Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Silver Ridge Oak Aged Chardonnay

The Silver Ridge Oak Aged Chardonnay is a rich and elegant white wine from California that perfectly captures the characteristic qualities of an oak-aged Chardonnay. With its harmonious balance of fruit, spice and creaminess, this wine offers an enjoyable experience for Chardonnay lovers. The wine is a brilliant golden yellow in the glass. The Silver Ridge Oak Aged Chardonnay smells wonderfully of toast, spices, vanilla and butter, complemented by fresh aromas of ripe pear and green apple. On the palate, it is full-bodied and creamy, with notes of peach, banana and a hint of tropical fruit. On the finish, the Silver Ridge presents itself with medium acidity and a gentle woody nuance.

The Silver Ridge Oak Aged Chardonnay is not only fun to drink on its own, it also goes well with a variety of dishes. Try it with roast chicken breast, turkey or duck in creamy sauces. It is also a good choice with grilled salmon, lobster or prawns in butter sauce.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Ageing Potential:
2028
Region:
Kalifornien
Country:
USA
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
5,3 g/l
Residual sugar:
2,0 g/l
pH:
3,38
Recommended drinking temperature:
10-12 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8719327376751
Importer:
Vineshop24 GmbH & Co. KG
Dieselstraße 4
26899 Rhede
Deutschland
Silver Ridge
Skip product gallery

Product recommendation

Bread & Butter Chardonnay
The Bread & Butter Chardonnay is a Californian white wine that impresses with its smooth texture and harmonious balance between fruit and spice. The wine is matured in oak barrels, which gives the wine its soft, creamy notes and a hint of almond and vanilla without sacrificing freshness. On the nose, the Bread & Butter Chardonnay presents aromas of juicy yellow apple, pear and peach, accompanied by delicate vanilla and roasted aromas. On the palate, it is round and smooth with a subtle butteriness. A gentle, balanced acidity ensures that the fruitiness and creaminess are in harmony and the wine ends with a long, slightly nutty finish.The Bread & Butter Chardonnay is ideal with creamy pasta dishes, grilled chicken with winter vegetables and is also perfect as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€19.93 / 1 litre)

Regular price: €14.95
bottle
Scheid Family Wines District 7 Chardonnay
The bouquet of the Scheid Family Wines District 7 Chardonnay is characterized by diverse, lush notes of orange blossom, yellow apples, pears and lemons. There are also nuances of vanilla, coconut and oak. On the palate, this white wine from California is smooth and well-balanced, with a medium body and beautiful viscosity. Here too, the variety of aromas makes for a great taste experience: ripe aromas of pineapple and Nashi pear as well as subliminal vanilla, citrus fruit and honey.70 percent of the Scheid family's pure Chardonnay was matured in stainless steel tanks and 30 percent in French oak for 10 months, with 30 percent new oak being used. This combination accentuates the freshness and character of the grape variety as well as the terroir of the cooler, windy and foggy locations of the Scheid vineyards in California's Salinas Valley.Enjoy this fresh and fruity Scheid Family Wines District 7 Chardonnay from the USA with mild soft cheese, grilled chicken or a seafood salad.

Content: 0.75 litre (€19.87 / 1 litre)

Regular price: €14.90
bottle
Francis Ford Coppola Rosso & Bianco Chardonnay
The Francis Ford Coppola Rosso & Bianco Chardonnay is intended for everyday enjoyment. This 100 per cent Chardonnay has a yellow-golden colour. It offers notes of tropical fruit, apple and spices on the nose. On the palate, the silky texture is remarkable, as is the fruit intensity. Flavours of pear, pineapple and tangerine come into their own.A wonderfully refreshing, invigorating white wine that has been deliberately matured in stainless steel tanks to preserve its intense fruitiness and crisp drinking pleasure. The grapes for this pleasantly light wine come from vineyards in Monterey and Mendocino.Enjoy the Francis Ford Coppola Rosso & Bianco Chardonnay as an aperitif, with chicken or turkey and with summer salads.

Content: 0.75 litre (€18.00 / 1 litre)

Regular price: From €13.50
Skip product gallery

Customers also bought

Bellevue Pinotage
Bellevue Pinotage comes from one of South Africa's most traditional wine estates. The winery in Stellenbosch planted one of the very first Pinotage vineyards back in 1953 - making it one of the pioneers of this unique grape variety. Pinotage is a cross between Pinot Noir and Cinsault and is now a true flagship of South African viticulture. The vines grow on different soils, mostly as so-called bush vines, which were planted between 1959 and 1996.The Bellevue Pinotage is fruity and lively in the glass. Aromas of red plum, cherry and raspberry are in the foreground, complemented by a pleasant spiciness and fine roasted aromas from the wooden barrel. On the palate, the wine is medium-bodied, juicy and elegant, with silky tannins and a harmonious, long-lasting finish. The fresh acidity also makes it particularly versatile with food.The grapes are harvested by hand and briefly cold crushed before fermentation to preserve color and fruit. The red wine then ferments for around four days, with gentle pumping over to extract the tannins and structure in the best possible way. Once fermentation is complete, the wine is matured in American oak barrels made by French coopers - the result is a balanced style with a gentle woody character and plenty of fruit.This Pinotage goes particularly well with roast beef, braised dishes such as oxtail or - for a change of pace - grilled fish such as galjoen, a South African classic. It also cuts a fine figure with strongly seasoned vegetables or mushroom dishes. Best served at 16-18°C, slightly chilled or room temperature.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: €12.50
bottle
Delheim Cabernet Sauvignon
In der Nase zeigen sich schöne Aromen von Cassis, Pflaume, Zedernholz und Zigarrenschachtel. Im Unterton feine Kräuteraromen. Die Tannine sind schön integriert und haben eine zarte Struktur. Für eine 14-monatige Fasslagerung in zur Hälfte neuen französischen Eichenfässern ist der Delheim Cabernet Sauvignon am Gaumen ausgesprochen rund und mit großer Balance. Im Abgang schmeckt der Wein langanhaltend fruchtig nach Cassis.Servieren Sie den Delheim Cabernet Sauvignon zu gerösteten Gerichten, wie z.B. Ente, Lamm und Rind.

Content: 0.75 litre (€26.60 / 1 litre)

Regular price: €19.95
bottle
Tasting package of 6 red wines from the New World
Try six different red wines from the New World (from overseas) and save compared to buying them individually.Saint Clair Pinot Noir, dry (0.75 l, 13.5% vol.) Item no. 1769936Marlborough, New ZealandPronounced fruit aroma, soft and full taste.Chocolate Pinotage by Windmeul, dry (0.75% l, 14.0% vol.) Item no. 1973066Windmeul, South AfricaAn extraordinary taste experience with subliminal notes of dark chocolate and coffee.Barramundi Shiraz, dry (0.75 l, 14.0% vol.) Item no. 1130120 Qualia Wines, AustraliaAn Australian full of character with ripe fruit aromas, fine spice and a harmonious balance between power and elegance.Scheid Family Wines District 7 Cabernet Sauvignon, dry (0.75 l, 13.5% vol.), Art. no. 1200492 Scheid Family, United StatesThe pure Cabernet Sauvignon has a wonderfully complex aroma of blackberries, black cherries, raspberries and currants.Trapiche Broquel Malbec, dry, (0.75l, 14.0% vol.), art. no. 1036166Trapiche Argentina, ArgentinaA Malbec from the high altitudes of Mendoza seduces with intense aromas of cherries, blackberries and fine spicy notes, a silky texture and a long, fruity finish.MontGras Quatro, dry (0.75 l, 14.0% vol.), art. no. 1370046 Montgras, ChileA remarkable interplay of ripe fruit, spices and floral notes on the nose.Delivery of one wine package per order.

Content: 4.5 litre (€14.44 / 1 litre)

Regular price: €65.00
piece
Château Tessendey Fronsac AOC 2019
Der Château Tessendey 2019, aus der renommierten Appellation Fronsac im Bordelais, hat uns bei einer großen Verkostung, die im Rahmen der Primeur-Kampagne in Bordeaux stattfand, mehr als überzeugt. Er stach, was seine Qualität und das Preis- Leistungsverhältnis betrifft, aus der Masse der Konkurrenten heraus.Dieses Weingut ist seit 1972 im Besitz der Familie d’Arfeuille; die Cuvée ist typisch für das rechte Ufer Bordeaux, besteht sie doch aus weit überwiegend Merlot, mit einem Anteil von etwa 15% Cabernet Franc. 2019 ist anerkannter Maßen ein sehr gelungener Jahrgang und die Lehmböden mit darunter liegendem Kalksockel konnten hier ihr bemerkenswertes Potential ausspielen. Dementsprechend kraftvoll und intensiv, aber dennoch fein, kommt der Tessendey 2019 daher. In der Nase ein großer Fruchtkorb voll schwarzer und roter Beeren, Toast, Schokolade und viel Würzigkeit. Am Gaumen setzt sich dieses Erlebnis fort, mit weiteren Anklängen von Muskatnuss und Brombeeren. Die Tannine sind vorhanden, aber bereits jetzt schon gut integriert und geschliffen; der Ausklang ist lang.

Content: 0.75 litre (€21.20 / 1 litre)

Regular price: €15.90
bottle
3 Reserva aus Spanien
Try three different Reserva from the Spain and get the discount.Bodegas LAN Reserva (0,75 l, 13,5%ABv), Art-Nr. 1806543A wine with much complexity, intense, well-structured finish.Bodegas Olarra Cerro Anon Reserva Rioja DOCa (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1854893 The taste reminds of chocolate, caramel and dried fruits.Coto de Imaz Reserva (0,75 l, 13,5%ABv), Art-Nr. 1809206Delicately balanced with noticeable, but incredibly soft and mild tannins.Delivery of one package per order.

Content: 2.25 litre (€14.62 / 1 litre)

Regular price: €32.90
piece
Cantina Tramin Gewürztraminer
Cantina Tramin Gewürztraminer is produced in one of the most traditional cooperatives in South Tyrol from grapes grown in the region. The calcareous and fertile soils in the municipalities of Montan and Tramin support the excellent ripening of these grapes.With its exceptionally strong aroma, the full-bodied Cantina Tramin Gewürztraminer pampers the nose and palate of the connoisseur. This Gewürztraminer is a straw to golden yellow white wine with a strong aroma of fragrant rose petals, cloves and cinnamon. This full-bodied wine from South Tyrol is ideally served at a drinking temperature of 10-12 °C.It is an excellent accompaniment to various starters with fish and pâtés, Asian cuisine and hard cheeses. If the dry white wine is enjoyed with main courses, it harmonizes perfectly with aromatic dishes made with white meat.Our chocolate tip: Try a chocolate with a cocoa content of at least 75% made from Trinitario cocoa beans with this elegant white wine from Italy.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: €13.90
bottle
Silver Ridge Oak Aged Chardonnay
Silver Ridge Oak Aged Chardonnay

€10.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle