Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pazo de Señorans Albariño Rias Baixas DO

The fresh and fruity Pazo de Señorans Albariño is another outstanding creation from Pazo de Señorans in the north-west of Spain. For decades, the winery has known how to fully develop the qualities of the Albariño grape variety, which is typical of the Rías Baixas region.

The pure Albariño shimmers pale straw-colored in the glass with golden reflections. The Spanish white wine has a seductive aroma of citrus fruit, quince and peach. Luis Gutiérrez awarded the Pazo de Señorans creation 91+ points in Robert Parker's Wine Advocate. "It shows great purity and elegance. It has 13.0% alcohol and is very balanced and clear." The great aroma density also characterizes the white wine from Galicia. Floral and tropical fruit notes in a fine interplay, plus a beautiful acidity and a fine minerality.

Enjoy the Albariño matured in stainless steel tanks at a drinking temperature of 8 to 10°C. The white wine is "still shy and should continue to grow in the bottle", says Gutiérrez.

Pazo de Señorans has played its part in the fact that the Rías Baixas region is regarded as a trailblazer for modern Spanish white wine. The Pazo de Señorans Albariño Rias Baixas DO is a wonderful example of this.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2031
Region:
Galicien
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
6,4 g/l
Residual sugar:
1,6 g/l
pH:
3,20
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
330 kJ / 79 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8437003160004
Bottler:
Pazo Señorans
Lugar Vilanoviña, 36616
Meis, Pontevedra
Spanien
Pazo de Señorans
Skip product gallery

Product recommendation

Anselmo Mendes Muros Antigos Alvarinho DOC
The Anselmo Mendes Muros Antigos Alvarinho comes exclusively from vineyards in the Moncao and Megaco regions. The Alvarinho grape thrives on south-facing slopes that receive plenty of sunshine during the day. The soils are mainly granite and limestone. The Vinho Verde growing region is characterized by its proximity to the Atlantic Ocean. The constant winds always bring in enough moisture. The wine is given an exceptional freshness by this sea breeze and the high amount of sunshine.After destemming, the grapes were gently pressed and then cold clarified over a period of 4 days. This was followed by a long fermentation, which was constantly monitored at temperatures between 14 and 20 degrees Celsius. The subsequent ageing on the fine lees lasted another 6 months.The Muros Antigos Alvarinho has a clear citrus aroma on the nose and also shows slight tropical notes. The wine has a strikingly fresh mineral flavor. It is full-bodied and full-flavored with a very good structure. It is also characterized by a long, slightly bitter citrus taste on the finish.Enjoy this wine with a crisp, fresh salad or as an aperitif on hot summer days.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: From €13.90
Martin Codax Burgáns Albariño
A bright greenish yellow colour with golden highlights. A uniquely fruity aroma where the variety is clearly appreciated, highlighting hints of ripe apples, apricots, and peach aromas.In the mouth, it is rich, mellow and well-balanced. The aftertaste is fully rounded and off dry on the palate with juicy fruit flavours, clean acidity and a long, mineral-dominated finish.Seafood, shellfish, poultry, rice, mild cheese

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
Paco y Lola Albariño DO
The bottle design itself reveals the style of this wine: the Paco y Lola Albarino is fresh and contemporary. This white wine from the Rias Baixas region in Spain is impressive, with an incredible freshness and delicacy.It is straw yellow with green glints in the glass. The bouquet hints of lemon, mango, pear and lime, along with light herbal notes. On the palate, the Paco y Lola Albarino from Galicia offers the distinctive aromas of peach, pineapple and green apple so typical of this grape variety. Acidity and fruit interact optimally. This dry white wine is delicious and invigorating. The finish of this crisp, smooth Albariño is characterised by great freshness.The youthful, classy Paco y Lola is an ideal accompaniment to seafood, sushi, tapas and pasta. It hits the bull’s eye in many respects - not only in terms of the bottle design.

Content: 0.75 litre (€20.33 / 1 litre)

Regular price: From €15.25
Vacu Vin Wine Cooler Elegant, Stainless Steel
Das modische Design von diesem Elegant Cooler aus Edelstahl sorgt für ein attraktives Aussehen. Der Cooler kühlt den Wein - ohne Eis - sofort auf Trinktemperatur herunter!Der Elegant Cooler enthält ein wieder verwendbares Rapid Ice Kühlelement, das eine Flasche innerhalb von 5 Minuten kühlt und danach noch einige Stunden kühl hält.Mit dem Elegant Cooler hat man keinen Ärger mit Eis, Wasser oder nassen Etiketten, die sich von der Flasche lösen.- Aktivkühler, ohne Eis- Kühlt innerhalb von 5 Minuten- Aufbewahrung im Gefrierfach- Kein überfüllter Kühlschrank

Regular price: €45.90
Pazo de Señorans Albariño Rias Baixas DO
Pazo de Señorans Albariño Rias Baixas DO

€17.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle