Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Ramón Bilbao Crianza Rioja DOC

The Ramón Bilbao Crianza Rioja DO is an elegant, fresh and fruity Rioja that combines the tradition of the Tempranillo grape with the unmistakable style of the Ramón Bilbao winery. Matured in American oak barrels, this red wine impresses with its harmony, complexity and drinking pleasure - ideal for every day.

This Crianza has intense fruity aromas, particularly of dark fruits such as blackberries and plums, complemented by subtle notes of licorice, vanilla, coconut and cookies. On the palate, it is elegant, juicy, easily accessible and ends in a long, balanced finish.

The grapes come from carefully selected vineyards in Rioja Alta on clay, alluvial and limestone soils. After fermentation in stainless steel tanks at moderate temperatures, the wine is aged for 14 months in American oak barrels before bottling to achieve maximum complexity and harmonious balance.

The Ramón Bilbao Crianza Rioja DO is an excellent accompaniment to grilled meat, lamb, tapas or mature cheese. Serve at 16-18 °C to enjoy all the aromas to the full.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Region:
Rioja
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,6 g/l
Residual sugar:
2,0 g/l
pH:
3,50
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
343 kJ / 83 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8413423111086
Bottler:
Bodegas Ramón Bilbao S.A.
Av. Santo Domingo de la Calzada, 34.
26200. Haro, La Rioja - Spanien
Ramon Bilbao
Skip product gallery

Product recommendation

Hacienda Lopez de Haro Crianza DOCa
The Wine Advocate states: “At this price point, this wine is a real bargain.” The Tempranillo, Graciano, and Garnacha grape varieties come together to create the Hacienda Lopez de Haro Crianza. On the nose, it offers intense aromas of ripe red fruits, flowers, and hints of leather. On the palate, this Spanish red wine is smooth, intense, and elegant. The fruitiness and oak aging harmonize beautifully here.This Crianza is a balanced blend of grape varieties sourced from very old vineyards in the Rioja region. The wine was aged for 12 to 14 months in French and American oak. Enjoy the Hacienda Lopez de Haro Crianza with hearty tapas, paella, red meat, stews, or aged cheese.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: €8.95
bottles
Luis Canas Crianza Rioja DOCa
The grapes for the Luis Canas Crianza Rioja DOCa come from vines that are on average 30 years old. After strict controls, they are matured for 12 months in used French and American oak barrels. The cherry-red Crianza is fruity on the nose with aromas of strawberry and banana. There are also notes of vanilla, cedar wood, fallen leaves and balsamic aromas. On the palate, the red wine is dense with strong but round tannins and is juicy with lots of fruit and a fine acidity.Serve the Luis Canas Crianza Rioja DOCa with spicy dishes, antipasti and tapas.

Content: 0.75 litre (€15.67 / 1 litre)

Regular price: From €11.75
El Meson Crianza
This Crianza impresses with plenty of fruit, a fine, soft tannin structure and a good length.The bouquet is reminiscent of cherries and pepper, the taste is full-bodied, round and soft.Matured for 12 months in new American barriques and 6 months in the bottle.A wine that is fun to drink, not only with salads based on beef, game or duck.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Izadi Crianza
The Izadi Crianza from Rioja Alavesa combines the depth of the Tempranillo vines with a finely dosed influence of wood.In the glass, the Izadi Crianza shines in a brilliant garnet red with a violet rim. The wine matures for 14 months in American oak barrels. Its bouquet consists of dark fruits with a hint of vanilla, caramel and toast. On the palate, the red wine impresses with its three-dimensional richness of fruit (ripe morello cherries, wild plums), barrique aromas (licorice, mocha, cream caramels) and minerality from the limestone soils.This Tempranillo goes perfectly with tapas, lamb or mature cheese.Recommended drinking temperature: 16-18 °C

Content: 0.75 litre (€16.93 / 1 litre)

Regular price: From €12.70
Ramón Bilbao Crianza Rioja DOC
Ramón Bilbao Crianza Rioja DOC

€9.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle