Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tiefenbrunner Anna Weissburgunder Alto Adige DOC

Grüngelb glitzert der Tiefenbrunner Anna Weißburgunder im Glas. Christof und Sabine Tiefenbrunner, die in 9. Generation den Besitz der Familie Tiefenbrunner führen und den herausragenden Weinbau verantworten, haben diesen Weißwein nach ihrer Tochter benannt. Im Bukett dieses Weißburgunders vereinen sich facettenreiche Noten von reifen Äpfeln, Birnen und Pfirsich mit floralen Tönen. Im Falstaff gibt es 90 Punkte für diese Kreation, zudem entdeckt die Weinkritik noch Noten von Zitronengras und Melisse.

Am Gaumen ist der Tiefenbrunner Anna Weissburgunder trocken, kraftvoll und zugleich samtig-weich, mit einer animierenden Frische und einer fruchtigen Aromatiefe. Der Abgang ist lang anhaltend.

Entdecken Sie den Tiefenbrunner Anna Weissburgunder idealerweise bei einer Trinktemperatur von 10 bis 12 Grad. Ein herrlicher Aperitif, aber auch ein toller Begleiter von Teigwaren, Reisgerichten, Fisch oder gebratenem Geflügel.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2027
Region:
Alto Adige
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Pinot Bianco (Weissburgunder)
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
6,0 g/l
Residual sugar:
1,2 g/l
Recommended drinking temperature:
10-12 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8021871082201
Bottler:
Tiefenbrunner GmbH Schlosskellerei Turmhof
Schlossweg 4
39040 Kurtatsch an der Weinstraße (BZ)
Italien
Tiefenbrunner

Das Weingut Tiefenbrunner – Schlosskellerei Turmhof zählt zu den traditionsreichsten Familienbetrieben Südtirols. Bereits seit 1848 widmet sich die Familie Tiefenbrunner in Entiklar bei Kurtatsch dem Weinbau, heute geführt von Sabine und Christof Tiefenbrunner. Herzstück des Gutes ist der mittelalterliche Turmhof, dessen historische Mauern für die Verbindung von Geschichte und Moderne stehen.

Die Weinberge reichen von 250 bis 1.000 Meter Seehöhe und bieten damit eine außergewöhnliche Vielfalt an Lagen und Mikroklimata. Das Ergebnis sind charaktervolle, elegante Weine, die von den mineralischen Böden, alpiner Frische und mediterraner Sonne geprägt sind. Neben internationalen Rebsorten wie Chardonnay, Pinot Noir oder Cabernet haben autochthone Sorten wie Lagrein, Vernatsch und Gewürztraminer eine besondere Bedeutung.

Die Philosophie des Hauses: nachhaltiger Weinbau, präzise Handarbeit und ein klarer Fokus auf Herkunft und Authentizität. Tiefenbrunner verbindet Tradition mit Innovation und gehört damit zu den Aushängeschildern Südtirols – ein Garant für Weine mit Finesse, Struktur und großem Lagerpotenzial.

Tiefenbrunner

Das Weingut Tiefenbrunner – Schlosskellerei Turmhof zählt zu den traditionsreichsten Familienbetrieben Südtirols. Bereits seit 1848 widmet sich die Familie Tiefenbrunner in Entiklar bei Kurtatsch dem Weinbau, heute geführt von Sabine und Christof Tiefenbrunner. Herzstück des Gutes ist der mittelalterliche Turmhof, dessen historische Mauern für die Verbindung von Geschichte und Moderne stehen.

Die Weinberge reichen von 250 bis 1.000 Meter Seehöhe und bieten damit eine außergewöhnliche Vielfalt an Lagen und Mikroklimata. Das Ergebnis sind charaktervolle, elegante Weine, die von den mineralischen Böden, alpiner Frische und mediterraner Sonne geprägt sind. Neben internationalen Rebsorten wie Chardonnay, Pinot Noir oder Cabernet haben autochthone Sorten wie Lagrein, Vernatsch und Gewürztraminer eine besondere Bedeutung.

Die Philosophie des Hauses: nachhaltiger Weinbau, präzise Handarbeit und ein klarer Fokus auf Herkunft und Authentizität. Tiefenbrunner verbindet Tradition mit Innovation und gehört damit zu den Aushängeschildern Südtirols – ein Garant für Weine mit Finesse, Struktur und großem Lagerpotenzial.

Discover more
Tiefenbrunner
Skip product gallery

Product recommendation

Cantina Andrian Pinot Bianco Finado DOC
The pale yellow Cantina Andrian Pinot Bianco Finado has a seductive aroma of ripe apples and pears. On the palate, this elegant Pinot Blanc is soft and harmonious with a balanced acidity. A palate-pleaser to the last drop. After being harvested by hand, the grape juice is fermented at a controlled, cool temperature in stainless steel tanks. The white wine then matures for six months on the fine lees.We recommend the Pinot Bianco Finado from the Andrian winery as an accompaniment to starters, fish, shellfish, hearty meat dishes and mild cheeses. It is also ideal as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: From €12.90
Cantina Tramin Pinot Bianco Moriz
Moritz Pinot Bianco is sourced from vineyards planted between 250 and 550 meters in the calcareous clay and gravel soils common to the area of Sella near Tramin. The name of this wine comes from the patron of Sella, Saint Mauritius.The grapes for this wine were harvested in small bins and then gently pressed off to steel tanks where the must was allowed to ferment at controlled temperature (19 ° C) without malolactic fermentation.Tasting NotesPinot Bianco is part of the Burgundian Pinot family and is related to Pinot Grigio and the principal grape of Pinot family, Pinot Noir. As a wine, Pinot Blanc feels fresh and rich yet dry. It has a greenish yellow to light yellow color and light scents of green apple. The wine also shows a complex nutty flavor and hints of green leaves. It feels balanced between richness of texture and bright acidity.Food PairingPairings for Pinot Blanc include light starters, fish or white meat. It also works as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€19.67 / 1 litre)

Regular price: €14.75
bottle
Cantina Tramin Weißburgunder Pinot Bianco
The vines for the Cantina Tramin Weissburgunder Pinot Bianco (Pinot Blanc) grow on calcareous, gravelly clay soils surrounding the village of Tramin and nestled against the mountains. The climate is consistently sunny and Mediterranean. At night, a cooling wind blows through the mountains. This interaction leads to a wonderfully fresh, fruity wine with an elegant structure.Both the special flavours and the fine acidity are reflected in a full body. The Pinot blanc is a slightly greenish yellow in the glass and is redolent of apples and nuts, complemented by notes of fresh green. On the palate, the wine is wonderfully dry and full-bodied, with an impressively sustained finish.The Cantina Tramin Weissburgunder (Pinot Blanc) is very popular as an aperitif. It also goes beautifully with starters or antipasti and is an ideal accompaniment to light fish dishes.

Content: 0.75 litre (€15.13 / 1 litre)

Regular price: From €11.35
Nals Margreid Pinot Bianco Berg Südtirol DOC
This Pinot Blanc (White Burgundy) from South Tyrol has a bouquet hinting of apples and pineapple. It is wonderfully fruity and fresh on the palate, with a prolonged fullness and a lovely acidity.This white wine from the Nals Margreid cooperative in South Tyrol is further evidence of what this association of about 140 wine-growers achieves: continuously high quality in a variety of wines.You’ll enjoy discovering the Nals Margreid Pinot Bianco with light starters, asparagus dishes and meals with fish and white meat. It is an excellent aperitif as well.

Content: 0.75 litre (€17.80 / 1 litre)

Regular price: From €13.35
Terlan Vorberg Pinot Bianco Riserva DOC
Terlan Vorberg Pinot Bianco Riserva DOC is a full-bodied and complex wine from South Tyrol. This white wine is very rich and surprises with a delicate interplay of fruity and mineral notes.The grapes for the Terlan Vorberg Pinot Bianco Riserva DOC are grown on the sun-drenched slopes of the Terlan DOC region. This wine, made from 100% Pinot Bianco, was aged on its fine lees in wooden barrels for twelve months. In the glass, this white wine displays a bright straw-yellow color. The bouquet is multifaceted and captivates with aromas of ripe fruit and mineral notes. The palate is treated to a fruity, aromatic flavor. The finish of this Pinot Bianco is long-lasting, with spicy and mineral notes.Do not serve this white wine too young; the ideal serving temperature is 12 °C. It pairs excellently with fish soup, saltwater and freshwater fish, mussels, and lobster, and can also be enjoyed with artichokes alla romana. This Pinot Bianco is also an excellent pairing for strong, aged cheeses such as Pecorino and Parmesan.

Content: 0.75 litre (€46.67 / 1 litre)

Regular price: €35.00
bottle
Terlaner Weißburgunder DOC
Das sortentypische Bouquet mit Aromen von reifen Äpfeln und Birnen offenbart dieser 100%ige Weißburgunder der Cantina Terlan. Weich, voll und harmonisch im Geschmack, verwöhnt er mit einem lang anhaltenden Abgang. Er ist ein herrlicher Begleiter zu Kalbfleisch, Geflügel, Pilzgerichten oder zu Käse, wie Camembert oder mildem Edelpilzkäse.

Content: 0.75 litre (€20.33 / 1 litre)

Regular price: €15.25
bottle
Tiefenbrunner Anna Weissburgunder Alto Adige DOC
Tiefenbrunner Anna Weissburgunder Alto Adige DOC

€20.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle