Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pipoli Bianco Greco-Fiano Basilicata IGP

Im Glas blasse Zitronenfarbe, mit Düften von Zitrusfrüchten und einem Hauch von Steinobst.

Reich und dennoch frisch mit dem Charakter von Limettenschalen und einer Fülle, die von der Greco-Traube stammt.

Die Trauben wurden bei der Ankunft in der Kellerei gekühlt, schonend zerdrückt und im temperaturgeregelten Edelstahltank vergoren.

Genießen Sie diesen italienischen Weißwein zu leichten Gerichten, Geflügel, Sommersalaten.

Valentino Sciotti (von Vesevo, Gran Sasso und anderen Farnese-Weingütern) übernahm diese kleine Kooperative in der Basilikata in Acerenza im Herzen des Gebietes Aglianico del Vulture im Jahr 2008. Der Berater und Winzer Alberto Antonini arbeitet hier mit dem talentierten jungen Winzer Dennis Verdicchia, und gemeinsam gelang es ihnen, den Charakter der Trauben und des Gebietes einzufangen und in die Flasche zu bringen.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2028
Region:
Basilikata
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
6,1 g/l
Residual sugar:
7,0 g/l
Recommended drinking temperature:
11 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
309 kJ / 74 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8019873824219
Bottler:
Vigneti del Vulture Srl
Contrada Pipoli
85011 Acerenza
Italien
Vigneti del Vulture

Das junge Weingut Vigneti del Vulture liegt in der Region Basilikata in Süditalien. Dort erhebt sich auch der weithin sichtbare Monte Vulture, ein seit langem erloschener Vulkan. Seine Asche prägt die fruchtbaren Böden der Region, in der herausragende Weine und Oliven heranreifen. Hier ist die Heimat des berühmten Aglianico del Vulture, einer Rebsorte, die griechischen Ursprungs ist. Sie braucht viele Jahre, um ihre ganze Kraft und als Produkt kräftige Rotweine mit tiefer Farbe zu kreieren.

In der Anbauregion Aglianico del Vulture, ca. 150 Kilometer östlich von Neapel gelegen, übernahmen ein paar junge Enthusiasten die Rebflächen einer aufgelösten Winzergenossenschaft. Sie konnten sofort über Reben im idealen Alter verfügen und somit schon bald mit hervorragenden Weinen an den Markt gehen.

Vigneti del Vulture ist Bestandteil der Farnese Vini Group, die ihnen mit Know-How in Kellerei und Vermarktung zur Seite stehen.

Bei Vigneti del Vulture wird nicht nur erfolgreich die Sorte Aglianico del Vulture angebaut, sondern auch die Weißweine aus Greco Bianco und Fiano haben mittlerweile ein außergewöhnliches Niveau erreicht.

Vigneti del Vulture

Das junge Weingut Vigneti del Vulture liegt in der Region Basilikata in Süditalien. Dort erhebt sich auch der weithin sichtbare Monte Vulture, ein seit langem erloschener Vulkan. Seine Asche prägt die fruchtbaren Böden der Region, in der herausragende Weine und Oliven heranreifen. Hier ist die Heimat des berühmten Aglianico del Vulture, einer Rebsorte, die griechischen Ursprungs ist. Sie braucht viele Jahre, um ihre ganze Kraft und als Produkt kräftige Rotweine mit tiefer Farbe zu kreieren.

In der Anbauregion Aglianico del Vulture, ca. 150 Kilometer östlich von Neapel gelegen, übernahmen ein paar junge Enthusiasten die Rebflächen einer aufgelösten Winzergenossenschaft. Sie konnten sofort über Reben im idealen Alter verfügen und somit schon bald mit hervorragenden Weinen an den Markt gehen.

Vigneti del Vulture ist Bestandteil der Farnese Vini Group, die ihnen mit Know-How in Kellerei und Vermarktung zur Seite stehen.

Bei Vigneti del Vulture wird nicht nur erfolgreich die Sorte Aglianico del Vulture angebaut, sondern auch die Weißweine aus Greco Bianco und Fiano haben mittlerweile ein außergewöhnliches Niveau erreicht.

Discover more
Vigneti del Vulture
Skip product gallery

Product recommendation

Pipoli Rosato Aglianico Basilicata IGT
Immerse yourself in the diverse world of enjoyment in southern Italy with Pipoli Rosato Aglianico. This rosé from the Italian region of Basilicata will enchant you from the very first sip with its spicy, mild Mediterranean flair.Pipoli Rosato Aglianico is a pale pink rosé from the Vigneti del Vulture vineyard in Basilicata. Only autochthonous Aglianico grape varieties are used for this wine creation. The dry wine impresses in the glass with its bright cherry pink color. The nose is characterized by a pronounced fruity bouquet, in which the predominant notes of wild strawberries and raspberries are combined with more subtle notes of cherry and pomegranate. The Pipoli Rosato is balanced and juicy on the palate and delights with well-balanced acidity. Its finish is surprisingly long-lasting and dense.This harmonious rosé wine develops its full aroma at a drinking temperature of 10 to 12°C. Serve it with BBQ, meal salads and carpaccio.

Content: 0.75 litre (€10.60 / 1 litre)

Regular price: From €7.95
Pipoli Aglianico del Vulture DOC
Deep dark red color with garnet reflections.Intense notes of ripe cherries, vanilla, tobacco and spices.Full bodied, spicy, with sweet tannins and aromas of spices, cocoa and tobacco. Balanced structure and harmonious finish.Vulture II is the name of a volcano, through which in prehistoric times, lava emerged, which is rich in minerals, and gives the Aglianico vines excellent conditions.

Content: 0.75 litre (€9.27 / 1 litre)

Regular price: From €6.95
Donnafugata Anthìlia DOC Sicilia Bianco
The Donnafugata Anthìlia DOC Sicilia Bianco is a successful example of the winegrowing tradition in Sicily, combining Catarrato with grape varieties typical of the region. This cuvée from the Donnafugata winery brings a strong personality and complex elegance to the table.On the nose, you will experience both the strong fruit development with aromas of peach and apricot as well as an accentuated floral note. The plum note also plays a decisive role on the palate and is balanced here by the interplay of spice and acidity. Anthilia creates a soft overall impression that is very refreshing.We recommend this wine from Italy with fish in many variations, as well as crustaceans, seafood and other sea creatures. This full-bodied white wine requires a drinking temperature of 9 to 11 °C to fully develop its flavor.

Content: 0.75 litre (€14.27 / 1 litre)

Regular price: From €10.70
Marcati Limoncello Limonaia del Garda Likör
Dieser Limoncello wird hergestellt unter Verwendung der Zitronenschalen der alten "Limonaia" von der Burganlage Torri del Benaco direkt am Gardasee. Als Limonaia bezeichnet man einen historischen repräsentativen Garten für Zitruspflanzen. Diese wunderschönen, über 8 Meter hohen, hundertjährigen Pflanzen, die Teil des Schlossmuseums sind, liefern das Zitronenaroma für diesen Limoncello. Dank des milden Klimas des Gardasees geben diese Zitronen dem Limoncello einen intensiven und harmonischen Geschmack.Perfekt servieren Sie diesen Limonaia del Garda Limoncello auf Eis als Aperitif oder zum Abschluss eines guten Essens.Zutaten: Wasser, Alkohol, Zucker, Zitronenschalenaufguss (7%) , natürliche Aromen.

Content: 0.7 litre (€28.43 / 1 litre)

Regular price: €19.90
bottle
Masca del Tacco Luetta Fiano
The southern Italian autochthonous Fiano grape variety is famous for wonderfully aromatic white wines and embodies an authentic part of southern Italian viticulture. The Masca del Tacco Fiano IGP Puglia L‘Uetta offers a fine bouquet hinting of exotic fruit, floral notes and a little nutmeg. It is initially sweet on the palate, with lovely, intense fruit, crisp acidity, great freshness and a long finish. This white wine from Apulia is a shimmering light yellow in the glass and was aged in stainless steel tanks. The pure varietal Fiano is a fine aperitif and an ideal accompaniment to fish dishes and mild cheese.

Content: 0.75 litre (€14.53 / 1 litre)

Regular price: From €10.90
Nude Stem Zero Delicate Weißweinglas 2er Set
Auch im 2er Set erhältlich sind die filigranen, aber bruchfesteren Nude Stem Zero Delicate Weißweingläser. Ein Glas fasst 450 ml. Verglichen mit einem Rotweinglas ist der Kelch weniger bauchig und relativ klein. Die Tulpenform konzentriert den Duft des Weins am Glasrand. Durch das geringere Fassungsvermögen, bleibt der Weißwein kühl und genießbar.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 450 mlHöhe: 229,5 mm

Regular price: €89.90
piece
6-Bottle Riesling Tasting Pack from Germany
Try six top Rieslings from Germany’s finest vineyards. We’ve put together a selection for you that has something for everyone. Discover your favorite Riesling from award-winning wineries and save money on this tasting package compared to buying the bottles individually!Gut Hermannsberg Pure Riesling Dry (0.75 L, 11.5% ABV), Item No. 2012174, NaheOn the nose, fresh citrus notes and subtle herbal hints. Pleasantly harmonious and lively on the palate. This approachable white wine also captivates with lovely spice and a beautiful minerality.Nik Weis Sankt Urbans-Hof Saar Riesling, off-dry (0.75 L, 9.5% ABV), Item No. 2010615, MoselOn the palate, this Riesling is pleasantly harmonious and lively. It also captivates with lovely spice and minerality. An unpretentious delight from Rhineland-Palatinate.Hensel Aufwind Riesling Steinberg Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2004632, PalatinateThis Riesling will delight anyone who enjoys a particularly fresh and invigorating white wine. Citrus aromas of lime and mandarin dominate the bouquet. Its well-balanced body is characterized on the palate by crisp acidity and a distinctive minerality.Weingut Trenz Steinhaus Riesling Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2001805, RheingauJuicy and soft on the palate with an almost sweet fruitiness. The delicate acidity comes through in a fresh lemon aroma. A wonderfully vinified Riesling that clearly reflects the finesse of its 40-year-old vines.ST Riesling Steillage Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2004500, MoselThis fresh Riesling from Weinhaus Gebrüder Steffen in Rhineland-Palatinate, with notes of lemon, peach, and mirabelle plum, is well-balanced and mineral-driven. Pair this aromatic white wine with pasta dishes featuring light sauces. Discover an invigorating Mosel wine with wonderful freshness and fruitiness.Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2075602, PalatinateDry on the palate, with great depth of fruity aromas and structure. Typical elegant minerality and delicate acidity. A prime example of a Riesling from the Palatinate, guaranteed to delight with its intense fruitiness and great freshness.The recommended serving temperature for Riesling is 8–10 °C.Limited to one Riesling wine package from Germany per order.Importer/Bottler:Weingut Trenz, Schulstraße 3, 65366 JohannisbergWeingut Hensel, In den Almen 13, 67098 Bad DürkheimGeheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan GmbH, Kirchgasse 10, D-67146 DeidesheimWeinhaus Gebrüder Steffen GmbH, Ettenstraße 3, 54349 TrittenheimGut Hermannsberg GmbH & Co. KG, Former Wine Estate, 55585 Niederhausen/NaheNik Weis St. Urbans-Hof Winery, Urbanusstraße 16, 54340 Leiwen/Mosel

Content: 4.5 litre (€12.89 / 1 litre)

Regular price: €58.00
piece
Skip product gallery

Customers also bought

Pipoli Rosato Aglianico Basilicata IGT
Immerse yourself in the diverse world of enjoyment in southern Italy with Pipoli Rosato Aglianico. This rosé from the Italian region of Basilicata will enchant you from the very first sip with its spicy, mild Mediterranean flair.Pipoli Rosato Aglianico is a pale pink rosé from the Vigneti del Vulture vineyard in Basilicata. Only autochthonous Aglianico grape varieties are used for this wine creation. The dry wine impresses in the glass with its bright cherry pink color. The nose is characterized by a pronounced fruity bouquet, in which the predominant notes of wild strawberries and raspberries are combined with more subtle notes of cherry and pomegranate. The Pipoli Rosato is balanced and juicy on the palate and delights with well-balanced acidity. Its finish is surprisingly long-lasting and dense.This harmonious rosé wine develops its full aroma at a drinking temperature of 10 to 12°C. Serve it with BBQ, meal salads and carpaccio.

Content: 0.75 litre (€10.60 / 1 litre)

Regular price: From €7.95
Pipoli Aglianico del Vulture DOC
Deep dark red color with garnet reflections.Intense notes of ripe cherries, vanilla, tobacco and spices.Full bodied, spicy, with sweet tannins and aromas of spices, cocoa and tobacco. Balanced structure and harmonious finish.Vulture II is the name of a volcano, through which in prehistoric times, lava emerged, which is rich in minerals, and gives the Aglianico vines excellent conditions.

Content: 0.75 litre (€9.27 / 1 litre)

Regular price: From €6.95
Feudi Di San Marzano "I Tratturi" Primitivo IGP
Production area: San Marzano, Salento, Puglia. At almost 100 meters above the sea level, with a high average temperature and very few rainfall during the year. The soils are mainly composed by clay, with an average depth which reaches up to 1 meter.Harvest period: Second and third decade of August Vinification: Thermo-controlled maceration, followed by draining and soft pressing at the end of the alcoholic fermentation Maturation: In stainless-steel Deep ruby red colour with violet reflections, intense aroma, fruity with notes of prunes and cherry, spicy with rosemary and vanilla scent. Full-bodied wine, soft and balanced, easy to drink.

Content: 0.75 litre (€7.93 / 1 litre)

Regular price: From €5.95
Zenato Bianco di Custoza
The Zenato Bianco de Custoza DOC will delight you with its fruity bouquet. This dry white wine from the renowned Veneto region has a straw-yellow colour reminiscent of the Italian sun. After uncorking, it releases delicate floral and fruity aromas. On the palate, this white wine from Italy is pleasantly dry and impresses with a flavour of fine fruity notes of pears and apples. This flavour experience is followed by a hint of exoticism. It finally finds its perfection in the long-lasting finish.Enjoy the lively Zenato Bianco de Custoza DOC at a drinking temperature of between 8 and 10 °C with light dishes. It is an ideal accompaniment to fish and poultry dishes and goes wonderfully with mild cheeses.

Content: 0.75 litre (€8.60 / 1 litre)

Regular price: From €6.45
Pipoli Bianco Greco-Fiano Basilicata IGP
Pipoli Bianco Greco-Fiano Basilicata IGP

€8.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle