Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pintia Toro

This red wine is a pure Tinta de Toro. This is the name of this special variety of the Tempranillo grape, which achieves unmistakable qualities under the conditions of the Toro region. Even the bouquet of the Pintia Toro captivates connoisseurs with its complexity. Notes of blackcurrants and cherries interact impressively with nuances of dark chocolate and coffee. Gutiérrez says: "The nose is very expressive, with bright cherry fruit." The wine is fresher than the norm in the region, with well-integrated oak, floral and perfumed.

On the palate, the top wine from Bodegas Pintia, located around 100 kilometers west of Vega Sicilia, is dry and intensely aromatic, with a medium body. The winery itself describes it as probably the "fruitiest Pintia" to date. Minerality, barrique aromas and fruitiness (blue berries) create an enchanting interplay.

The impenetrable pupur-colored Pintia Toro matured for 10 months in French and American oak (18%), with more than 80 percent new barrels being used. The grapes come from vines that are on average around 35 years old. Bodegas Pintia itself states that the bottled Tempranillo can be stored for up to 15 years and should be enjoyed at a drinking temperature of 18 degrees. We hope you enjoy it!

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2020
Ageing Potential:
2042
Region:
Toro
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Tinta de Toro
Alcohol content:
15,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
417 kJ / 100 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8436028611393
Bottler:
Bodegas Vega Sicilia
Extrarradio Diseminados 69
47359 Valbuena de Duero
Spanien
Vega Sicilia
Skip product gallery

Product recommendation

Matsu El Viejo
The Toro region in northwestern Spain is renowned for intense and powerful wines. The Matsu El Viejo is additionally equipped with elegance and finesse, reflecting the flawless artistry of winemaking with the Tempranillo grape, which is known as Tinta de Toro in this region.The Matsu El Viejo, which means ‘the old man’, is a selection of grapes from vineyards that are more than 100 years old. The vines in these low-yield vineyards are biodynamically cultivated. After the fermentation and the subsequent malolactic fermentation, the wine matured for 16 months in French oak casks. The wine was deliberately not filtered, thus preserving its full aroma structure. The Matsu El Viejo is a deep cherry-red in the glass with purple glints on the rim. It has a wonderfully intense bouquet of black fruit. Due to the ageing in casks, the Matsu El Viejo shows roast aromas and notes of smoke and spices that are wonderfully structured and integrated. On the palate, the wine is fleshy, ripe and round. The noticeable but fine tannins give the El Viejo a light sweetness. The finish is once again characterised by the harmony between fruit and wood aromas.The Matsu El Viejo is a typical accompaniment to meals, and stands up well to  hearty sauces and intensely flavoured grilled dishes. We recommend trying this amazing wine with blue cheeses.

Content: 0.75 litre (€47.87 / 1 litre)

Regular price: €35.90
bottle
San Román Toro DO
Tinta de Toro is the name given to the Tempranillo grape variety in the Toro DO wine region. The San Román Toro, made from 100% Tempranillo, is an outstanding example of the red wines from this region. The exceptional winemaker Mariano Garcia has been running the San Román winery since the mid-1990s. Garcia is better known for his premium wineries, Aalto and Mauro. Yet it is here in the Toro region that the top oenologist Garcia produces particularly expressive wines. The grapes for the San Román Toro come from vines that are about 40 years old, which lend the wine depth and complexity.In the glass, it displays an intense ruby red color with a luminous violet rim. The San Román Toro has a refined aroma of black pepper, dark fruits, and a hint of licorice. Thanks to 24 months of aging in used American and French oak barrels, this dry red wine is concentrated and full-bodied on the palate. Subtle vanilla notes are accompanied by earthy and spicy notes. The finish is silky and long.Try the San Román Toro with beef or grilled meats. It also pairs very well with dark chocolate or hard cheeses.

Content: 0.75 litre (€47.33 / 1 litre)

Regular price: €35.50
bottle
Telmo Rodriguez Lanzaga Rioja DOCa
The Telmo Rodriguez Lanzaga Rioja matured for 14 months in oak, using large and small barrels. This red wine has an intense aroma of blackberries and blackcurrants and is beautifully spicy. Nuances of fennel, licorice and aniseed enrich the bouquet.On the palate, this Tempranillo from the Rioja Alavesa sub-region is fresh, melting and warm, with finely polished tannins.tannins. The intense finish lingers for a long time.Luis Gutiérrez awards 92 points in Robert Parker's Wine Advocate and also has this recommendation ready: "The bouquet is spectacular after an hour in the glass, so if you want to drink the wine in the near future, I would open and decant it in good time."

Content: 0.75 litre (€33.27 / 1 litre)

Regular price: €24.95
bottle
Muga Prado Enea Gran Reserva Rioja DOCa
97 Parker-Punkte für den Jahrgang 2015, diese Höhen erreichen nur wenige Weine: Der Muga Prado Enea Gran Reserva Rioja ist einer von ihnen. Der Wein duftet zu Beginn nach roten Beeren wie Himbeeren, feinen Würznoten (Zimt) und Nuancen von getoastetem Holz, was mit Anklängen von Zeder, Vanille und Herbstlaub einhergeht. Am Gaumen faszinierend jugendlich-frisch, mit ausgewogener Säure, geschliffenen Tanninen und einer großen Eleganz.Luis Gutiérrez ist in Robert Parker’s Wine Advocate merklich hingerissen: „It has very healthy and balanced parameters, and that's what the wine feels like. It's still young. It's never a dark wine, more of a ruby or bright color, and it has a nose of youth, subtle and elegant. But the quality shows in the unbelievable elegance and harmony on the palate, where the tannins are very fine, the flavors are subtle but deep and the length is just phenomenal.”Die Rebsorten Tempranillo, Garnacha sowie kleinere Anteile Mazuelo und Graciano ergeben dieses außergewöhnliche Zusammenspiel. Jede Rebsorte wurde zunächst einzeln im Holz ausgebaut. 36 Monate reifte der Muga Prado Enea Gran Reserva Rioja im französischen Eichenholz. Entdecken Sie einen Rotwein, der weltweit zur Spitze der Weinbaukunst zählt.

Content: 0.75 litre (€97.20 / 1 litre)

Regular price: €72.90
bottle
Bodegas LAN Culmen Reserva
Intense and bright cherry colour.Ripe fruit nose, with hints of plums, cherries and wildberries. Spicy, roasted and balsamic aromas. Memories of mineral notes, which identify it with the vineyard. It leaves a long and lingering finish that allows us to remember all the above described and shows the great personality of this wine. Culmen is only produced from harvests of outstanding quality.Grape varieties: 89% Tempranillo, 11% GracianoSelected grapes from 40 years old vines coming from "Pago EI Rincón", located at own vineyard "Viñia Lanciano". Grapes are picked up by hand and afterwards selected, grain by grain at sorting tables. Fermentation of destalked grapes takes place in new small stainless steel tanks to obtain the best colour extraction. Malolactic fermentation took place in new French Allier oak.Aging: During 20 months in new French oak barrel followed by 18 months in the bottle.

Content: 0.75 litre (€79.33 / 1 litre)

Regular price: €59.50
bottle
Hacienda Monasterio Cosecha DO
Der Hacienda Monasterio Cosecha stammt aus der berühmten Weinregion Ribera del Duero und verkörpert die exzellente Handwerkskunst dieses traditionsreichen Gebiets. Das Weingut Hacienda Monasterio, unter der Leitung von Kult-Önologe Peter Sisseck, produziert Weine von außergewöhnlicher Tiefe und Eleganz. Nur wenige Winzer reichen an das Renommee des Dänen Peter Sissek heran. Der berühmte Önologe hat den ebenso weltweit bekannten und gefeierten Wein Pingus kreiert. Die Hacienda Monasterio hat von Anfang an mit Peter Sissek zusammengearbeitet und so Pflanzung und Weinbergsarbeit ökologisch gestaltet. Der Ertrag wird bewusst niedrig gehalten um die angestrebte hohe Qualität an Traubenmaterial zu erhalten. Die Cosecha von Hacienda Monasterio ist ein absolut konzentrierter und mächtiger Rotwein.Der Wein verfügt über eine tiefviolette Farbe. Die Nase präsentiert sich mit einem dichten Duftbogen von Kaffee- und Toastnoten. Eingeschlossen von Fruchtnoten der Kirsche, Pflaume und Waldbeere. Nach einiger Zeit kommen Schokoladennoten und der Duft von Zigarre hinzu. Am Gaumen beginnt der Hacienda Monasterio Cosecha mit enorm viel Schmelz um dann zwischen reifen Fruchtnoten und ausgewogener Säure an der Zunge zu spielen. Feine Gewürznoten werden getragen vom stoffig, kraftvollen Körper. Im Finale zeigen sich Aromen von Lakritz und etwas Zimt.Dieser Rotwein verbrachte über 18 Monate in französischen Barriques, wovon etwa ein Drittel Erstbelegung waren, was unter anderen zur langen Lagerfähigkeit beiträgt.Genießen Sie den Cosecha von Hacienda Monasterio zu Rehrücken oder anderen Wildgerichten.

Content: 0.75 litre (€58.53 / 1 litre)

Regular price: €43.90
bottle
Pintia Toro
Pintia Toro

€79.00