Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Paco y Lola No12 Albariño Rias Baixas DO

The Paco y Lola Nº12 Albariño comes from the Spanish region of Rías Baixas DO. This region is particularly known for its Albariño wines. The location of the region in Galicia is characterized by a unique maritime climate.

The Nº12 Albariño presents itself in the glass with a clear, straw-yellow hue. The nose reveals a medium-high intensity of citrus fruit and mandarin. These aromas are complemented by the scent of acacia and orange blossom. Tropical notes of lychee, for example, appear in the background. Enjoy the lively freshness and good acidity, which is very balanced on the palate with intense fruit notes. In contrast to its big brother, the Paco y Lola Albariño, the Nº12 is lighter and more drinkable. The number 12 refers to the number of days that the must was fermented in stainless steel tanks. This keeps the alcohol content moderate and the residual sweetness a little higher.

The Paco y Lola Nº12 Albariño Rías Baixas DO is an ideal summer wine, but can also be used as an accompaniment to seafood, light fish dishes and salads.

Wine type:
Weißwein
Taste:
semi dry
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2029
Region:
Rias Baixas
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
4,1 g/l
Residual sugar:
13,0 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Closure:
Screw cap
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
342 kJ / 82 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8437008356044
Bottler:
Bodegas Paco & Lola
Valdamor 18
36968 Xil Pontevedra
Spanien
Bodegas Paco y Lola
Skip product gallery

Product recommendation

Paco y Lola Albariño DO
The bottle design itself reveals the style of this wine: the Paco y Lola Albarino is fresh and contemporary. This white wine from the Rias Baixas region in Spain is impressive, with an incredible freshness and delicacy.It is straw yellow with green glints in the glass. The bouquet hints of lemon, mango, pear and lime, along with light herbal notes. On the palate, the Paco y Lola Albarino from Galicia offers the distinctive aromas of peach, pineapple and green apple so typical of this grape variety. Acidity and fruit interact optimally. This dry white wine is delicious and invigorating. The finish of this crisp, smooth Albariño is characterised by great freshness.The youthful, classy Paco y Lola is an ideal accompaniment to seafood, sushi, tapas and pasta. It hits the bull’s eye in many respects - not only in terms of the bottle design.

Content: 0.75 litre (€20.33 / 1 litre)

Regular price: From €15.25
Martin Codax Burgáns Albariño
A bright greenish yellow colour with golden highlights. A uniquely fruity aroma where the variety is clearly appreciated, highlighting hints of ripe apples, apricots, and peach aromas.In the mouth, it is rich, mellow and well-balanced. The aftertaste is fully rounded and off dry on the palate with juicy fruit flavours, clean acidity and a long, mineral-dominated finish.Seafood, shellfish, poultry, rice, mild cheese

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
Pazo de Señorans Albariño Rias Baixas DO
The fresh and fruity Pazo de Señorans Albariño is another outstanding creation from Pazo de Señorans in the north-west of Spain. For decades, the winery has known how to fully develop the qualities of the Albariño grape variety, which is typical of the Rías Baixas region.The pure Albariño shimmers pale straw-colored in the glass with golden reflections. The Spanish white wine has a seductive aroma of citrus fruit, quince and peach. Luis Gutiérrez awarded the Pazo de Señorans creation 91+ points in Robert Parker's Wine Advocate. "It shows great purity and elegance. It has 13.0% alcohol and is very balanced and clear." The great aroma density also characterizes the white wine from Galicia. Floral and tropical fruit notes in a fine interplay, plus a beautiful acidity and a fine minerality.Enjoy the Albariño matured in stainless steel tanks at a drinking temperature of 8 to 10°C. The white wine is "still shy and should continue to grow in the bottle", says Gutiérrez.Pazo de Señorans has played its part in the fact that the Rías Baixas region is regarded as a trailblazer for modern Spanish white wine. The Pazo de Señorans Albariño Rias Baixas DO is a wonderful example of this.

Content: 0.75 litre (€23.87 / 1 litre)

Regular price: €17.90
bottle
Vacu Vin Wine Cooler Elegant, Stainless Steel
Das modische Design von diesem Elegant Cooler aus Edelstahl sorgt für ein attraktives Aussehen. Der Cooler kühlt den Wein - ohne Eis - sofort auf Trinktemperatur herunter!Der Elegant Cooler enthält ein wieder verwendbares Rapid Ice Kühlelement, das eine Flasche innerhalb von 5 Minuten kühlt und danach noch einige Stunden kühl hält.Mit dem Elegant Cooler hat man keinen Ärger mit Eis, Wasser oder nassen Etiketten, die sich von der Flasche lösen.- Aktivkühler, ohne Eis- Kühlt innerhalb von 5 Minuten- Aufbewahrung im Gefrierfach- Kein überfüllter Kühlschrank

Regular price: €45.90
BottleLight Stableuchte Acryl warmweiß, 1 Stück
Mit der Bottlelight Stableuchte machen Sie Ihre Lieblingsflasche zu einem Leuchtobjekt. Die Flaschenlampe aus hochwertigem Aluminium und Acrylglas und wird mit drei Standard-AA-Batterien betrieben und passt in alle Standard Wein- und Champagnerflaschen mit einem Flaschenhalsinnendurchmesser von 17 bis 20 mm. Je nach Batteriequalität beträgt die Leuchtdauer etwa 100 bis 120 Stunden. Die Lampe wird durch leichtes Drehen des Deckels an- und ausgeschaltet. Sie ist unten bis zum Deckel wasserdicht und von oben regenfest. Werden Sie zum Designer und gestalten Ihre ganz individuellen Leuchterlebnisse für Terrasse, Balkon oder Wohnung. Maße und Technische Daten:Gesamtlänge 256 - 266 mm (± 5mm)Lichtkörperlänge 100 mm (± 5mm) Eintauchlänge in Flasche 230 mm (± 5mm)Lichtfarbe warmweiß (-w) 3000K (11-14lm)Durchmesser unten 17 mm (± 0,2mm) Durchmesser Deckelteil 20 mm (± 0,2mm)Lebensdauer 100.000 Stunden LED Effizienz 130-170lm/W Lichtstrom der LED 11-15 lm Betriebsspannung 3 - 6 V DC Betriebstemperatur -20 …+65°C (batterieabhängig)Stromversorgung 3 AA-Zellen à 1,5VBitte beachten Sie, dass die Batterien nicht im Lieferumfang enthalten sind. Die Leuchte darf aus Sicherheitsgründen nicht in Getränke gesteckt werden. Sie ist von Kindern unter drei Jahren fernzuhalten.

Regular price: €26.50
piece
Paco y Lola No12 Albariño Rias Baixas DO
Paco y Lola No12 Albariño Rias Baixas DO

€10.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle