Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Vale Dos Pombos Vinho Verde Rosado DOC

The Vale Dos Pombos Vinho Verde Rosado DOC has a lively strawberry and redcurrant flavor, complemented by floral nuances that underline this lush aroma. On the palate, the semi-dry wine from the Quinta da Lixa winery is well balanced with good acidity and fresh fruit flavors, young and crisp. The smooth, fine finish rounds off this rosé wine from Portugal wonderfully.

Enjoy the Vale Dos Pombos Vinho Verde Rosado DOC as an aperitif or on the terrace on a hot summer's day.

Wine type:
Rosé wine
Taste:
semi dry
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2028
Region:
Vinho Verde
Country:
Portugal
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Espadeiro
Aragonez
Alcohol content:
10,5  % by volume
Total acidity:
6,3 g/l
Residual sugar:
14,2 g/l
pH:
3,07
Recommended drinking temperature:
6-8 °C
Closure:
Screw cap
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
280 kJ / 67 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
5601333054927
Bottler:
Quinta da Lixa
Av. Dr. Machado de Matos
Vila Cova da Lixa
4615 - 658 Lixa
Portugal
Quinta da Lixa
Skip product gallery

Product recommendation

António Lopes Vinho Verde Rosé
Vinho Verde Rosé präsentiert sich mit einem fruchtig-aromatischen Bukett, ist leicht perlend und von harmonischer Säurestruktur. Der leichte Verschnitt von Touriga nacional und Espadeiro mit typisch portugiesischen Rotweinen gibt dem Wein zusätzlich einen „Touch“ von leichter Gerbsäure.Genießen Sie diesen feinfruchtigen portugiesischen Rosé zu leichten Fischgerichten, sommerlichen Salaten oder als fruchtige, prickelnde Erfrischung.Caves Vidigal · Vidigal WinesCordes · LeiriaProbieren Sie auch Vino Verde Branco (2320106).

Content: 0.75 litre (€8.33 / 1 litre)

Regular price: From €6.25
Vale Dos Pombos Vinho Verde Branco DOC
The Vale Dos Pombos Vinho Verde Branco DOC, a light and refreshing white wine from Portugal, is becoming increasingly popular all over the world. Vale Dos Pombos Vinho Verde Branco DOC is made from the Trajadura and Arinto grape varieties, which give the wine body and length. The Loureiro grape variety has a lively, fresh character and creates a floral, aromatic herbal framework. Aromas of apple and grapefruit round off the bouquet.Young and delicate, this semi-dry white wine from the Quinta da Lixa winery is a wonderful accompaniment to fish dishes, seafood or white meat.

Content: 0.75 litre (€7.93 / 1 litre)

Regular price: From €5.95
Anselmo Mendes Muros Antigos Escolha Vinho Verde DOC
The Muros Antigos Escolha, DOC Vinho Verde from the north-west of Portugal is a cuvée made from the Alvarinho, Loureiro and Avesso grape varieties. The individual grape varieties have very different strengths, which they play off together. Alvarinho gives the wine structure, strength and body. Loureiro adds intense aroma and finesse, while Avesso contributes acidity and minerality.The grapes for the Escolha DOC Vinho Verde were gently pressed after destemming. This was followed by very cold must clarification and fermentation at a temperature of 12 to 16 degrees Celsius. Maturation was achieved by leaving the wine on the lees for 4 months. The wine smells of flowers and lots of green fruit. The taste is crisp, fresh and very fruity. The mouthfeel is characterized by good balance and structure. A balanced, harmonious wine.For everyday drinking, light and uncomplicated. Also goes well with light Mediterranean dishes.

Content: 0.75 litre (€12.33 / 1 litre)

Regular price: From €9.25
Anselmo Mendes Muros Antigos Loureiro Vinho Verde DOC
Der Muros Antigos Loureiro stammt aus dem Lima-Tal. Der gleichnamige Fluss Lima durchzieht das Tal und mündet schließlich in den Atlantik. Dieses Mikroklima verleiht dem trockenen Weißwein vom Weingut Anselmo Mendes seine besondere Aromatik. Anselmo Mendes besitzt 65 ha Rebflächen in diesem vom atlantischen Klima geprägten Tal. Die weiße Sorte Loureiro bringt hier großartige Frische und Struktur mit. Diese Frische und Spritzigkeit gepaart mit einem geringen Alkoholgehalt ergeben einen Weintyp der die Anbauregion in Portugal widerspiegelt. Die Trauben wurden bei der Verarbeitung einer kurzen Mazeration auf den Schalen unterzogen. Danach presste man die ganzen, von den Stielen entfernten, Trauben sanft. Im Anschluss fand eine kalte Klärung für 2 Tage statt. Nach einer längeren Gärung bei Temperaturen zwischen 12 und 16 Grad Celsius lagerte der Wein für 4 Monate auf der Feinhefe.Deutliche florale Noten und intensive Zitrusnoten verwöhnen die Nase. Am Gaumen ist der Muros Antigos Loureiro frisch, trocken und vielschichtig fruchtig. Der starke Charakter der Rebsorte findet auch im Abgang mit Blumennoten ein großartiges Finale.Schöner Begleiter für heiße Tage auf der Terrasse. Perfekt auch als Ergänzung beim Genuss von Schalentieren.

Content: 0.75 litre (€13.27 / 1 litre)

Regular price: From €9.95
El Meson Rosado
The Bodegas El Mesón Rosado from the Rioja region of Spain is a rosé wine that delights with its freshness and fruitiness.Made from the classic Tempranillo and Garnacha grape varieties, this wine presents itself in a clear salmon pink with lively reflections. Aromas of wild berries and strawberries unfold on the nose, literally conjuring up spring. On the palate, Bodegas El Mesón Rosado is dry, fruity and with a harmoniously integrated acidity that makes for a refreshing drinking experience.Ideal as an aperitif or with light dishes such as summer salads, grilled vegetables or pasta with fresh herbs. The recommended drinking temperature is 6-8 °C.

Content: 0.75 litre (€8.53 / 1 litre)

Regular price: €6.40
bottle
Vale Dos Pombos Vinho Verde Rosado DOC
Vale Dos Pombos Vinho Verde Rosado DOC

€6.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle