Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bishop's Leap Pinot Noir

The Pinot Noir has a light carmine red color in the glass. The nose reveals typical Pinot Noir aromas of cherry, red berries and notes of tasty mushrooms. On the palate, this red wine from New Zealand has a light to medium body, it is an "easy drinking" Pinot Noir with a soft, round taste, well-balanced acidity and long-lasting aromas. Black cherries and currants dominate the taste, supported by a hint of plums and forest floor.

The grapes for this wine come from a selection of different sites in Marlborough. The grapes were harvested at optimum ripeness and only selected yeast strains were used for fermentation. The wine was gently pressed and transferred to a mix of stainless steel and French oak for malolactic fermentation and maturation.

Enjoy Bishop's Leap with red meat, pasta dishes or grilled tuna.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2029
Region:
Marlborough
Country:
New Zealand
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
5,6 g/l
pH:
3,56
Recommended drinking temperature:
17-19 °C
Closure:
Stelvin
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
9418076001240
Importer:
Vineshop24 GmbH & Co. KG
Dieselstraße 4
26899 Rhede
Deutschland
Marlborough Valley Wines

Marlborough Valley Wines ist – wie der Name schon aussagt - in der Region Marlborough im nördlichen Teil der Südinsel Neuseelands zu Hause. Besonders wegen der herausragenden Qualität der Sauvignon Blanc hat sich diese Region in der Weinwelt einen exzellenten Ruf erarbeitet. Auch die Linie Bishop’s Leap trägt mit ihrem Sauvignon Blanc und dem Pinot Noir zu diesem Renommee bei.

Im Vineyard Register Report 2012, erstellt von der nationalen Organisation der New Zealand Winegrowers, heißt es: „Marlborough ist weiterhin die führende Weinregion mit 66 Prozent der gesamten nationalen Anbaufläche.“ Das Herz des neuseeländischen Weinbaus, der erst in den 1980er-Jahren aus seinem Dornröschenschlaf erwachte, schlägt also dort.

Die Reben für die Bishop’s Leap-Weine stammen aus verschiedenen Lagen in Marlborough und spiegeln so wunderbar die Charakteristiken dieses Weingebietes wieder.

Marlborough Valley Wines

Marlborough Valley Wines ist – wie der Name schon aussagt - in der Region Marlborough im nördlichen Teil der Südinsel Neuseelands zu Hause. Besonders wegen der herausragenden Qualität der Sauvignon Blanc hat sich diese Region in der Weinwelt einen exzellenten Ruf erarbeitet. Auch die Linie Bishop’s Leap trägt mit ihrem Sauvignon Blanc und dem Pinot Noir zu diesem Renommee bei.

Im Vineyard Register Report 2012, erstellt von der nationalen Organisation der New Zealand Winegrowers, heißt es: „Marlborough ist weiterhin die führende Weinregion mit 66 Prozent der gesamten nationalen Anbaufläche.“ Das Herz des neuseeländischen Weinbaus, der erst in den 1980er-Jahren aus seinem Dornröschenschlaf erwachte, schlägt also dort.

Die Reben für die Bishop’s Leap-Weine stammen aus verschiedenen Lagen in Marlborough und spiegeln so wunderbar die Charakteristiken dieses Weingebietes wieder.

Discover more
Marlborough Valley Wines
Skip product gallery

Product recommendation

Saint Clair Origin Pinot Noir
The Pinot Noir from the Saint Clair winery is characterized by its fine, elegant style and its pronounced fruit aromas of raspberries, blackberries and cherries.The luscious medium-bodied red wine shows aromas of blackberries and boysenberries on the palate as well as a hint of raspberries and currants. This wine has a soft, full flavor, well-balanced acidity and supple tannins.A blend of new and used French oak in the production of this dry red wine results in rich, spicy notes on the palate and a full, long finish.Enjoy this vegan wine from New Zealand at a drinking temperature of 17-19 °C with grilled red meat or pasta dishes.

Content: 0.75 litre (€19.33 / 1 litre)

Regular price: From €14.50
Mount Riley Pinot Noir
This Pinot Noir from New Zealand is redolent of black cherries, plums and dried herbs. These aromas of dark fruit are rather unusual for this winery. The Mount Riley Pinot Noir is accessible and elegant on the palate, with soft, nicely integrated tannins.The grapes ripen slowly and under almost perfect weather conditions, thus providing intense fruit aromas and a wonderful, natural acidity. These are qualities that characterize the Marlborough region in the North of New Zealand’s South Island. The Pinot Noir matured for nine months in French oak casks.You’ll enjoy discovering the Mount Riley Pinot Noir as an aperitif or with chicken, salmon, red meat and pasta varieties.

Content: 0.75 litre (€16.33 / 1 litre)

Regular price: From €12.25
Saint Clair Vicar's Choice Pinot Noir
Pinot Noir from New Zealand is no longer an insider tip, but is firmly established in the wine world as a special taste experience. When the art of winemaking from Saint Clair is added to this, connoisseurs can look forward to a little feast for the senses. Have fun discovering the Saint Clair Vicars Choice Pinot Noir.This New Zealand red wine has a complex aroma of dark cherries, raspberries, plums, redcurrants and blueberries. The oak maturation adds subtle woody notes.The Saint Clair Vicars Choice Pinot Noir is dry on the palate, with a medium body and a pleasant acidity as well as a fine tannin structure. The Pinot Noir has an intense, fruity aroma (cherries, plums, redcurrants).Already a delight now, this red wine will become even more complex over the next three to five years. Enjoy this garnet red wine from Saint Clair with smoked salmon with new potatoes and a fresh summer salad, for example.

Content: 0.75 litre (€21.20 / 1 litre)

Regular price: €15.90
bottle
Lake Chalice The Falcon Pinot Noir
The Lake Chalice The Falcon Pinot Noir is a rich and concentrated red wine from the Marlborough region in New Zealand. It is a deep garnet red in the glass, with a bouquet that offers marvellous aromas of ripe black cherries, along with notes of warm spices. On the palate, the wine shows an abundance of aromas of red fruit, berries and cocoa. The Lake Chalice The Falcon Pinot Noir is juicy, rich and concentrated. Its finish is accompanied by aromas of ripe fruit.The wine matured for eight months in barrels, giving it its medium body and suppleness.The Lake Chalice The Falcon Pinot Noir is a genuine delight to enjoy with duck breast, leg of lamb or roast venison.

Content: 0.75 litre (€18.07 / 1 litre)

Regular price: From €13.55
Bishop's Leap Pinot Noir
Bishop's Leap Pinot Noir

€12.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle