Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pommier Chablis 1er Cru Côte de Léchet

The Chablis Premier 1er Cru Côte de Léchet from the estate of Isabelle and Denis Pommier seduces with a clear, luminous elegance and an expressive minerality that immediately reveals the unmistakable signature of this passionate winemaking couple. They have been cultivating the best white vineyards in the region on their estate in Poinchy since 1990 and are dedicated to producing Chablis and Chablis Premier Cru - every drop reflects their passion and keen sense of terroir.

The 60-year-old Chardonnay vines thrive on the sun-drenched Kimmeridgien slopes of Chablis, on chalky soil that gives this Premier Cru its characteristic freshness and finesse. Carefully harvested by hand, the grapes are processed gently: After 24 hours of settling, alcoholic fermentation takes place on native yeasts, 70% in stainless steel tanks, the rest in oak barrels. The white wine then matures on the fine lees for six months, resulting in a harmonious interplay of depth, elegance and lightness.

At a recommended serving temperature of 14 °C, the Chablis Premier 1er Cru Côte de Léchet unfolds its full splendor with fish dishes, white meat in creamy sauces or selected cheeses. A Premier Cru that combines minerality, refinement and the passionate craftsmanship of Isabelle and Denis Pommier in perfect harmony.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Region:
Burgund
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Organic product:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Recommended drinking temperature:
14 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Bottler:
Isabelle and Denis POMMIER
31 rue de Poinchy - POINCHY -
89800 CHABLIS
Frankreich
Isabelle et Denis Pommier
Skip product gallery

Product recommendation

New
Louis Jadot Petit Chablis AOC
The Louis Jadot Petit Chablis comes from northern Burgundy, in the area around Chablis, halfway between Dijon and Paris. The appellation’s vineyards are located around the towns of Chablis, Maligny, and Beine, among others. The continental climate—with cold winters, warm summers, and potential spring frosts—along with the marly limestone soils, shape the characteristic style of Chablis wines.Fermentation and subsequent aging take place in stainless steel tanks. This ensures that the fruit and freshness of the Chardonnay are preserved as authentically as possible.On the nose, the wine displays fresh, crisp aromas with notes of citrus, white fruits, and subtle floral hints. On the palate, it is straightforward and fresh, with approachable minerality, lively acidity, and a clean, dry finish. Its uncomplicated yet characterful nature makes it a particularly versatile representative of the Chablis region.The Louis Jadot Petit Chablis pairs excellently with oysters, mussels, and other seafood, as well as grilled fish. It is also an excellent choice with light appetizers, goat cheese, and sushi.

Content: 0.75 litre (€33.20 / 1 litre)

Regular price: €24.90
bottle
New
Louis Jadot Chablis AOC
The Louis Jadot Chablis comes from northern Burgundy, halfway between Dijon and Paris. The continental climate—with cold winters, possible spring frosts, and warm summers—along with the marly limestone soils characteristic of Chablis, shape the wine’s style. The Chardonnay grapes come from the Chablis appellation, which covers approximately 3,500 hectares.Fermentation and subsequent aging take place in stainless steel tanks. This ensures that the fruit, along with the freshness and minerality typical of Chablis, are preserved with exceptional clarity.On the nose, the wine displays aromas of citrus fruits, white flowers, and stone fruits, accompanied by subtle stony and mineral notes. On the palate, it is precise, fresh, and concentrated, with lively acidity, distinct citrus fruit, and pronounced minerality. The dry, elegant finish is carried by subtle stony nuances and a pleasant freshness.The Louis Jadot Chablis pairs excellently with oysters, mussels, and other seafood, as well as fish tartare and pan-seared fish. It is also an excellent choice with goat cheese, sushi, and light vegetarian dishes.

Content: 0.75 litre (€34.53 / 1 litre)

Regular price: €25.90
bottle
Pommier Chablis 1er Cru Troesmes AOC
The Chablis 1er Cru Troesmes from the Pommier estate is an exceptional Chardonnay that combines elegance, depth and minerality at the highest level. It seduces the nose with fine toast and mineral notes that subtly reflect the excellence of its origin. On the palate, the wine is full-bodied, complex and at the same time racy, with an unmistakable expressiveness of the Côte de Troesmes soil.The old vines, aged between 30 and 60 years, grow on the calcareous, white marl soils of the Côte de Troesmes. Careful hand harvesting in small 15 kg crates ensures that the grapes go directly into the pneumatic press intact - a process that guarantees maximum aromatic purity and concentration. In the vineyard, organic practices and natural care are used to preserve the terroir characteristics in the best possible way.Vinification combines tradition and precision: after 24 hours of juice clarification, alcoholic and malolactic fermentation takes place on natural yeasts in regulated stainless steel tanks (60% of the volume) and in carefully selected oak barrels of different ages. After malolactic fermentation, the wines are carefully racked, blended and lightly fined with fish glue to achieve maximum clarity and elegance. The 18-month maturation gives the white wine its remarkable structure and maturity, while its ageing potential of 8-10 years makes it a wine that accompanies special moments in style.Enjoy this Pommier Chablis 1er Cru Troesmes at around 14°C with oysters, fine fish dishes or delicate seafood - a wine for discerning connoisseurs that perfectly highlights the minerality and sophistication of the Chablis region.

Content: 0.75 litre (€53.20 / 1 litre)

Regular price: €39.90
bottle
Vacu Vin Wine Cooler Elegant, Stainless Steel
Das modische Design von diesem Elegant Cooler aus Edelstahl sorgt für ein attraktives Aussehen. Der Cooler kühlt den Wein - ohne Eis - sofort auf Trinktemperatur herunter!Der Elegant Cooler enthält ein wieder verwendbares Rapid Ice Kühlelement, das eine Flasche innerhalb von 5 Minuten kühlt und danach noch einige Stunden kühl hält.Mit dem Elegant Cooler hat man keinen Ärger mit Eis, Wasser oder nassen Etiketten, die sich von der Flasche lösen.- Aktivkühler, ohne Eis- Kühlt innerhalb von 5 Minuten- Aufbewahrung im Gefrierfach- Kein überfüllter Kühlschrank

Regular price: €45.90
Pommier Petit Chablis AOC
The Pommier Petit Chablis AOC shows the accessible, fresh and charming side of Chablis. The Chardonnay grapes come from higher-lying plots with calcareous soils of recent geological origin (Portlandia). These terroirs give the wine its special lightness, floral nuances and pronounced freshness.On the nose, it is light and floral with delicate aromas of white flowers that immediately reveal its elegant and playful nature. On the palate, it is direct, full-bodied and fresh, with clear fruit and a fine balance. Its refreshing acidity lends it liveliness, while a harmonious finish with floral notes and plenty of freshness makes for a particularly animating drinking experience.The Petit Chablis from Pommier is a gourmet wine full of "gourmandise", ideal as an aperitif or with light dishes such as seafood, sushi, summer salads or mild goat's cheese. An uncomplicated, yet characterful wine that reflects the typicality of the region in a light and inviting way.

Content: 0.75 litre (€30.53 / 1 litre)

Regular price: €22.90
bottle
Pommier Chablis AOC
The Pommier Chablis AOC comes from the heart of the renowned Burgundy region and impressively reflects the elegance and precision of classic Chablis. The Chardonnay grapes thrive here on the chalky and clayey Kimmeridge soils typical of the region, which give the wine its unmistakable minerality and freshness.In the glass, it is light yellow with greenish reflections and seduces with a fine bouquet of citrus fruit, green apple and white flowers. On the palate, it is clear, lively and precise, with a distinctive but harmoniously integrated acidity. The typical flintstone minerality provides structure and depth, while a subtle creaminess elegantly rounds off the wine.Its fresh, straightforward character makes it an ideal accompaniment to seafood, oysters, fish dishes or goat's cheese. At the same time, it has enough structure to be enjoyed on its own.The Pommier Chablis AOC is a classic representative of its origin that strikes the perfect balance between liveliness, minerality and fine fruit - a wine full of authenticity and expression of the terroir.

Content: 0.75 litre (€38.53 / 1 litre)

Regular price: €28.90
bottle
Pommier Chablis 1er Cru Côte de Léchet
Pommier Chablis 1er Cru Côte de Léchet

€39.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle