Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Jose Pariente Verdejo DO Rueda

José Pariente Verdejo DO Rueda - A fresh white wine with character from Spain

Verdejo, the indigenous grape variety in Spain's Rueda wine-growing region: only in a few places does it achieve such qualities as here. When passion for viticulture and skill are added to this, as is the case at the José Pariente winery (which is now run by Victoria Pariente), nothing stands in the way of success. The José Pariente Verdejo is a wonderful example of this.

The Spanish white wine combines notes of citrus fruit, peach and passion fruit in its bouquet. There are also nuances of aniseed and subtle floral tones as well as an underlying minerality. On the palate, the José Pariente Verdejo is dry and fruity fresh, with a lovely acidity and a slight bitterness. This highly aromatic Verdejo lingers for a long time.

Enjoy the José Pariente Verdejo DO Rueda well chilled. It is a wonderful accompaniment to fish dishes, but also ideal with white meat, smoked dishes and mild soft cheeses.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2028
Region:
Rueda
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
336 kj / 80 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8437009098073
Bottler:
Jose Pariente
Ctra. Rueda Km 2,5
47491 La Seca Valladolid
Spanien
Jose Pariente
Skip product gallery

Product recommendation

Jose Pariente Sauvignon Blanc DO Rueda
Ein reinsortiger Sauvignon Blanc aus der der spanischen Anbauregion Rueda: Der José Pariente Sauvignon Blanc ist ein Weißwein, der in vielerlei Hinsicht Eindruck hinterlässt. Mittlerweile steht Victoria Pariente an der Spitze des renommierten Weingutes. Der Sauvignon Blanc ist ein wunderbares Beispiel, mit viel Leidenschaft und Akribie sie das Erbe ihres Vaters weiterführt und weiterentwickelt.Der spanische Weißwein vereint in seinem Bouquet intensiv fruchtige Noten von Zitrusfrüchten, vor allem Grapefruit, Stachelbeere und Maracuja. Dazu kommen perfekt harmonierende Noten von frisch geschnittenem Gras und eine feine Mineralität. Am Gaumen ist der José Pariente Sauvignon Blanc trocken, herrlich frisch und fruchtbetont aromatisch. Mit vollem Körper, großer Balance und Eleganz. Die Trauben für diesen Sauvignon Blanc stammen von mehr als 40 Jahre alten Lagen. Das Terroir und die Leidenschaft für den Weinbau sind Garanten für einen Weißwein, der Genießerinnen und Genießer in seinen Bann zieht.

Content: 0.75 litre (€15.27 / 1 litre)

Regular price: €11.45
bottle
Pedro Escudero The Maker Verdejo Rueda DO
Der aus einer Einzellage stammende Pedro Escudero Verdejo Rueda The Maker stellt das Flagschiff des Weingutes dar. Dieser Verdejo entsteht an über 50 Jahre alten Reben. Das Besondere hierbei, der Wein bleibt für drei Monate nach der Gärung auf der Feinhefe und reift danach für weitere 3-4 Monate auf der Flasche. Das ergibt einen voluminösen Körper und ein exotisches Aroma. Der blasgelbe Pedro Escudero The Maker duftet intensiv nach Ananas, Pfirsich, Orangenschale und Jasmin. Am Gaumen knackig mit guter Mineralik und weicher Säure. Ein eleganter, zarter Verdejo mit großer Ausdruckskraft.Genießen Sie den veganen Pedro Escudero Verdejo Rueda The Maker zu gegrillten Garnelen oder zu asiatischen Gerichten.

Content: 0.75 litre (€16.40 / 1 litre)

Regular price: From €12.30
6er Probierpaket Verdejo - Rueda
Try now these wonderful 6 Verdejo wines from Rueda in Spain and get the discount.Alvarez y Diez Mantel Blanco Verdejo (0,75, 13,0%ABv) , Art-Nr. 1883110A wine with tension and lean characterAlvarez y Diez Valmoro Rueda Verdejo (0,75 l, 13,0%ABv), Art-Nr. 1806380Intense aromas of lime, pear, pineapple, fennel. Lively and balanced on the palate.El Coto Verdejo Blanco DOCa (0,75 l, 12,5%ABv), Art-Nr. 1809201Wonderfully animating scent of tropical fruits, fennel and aniseed.Pedro Escudero Valdelagunde Cuvée Especial Verdejo DO (0,75 l, 13,5%ABv), Art-Nr. 1810064 Spicy notes, light, with a hint of vanilla from the oak barrels.Pedro Escudero The Maker Verdejo Rueda DO (0,75 l, 13,5%ABv), Art-Nr. 1810092 Intense scent of pineapple, peach, orange peel and jasmine.Barahonda Blanco Verdejo Sauvignon Blanc Organic (0,75 l, 12,5%ABv), Art-Nr. 1818561 Wonderfully fresh and very elegant on the palate.Delivery of one package per order onlyImporteur/Abfüller:Bodegas Val De Vid S.L., Carretera de Valladolid, Peñaranda Km. 26 300, 47231 Serrada (VALLADOLID), SpanienÁlvarez y Díez Bodegas, Calle Juan Antonio Carmona 12, 47500 Nava del Rey, Valladolid, SpanienBodegas Pedro Escudero, Ctra. Pozaldez sn, 47491 La Seca (Valladolid), Spanien El Coto de Rioja, Camino Viejo de Logroño 26, 01320 Oyón (Álava), SpanienSeñorio de Barahonda, Travesía Pinoso 3, 30510 Yecla Murcia, Spanien

Content: 4.5 litre (€10.89 / 1 litre)

Regular price: €49.00
piece
Jose Pariente Verdejo DO Rueda
Jose Pariente Verdejo DO Rueda

€11.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle