended and lightly fined with fish glue to achieve maximum clarity and elegance. The 18-month maturation gives the white wine its remarkable structure and maturity, while its ageing potential of 8-10 years makes it a wine that accompanies special moments in style.Enjoy this Pommier Chablis 1er Cru Troesmes at around 14°C with oysters, fine fish dishes or delicate seafood - a wine for discerning connoisseurs that perfectly highlights the minerality and sophistication of the Chablis region.

Content: 0.75 litre (€53.20 / 1 litre)

Regular price: €39.90
bottle
Pommier Chablis 1er Cru Côte de Léchet
The Chablis Premier 1er Cru Côte de Léchet from the estate of Isabelle and Denis Pommier seduces with a clear, luminous elegance and an expressive minerality that immediately reveals the unmistakable signature of this passionate winemaking couple. They have been cultivating the best white vineyards in the region on their estate in Poinchy since 1990 and are dedicated to producing Chablis and Chablis Premier Cru - every drop reflects their passion and keen sense of terroir.The 60-year-old Chardonnay vines thrive on the sun-drenched Kimmeridgien slopes of Chablis, on chalky soil that gives this Premier Cru its characteristic freshness and finesse. Carefully harvested by hand, the grapes are processed gently: After 24 hours of settling, alcoholic fermentation takes place on native yeasts, 70% in stainless steel tanks, the rest in oak barrels. The white wine then matures on the fine lees for six months, resulting in a harmonious interplay of depth, elegance and lightness.At a recommended serving temperature of 14 °C, the Chablis Premier 1er Cru Côte de Léchet unfolds its full splendor with fish dishes, white meat in creamy sauces or selected cheeses. A Premier Cru that combines minerality, refinement and the passionate craftsmanship of Isabelle and Denis Pommier in perfect harmony.

Content: 0.75 litre (€53.20 / 1 litre)

Regular price: €39.90
bottle
Château de Chemilly Chablis 1er Cru Grande Réserve
For more than 40 years, the Château de Chemilly winery has been producing wine in the various appellations of Chablis. Chablis is the northernmost part of Burgundy and one of the most famous white wine origins in France. The wine-growing region is characterized by chalky and calcareous soils, which give the wine a certain minerality. The most commonly cultivated grape variety is Chardonnay, from which Chablis is produced. Château de Chemilly Chablis 1er Cru Grande Réserve is an exceptional cuvée made from grapes from the Vosgros and Vaucoupin vineyards.The French white wine shines in a green-golden color. Wonderful aromas of citrus fruits, lemon peel, apples and pears play around the nose. On the palate, the single-varietal Château de Chemilly 1er Cru Grande Réserve is intense and complex with a pleasant acidity. Its finish seems endless.Chablis wines are an excellent accompaniment to fish, seafood or white meat such as veal or poultry. This dry white wine is particularly enjoyable at a drinking temperature of 8-10°C.

Content: 0.75 litre (€32.67 / 1 litre)

Regular price: €24.50
bottle
Domaine des Genèves Chablis Chablis Premier Cru Vaucoupin
Domaine des Genèves Chablis Chablis Premier Cru Vaucoupin

€22.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle