Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Dornier Semillon

The Dornier Semillon is an excellent white wine that perfectly unites the fascinating combination of tradition and modern winemaking. This single-varietal white wine comes from a unique single vineyard in Stellenbosch, which offers ideal conditions for grape quality with its weathered granite soil and cool microclimate. With its bright golden color and complex aromas, this wine impressively demonstrates the character and finesse of the Semillon grape.

The grapes are harvested by hand at optimum ripeness, ensuring that the best fruit is carefully selected and sorted in the vineyard. The must is fermented in new and second 300-liter French oak barrels and remains on the lees for nine months. This long ageing on the fine lees gives the wine its rich, creamy texture and additional complexity.

Intense aromas of lemon zest, fresh hay, caramelized apple and honey unfold on the nose and shape the elegant character of the Semillon. The aromatic diversity continues on the palate with notes of quince, lemon meringue and brioche. The rich and full texture is supported by a balanced acidity and ends in a long, harmonious aftertaste.

Dornier Semillon is an excellent accompaniment to Asian dishes, spicy curries and poultry and pork dishes. Serve this white wine at around 8-10°C to bring out its full aroma and freshness.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Ageing Potential:
2029
Region:
Simonsberg
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
5,9 g/l
Residual sugar:
3,8 g/l
pH:
3,28
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
323 kJ / 78 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
6009686980501
Importer:
Joh. Eggers Sohn GmbH
Konsul-Smidt-Str. 8 J
28217 Bremen
Deutschland
Dornier Wines

Dornier Wines ist ein renommiertes Weingut in Stellenbosch, einer der bedeutendsten Weinregionen Südafrikas. Gelegen am Fuße der Helderberg Mountains vereint das Weingut spektakuläre Architektur mit einer langen landwirtschaftlichen Tradition. Die Weinberge profitieren von granithaltigen Böden und kühlenden Einflüssen der False Bay, die für ausgewogene Reife, Frische und aromatische Präzision sorgen.

Dornier verfolgt einen qualitätsorientierten Ansatz im Weinberg und setzt auf nachhaltige Bewirtschaftung sowie sorgfältige Handlese. Im Keller verbindet das Team moderne Technik mit handwerklicher Präzision, um Struktur, Eleganz und den regionalen Charakter der Trauben authentisch herauszuarbeiten. Ziel ist es, Weine mit Balance, Tiefe und klarer Herkunft zu erzeugen.

International geschätzt, steht Dornier Wines für südafrikanischen Qualitätswein mit zeitgemäßem Stil. Die Weine spiegeln die Vielfalt und das Potenzial von Stellenbosch wider und gelten als überzeugende Vertreter moderner Kap-Weine mit Ausdruck und Reifepotenzial.

Dornier Wines

Dornier Wines ist ein renommiertes Weingut in Stellenbosch, einer der bedeutendsten Weinregionen Südafrikas. Gelegen am Fuße der Helderberg Mountains vereint das Weingut spektakuläre Architektur mit einer langen landwirtschaftlichen Tradition. Die Weinberge profitieren von granithaltigen Böden und kühlenden Einflüssen der False Bay, die für ausgewogene Reife, Frische und aromatische Präzision sorgen.

Dornier verfolgt einen qualitätsorientierten Ansatz im Weinberg und setzt auf nachhaltige Bewirtschaftung sowie sorgfältige Handlese. Im Keller verbindet das Team moderne Technik mit handwerklicher Präzision, um Struktur, Eleganz und den regionalen Charakter der Trauben authentisch herauszuarbeiten. Ziel ist es, Weine mit Balance, Tiefe und klarer Herkunft zu erzeugen.

International geschätzt, steht Dornier Wines für südafrikanischen Qualitätswein mit zeitgemäßem Stil. Die Weine spiegeln die Vielfalt und das Potenzial von Stellenbosch wider und gelten als überzeugende Vertreter moderner Kap-Weine mit Ausdruck und Reifepotenzial.

Discover more
Dornier Wines
Skip product gallery

Product recommendation

Dornier Cocoa Hill Chenin Blanc
The Dornier Cocoa Hill Chenin Blanc comes from the Stellenbosch and Swartland wine regions in the Western Cape, South Africa. Inspired by the adventurous story of the pirate Long Ben, who once made Table Bay unsafe and later planted vines on Cocoa Hill, this wine embodies the spirit of the coast and the fertile soils that produce the grapes today.This versatile grape variety has been vinified into a fresh and fruity style of wine with a vibrant, bright color. On the nose, the white wine has delicate aromas of passion fruit and lychee, which continue on the palate with a lively and refreshing acidity. The tropical fruit aromas give the wine an invigorating freshness and complexity.Grapes from the Stellenbosch and Swartland regions are used for vinification. Fermentation takes place in both stainless steel tanks and French oak barrels, using specially selected yeasts to promote the characteristic fruit and aroma profiles.Thanks to its lively fruit, this Chenin Blanc is an ideal accompaniment to fresh salads, light pasta dishes and grilled seafood, such as line fish. Calamari and scallops also complement this elegant wine perfectly. Enjoy it at a temperature of 8-10 °C.

Content: 0.75 litre (€14.53 / 1 litre)

Regular price: €10.90
bottle
Dornier Equanimity Cabernet Sauvignon
The Dornier Equanimity Cabernet Sauvignon comes from the famous Stellenbosch wine region and embodies the spirit of a unique terroir with its deep structure and expressive fruit. Inspired by a retreat away from the noise of everyday life, this wine reflects tranquillity, balance and strength - qualities that make it a special experience for connoisseurs.The grapes ripened under optimal conditions, which enabled a perfect balance between ripeness and freshness. Fermentation took place in open tanks, with the mash being carefully pumped over and punched down four times a day in order to extract the maximum aromas and structure from the berries. The wine then matured for 18 months in French oak barrels, 35% of which were new, giving it a subtle, elegant woody note and additional complexity.Visually, the Dornier Equanimity Cabernet Sauvignon is an intense black cherry red. The nose is dominated by notes of cassis and black berries, accompanied by hints of cigar box, pencil shavings, subtle oak and a fresh hint of mint. On the palate, it impresses with dense, concentrated fruit aromas, elegant, well-integrated tannins and a long-lasting, balanced finish.This powerful yet elegant red wine is an excellent accompaniment to hearty beef, lamb and game dishes and develops its full potential at a drinking temperature of around 16-18 °C.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: €15.50
Dornier Moordernaarskloof Chenin Blanc
The Moordenaarskloof Chenin Blanc comes from a unique vineyard on the Keerweerder estate, on the slopes of the Stellenbosch Mountains. This small but versatile parcel is characterized by three different soil types, which give the wine remarkable complexity and depth. Since its planting in 1986 at the foot of the Moordenaarskloof at an altitude of 230 meters, the vineyard has been characterized by a natural balance of growth and yield, which is reflected in the quality of the grapes.The grapes are harvested by hand in the cool morning hours at the beginning of February and gently pressed. After a cold, natural clarification of the must, fermentation takes place in old 300-liter French oak barrels. The wine remains on the lees until bottling, which gives it a creamy texture and a special fullness. Gentle production with minimal intervention guarantees the authentic expression of the terroir and the Chenin Blanc variety.In the glass, the Dornier Moordenaarskloof Chenin Blanc is a light, pale straw yellow. Delicate scents of wild flowers and Cape honeysuckle unfold on the nose, accompanied by aromas of white peaches and pineapple. A fine minerality gives the wine additional depth. On the palate, the aromatic freshness is combined with an elegant, intense and creamy texture that underlines the character of the white wine.The Moordenaarskloof Chenin Blanc is ideal as an aperitif and goes perfectly with light starters, fresh seafood or cold white meat. Serve it well chilled at around 8-10 °C to enjoy the freshness and fine aromas to the full.

Content: 0.75 litre (€22.53 / 1 litre)

Regular price: €16.90
bottle
Boekenhoutskloof Semillon
Vibrant orange blossom, lemongrass, and beeswax bloom seductively on the nose, with undertones of ginger and spices. It boasts an impressive structure: this white wine is full-bodied and opulent, yet centered on a balanced acidity that lends momentum to its intense, seamless palate. The lively finish, with hints of pear, fennel, and fenugreek, lingers with a salty aftertaste. The Boekenhoutskloof Semillon comes primarily from one of South Africa’s oldest vineyards. The vines were planted in 1902 on alluvial soils with a high clay content. With its lanolin and other tertiary aromas, this wine is one of the most complex produced from vines ranging in age from 60 to 100 years.The grapes are whole-cluster pressed, and spontaneous fermentation takes place in classic barriques and concrete eggs. This South African Semillon is aged for 14 months at low temperatures without added sulfur. This results in a rich, broad, and rounded mouthfeel with appealing, fresh acidity.A high-quality pairing for hearty grilled dishes, fish dishes, or spicy pasta and poultry. An extremely complex wine with good aging potential.

Content: 0.75 litre (€51.87 / 1 litre)

Regular price: €38.90
bottle
Lomond Sauvignon Blanc Semillon Viognier
The Lomond Sauvignon Blanc Semillon Viognier is a carefully composed blend that reflects the unique terroir of Cape Agulhas in South Africa. The combination of these three grape varieties creates a fascinating balance of freshness, structure and aromatic diversity.In the glass, this white wine presents itself with a brilliant, clear hue and an olive-green rim. The bouquet seduces with intense aromas of Cape gooseberry and passion fruit, accompanied by floral nuances and subtle citrus notes. On the palate, it is elegant with ripe tropical fruit nuances and a hint of citrus blossom, leading to a long-lasting finish.The grapes are harvested in the early hours of the morning to preserve their freshness and variety of aromas. After gentle pressing, cool fermentation takes place in stainless steel tanks. While the Sauvignon Blanc emphasizes the primary fruit, the Sémillon is matured for several months in oak barrels to give the wine additional depth and a gentle creaminess. The Viognier brings floral notes and a fine spiciness to the cuvée.This white wine harmonizes perfectly with Asian dishes, fish and seafood, oysters or a classic bouillabaisse.

Content: 0.75 litre (€15.33 / 1 litre)

Regular price: €11.50
bottle
Dornier Semillon
Dornier Semillon

€15.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle