Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tokara Director's Reserve White

This wine has a brilliant golden straw colour.
This is a complex yet elegant wine. The nose is vibrant with intense aromas of quince, lemongrass and passion fruit with underlying notes of toasted brioche and almonds.
The palate is full and rich with intense yellow fruit and green fruit flavours beautifully balanced with the seamless oaking that is evident from slight toasty notes on the finish. The wine finishes with a stunning freshness with lingers almost indefinitely.
This wine is best served with pan-seared scallops or fresh West Coast crayfish and homemade mayonnaise. It also pairs well with a grilled

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2030
Region:
Simonsberg
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
6,5 g/l
Residual sugar:
2,3 g/l
pH:
3,31
Recommended drinking temperature:
10 °C
Closure:
Cork, natural
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
6009656250733
Importer:
Weinkontor Freund GmbH
Nienkamp 17
33829 Borgholzhausen
Deutschland
Tokara

Das Weingut Tokara umfasst insgesamt drei Weinbaugebiete. In Stellenbosch befindet sich das erste Gut von Tokara. Hier begann die Erfolgsgeschichte des Weingutes auf den südlichen Hängen des Simonsberg. Das Gut liegt am Helshoogte Pass, nur ca. fünf Kilometer von der Stadt Stellenbosch entfernt, dem Zentrum des südafrikanischen Weinanbaus. Das Weingut bietet einen spektakulären Blick über die False Bay, Stellenbosch und den ganzen Weg bis zum Tafelberg.

Im Distrikt Elgin liegt das zweite Anbaugebiet: Highlands. Auf dem Kogelberg Mountain, mehr als 400 Meter über dem Meeresspiegel, reift vor allem Sauvignon Blanc zu einer hervorragenden Qualität heran.

Im Hemel-en-Arde-Tal, nahe dem malerischen Küstenort Hermanus schließlich befindet sich Tokaras Anbaugebiet Siberia, gelegen auf den kühlen südlichen Hängen des Babylonstoren Mountain, knapp 300 Meter über dem Meeresspiegel.

Alle drei Anbaugebiete sind geprägt von einem kühlen Klima sowie sandigen Lehmböden und tiefroten, fruchtbaren Böden. Diese außergewöhnlichen Bedingungen geben Tokara die Möglichkeit, unverwechselbare, charaktervolle Weine zu kreieren.

Geleitet wird Tokara von Richard Carstens, dem die Winemaker Meilen Mossop sowie Aidan Morton zur Seite stehen.

Tokara

Das Weingut Tokara umfasst insgesamt drei Weinbaugebiete. In Stellenbosch befindet sich das erste Gut von Tokara. Hier begann die Erfolgsgeschichte des Weingutes auf den südlichen Hängen des Simonsberg. Das Gut liegt am Helshoogte Pass, nur ca. fünf Kilometer von der Stadt Stellenbosch entfernt, dem Zentrum des südafrikanischen Weinanbaus. Das Weingut bietet einen spektakulären Blick über die False Bay, Stellenbosch und den ganzen Weg bis zum Tafelberg.

Im Distrikt Elgin liegt das zweite Anbaugebiet: Highlands. Auf dem Kogelberg Mountain, mehr als 400 Meter über dem Meeresspiegel, reift vor allem Sauvignon Blanc zu einer hervorragenden Qualität heran.

Im Hemel-en-Arde-Tal, nahe dem malerischen Küstenort Hermanus schließlich befindet sich Tokaras Anbaugebiet Siberia, gelegen auf den kühlen südlichen Hängen des Babylonstoren Mountain, knapp 300 Meter über dem Meeresspiegel.

Alle drei Anbaugebiete sind geprägt von einem kühlen Klima sowie sandigen Lehmböden und tiefroten, fruchtbaren Böden. Diese außergewöhnlichen Bedingungen geben Tokara die Möglichkeit, unverwechselbare, charaktervolle Weine zu kreieren.

Geleitet wird Tokara von Richard Carstens, dem die Winemaker Meilen Mossop sowie Aidan Morton zur Seite stehen.

Discover more
Tokara
Skip product gallery

Product recommendation

Thelema Sauvignon Blanc
The Sauvignon Blanc from the prestigious South African winery Thelema is a prime example of the style of the Cape region: clear, aromatic, mineral and with remarkable freshness. Thelema has deliberately not aged this Sauvignon Blanc in wood. The fruitiness of the white wine should come into its own. You can look forward to a wonderfully refreshing Sauvignon Blanc with aromas of grapefruit and melon on the nose. Balanced, light and invigorating on the palate.Enjoy Thelema Sauvignon Blanc as an aperitif or with salads, oysters, scallops or chicken. A remarkable dry wine from the renowned winery, which only uses grapes from its own vineyards.

Content: 0.75 litre (€15.93 / 1 litre)

Regular price: From €11.95
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc
The Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc hails from South Africa’s renowned Coastal Region and blends grapes from the Durbanville, Stellenbosch, and Darling wine-growing areas. This cuvée, made from Sauvignon Blanc and a small percentage of Semillon, combines freshness and elegance with remarkable depth.After a short maceration period, the grapes are gently pressed and fermented under temperature control. The white wine then ages on the fine lees for several months. The Semillon component, partially fermented in barriques, lends it additional structure and body.In the glass, the Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc delights with aromas of tropical fruits, accompanied by notes of blackcurrant, gooseberry, and a hint of nettle. On the palate, it is balanced and complex, with juicy fruit, lively acidity, and a long, fresh finish.This South African white wine pairs excellently with fish, seafood, sushi, asparagus dishes, salads with goat cheese, or white meat poultry. The Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc also makes an excellent aperitif. The ideal serving temperature is 8 to 10 °C.

Content: 0.75 litre (€22.00 / 1 litre)

Regular price: From €16.50
Springfield Special Cuvée Sauvignon Blanc
The Springfield Special Cuvee is a deliciously fragrant Sauvignon Blanc. It comes from 35-year-old vines rooted in sandy alluvial soil in the vineyard's river basin. The Cuvee is obtained through two harvesting processes. Grown in the winery's best Sauvignon site, this results in a complex wine with a sensual combination of passion fruit, nettles and minerality.The Springfield Special Cuvee Sauvignon Blanc is refreshing as an aperitif, delicious with a fresh tuna salad, grilled octopus or soft goat's cheese.

Content: 0.75 litre (€17.27 / 1 litre)

Regular price: From €12.95
Warwick Professor Black Sauvignon Blanc
Warwick Professor Black Sauvignon Blanc is a white wine aged in stainless steel tanks. The grapes come from two different plots located in the higher elevations of Simonsberg in Stellenbosch. One was planted in 1985, the other in 2003. The diverse harvest lends the wine complexity, a variety of aromas, and structure. The grapes are harvested by hand early in the morning and transported immediately to the winery. Before pressing, the must remains in contact with the skins for 6–12 hours. The aromatic Sauvignon Blanc is then cold-fermented in stainless steel tanks. The 100-day aging on the fine lees gives the Sauvignon Blanc smoothness and body.Produced in limited quantities, the Warwick Professor Black Sauvignon Blanc displays typical aromas of elderflower, stinging nettle, passion fruit, and lime. On the palate, it is lively and zesty, with an abundance of passion fruit and lemon and a fresh, lingering acidity.The name pays homage to “Professor Black,” a researcher who cultivated South Africa’s first peaches on Simonsberg.Enjoy this wonderful wine on its own or serve it with fresh oysters, a salad with goat cheese, or grilled trout.

Content: 0.75 litre (€19.53 / 1 litre)

Regular price: €14.65
bottle
Tokara Director's Reserve White
Tokara Director's Reserve White

€28.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle