Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Casa Ermelinda Vinha da Fonte Touriga Nacional

Notes of dark plums, cherries and a sweetish spiciness (vanilla and gingerbread) characterize the bouquet of the Portuguese red wine Vinha da Fonte Touriga Nacional from the Casa Ermelinda Freitas winery. The pure Touriga Nacional, an indigenous red wine variety from Portugal, is matured in French and American oak, which gives it a stimulating complexity.

On the palate, the purple-red wine is dry and very concentrated, with a remarkable freshness. The Vinha da Fonte Touriga Nacional is also powerful and juicy, with soft, very well-integrated tannins.

The Casa Ermelinda Freitas winery has received hundreds of awards (!) for its work in recent decades, including "Best Producer Portugal" at the 2022 Summer Tasting of the Mundus Vini international wine competition. The winery, located around 60 kilometers east of Lisbon, is a master at bringing out the full potential of the terroir in the Península de Setúbal wine region.

Connoisseurs can look forward to creations such as the Vinha da Fonte Touriga Nacional, whose price-performance ratio is phenomenal. Enjoy this elegant red wine at a drinking temperature of 15 to 18 degrees. It is a very good accompaniment to a cheese platter with spicy varieties, ossobuco, the traditional stew of Italian cuisine, as well as classic beef rissoles.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2030
Region:
Península de Setúbal
Country:
Portugal
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
15-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
341 kJ / 82 kcal
GTIN/EAN:
5608527002757
Bottler:
Casa Ermelinda Freitas
Rua Manuel João de Freitas
Fernando Pó 2965-595
Águas de Moura
Portugal
Casa Ermelinda Freitas
Skip product gallery

Product recommendation

Espiga Tinto VR
It is an ancient tradition in this region on Twelfth Night, to paint figures similar to those on the label, on the white walls of the local houses.In the long established vineyards, traditional vine varieties such as Castelao, Tinta Roriz, Touriga Nacional and Syrah are grown in sunny slopes.Long maceration, traditional fermentation and aging in oak barriques are used in the production of this wine.

Content: 0.75 litre (€7.93 / 1 litre)

Regular price: From €5.95
António Lopes Douro
This wine shows an intense, powerful and fruity bouquet. It is full-bodied and rich in fruit and tannins.Enjoy this Vinho Tinto with dark meat, grilled fish, hearty flummeries and spicy pizza.The Douro wine-growing region is the oldest protected region of origin in Portugal. The cultivation area was already precisely defined and designated in 1761. This bizarre landscape along the Douro River is characterized by steep slopes and terraces extending down to the river.The prevailing cultivation conditions here are extremely harsh, so that the vines grow only with difficulty on the slate and granite soils. In former times, port was almost the only thing produced here, but today, the Douro area ranks among Portugal’s top wine regions.

Content: 0.75 litre (€11.40 / 1 litre)

Regular price: From €8.55
Setencostas Tinto DOC
The Setencostas Tinto DOC is a blend of typical Portuguese red grape varieties. Castelão, Camarate and Tinta Miúda combine to produce a tannic, fruity wine.The bouquet is multi-faceted. Aromas of wild berries and dark cherries, some forest floor and balsamic notes such as mint and eucalyptus combine to create a wonderful taste experience. It is rounded off with nuances of licorice.Quinta da Boavista is located in the middle of the hills of the Lisboa wine-growing region, around 50 kilometers north of Lisbon. Incidentally, Boavista means "beautiful view", which is entirely appropriate for this red wine from Portugal.Enjoy the Setencostas Tinto DOC with tender pork and beef dishes, meat in light sauces or mild cheeses.

Content: 0.75 litre (€10.33 / 1 litre)

Regular price: €7.75
bottle
Vale Dos Pombos Vinho Verde Branco DOC
The Vale Dos Pombos Vinho Verde Branco DOC, a light and refreshing white wine from Portugal, is becoming increasingly popular all over the world. Vale Dos Pombos Vinho Verde Branco DOC is made from the Trajadura and Arinto grape varieties, which give the wine body and length. The Loureiro grape variety has a lively, fresh character and creates a floral, aromatic herbal framework. Aromas of apple and grapefruit round off the bouquet.Young and delicate, this semi-dry white wine from the Quinta da Lixa winery is a wonderful accompaniment to fish dishes, seafood or white meat.

Content: 0.75 litre (€7.93 / 1 litre)

Regular price: From €5.95
Esporao Monte Velho Tinto
Rubinrot mit Aromen von roten Beerenfrüchten und wilden blauen Beeren, sowie fein würzigen Noten präsentiert sich der Esporao Monte Velho Tinto. Am Gaumen ist der Rotwein von der sonnenverwöhnten Ebene Alentejo in Portugal sehr intensiv und gut strukturiert mit Aromen von reifen Früchten und weichen Tanninen. Die Cuvée aus den vier Rebsorten Aragonez, Trincadeira, Touriga Nacional und Syrah reift nach der separaten Lese jeder Rebsorte zunächst in Edelstahltanks. Anschließend lagert der Wein über drei Monate in Barriquefässern aus amerikanischer Eiche.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
Duas Quintas Douro Clássico Tinto - Red
The Duas Quintas Douro Red has a bright, grenadine-red color with violet nuances.Ripe aromas of wild berries, blackberries, cherries, figs and cistus, with a floral note.Smooth and fresh on the palate, with the length and expressive flavors that are characteristic of an Alto Douro wine.The grapes are harvested by hand in 150 kg crates, pressed and destemmed and then fermented in steel vats at a temperature of no more than 25º. Maceration lasts long enough to produce a wine with the desired body and structure. After malolactic fermentation, 20% of the wine is aged in French oak barrels and the rest remains in the steel tanks. The wine is bottled 18 months later.Excellent as an aperitif, with soups, starters and salads. Also particularly recommended with poultry dishes: Roast chicken, duck and quail risotto, and with soft cheeses.

Content: 0.75 litre (€18.60 / 1 litre)

Regular price: From €13.95
Casa Ermelinda Vinha da Fonte Touriga Nacional
Casa Ermelinda Vinha da Fonte Touriga Nacional

€6.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle