Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Peter Zemmer Lagrein Alto Adige DOC

The Peter Peter Zemmer Lagrein Alto Adige DOC is an exceptional wine that is firmly rooted in the growing region of South Tyrol. Wine lovers appreciate its down-to-earth taste.

Discover the cult grape variety of South Tyrol with Peter Zemmer Lagrein. This red wine from Italy is a treat for the senses: ruby to dark garnet red in the glass, aromatic in smell and harmonious in taste. Your sense of smell can embark on a journey of discovery between wild berries and violets, while your palate can delight in the good tannin content, the soft, velvety round body and the spicy finish. 70% of this Lagrein is aged for several months in oak barrels, the rest is matured in two to three-year-old barriques.

Serve this red wine from the traditional Peter Zemmer winery at a temperature of 16 to 18 °C. Lagrein is an excellent accompaniment to red meats, roasts, game and hard cheeses.


Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2031
Region:
Südtirol
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
4,8 g/l
Residual sugar:
2,5 g/l
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Closure:
Cork, natural
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
319 kJ / 76 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8032601211051
Bottler:
Weingut Peter Zemmer
Weinstraße 24
39040 Kurtinig an der Weinstraße
Italien
Peter Zemmer

Seit 1928, dem Gründungsjahr des Familienweingutes, gehört der Weinbau zur Geschichte der Familie Zemmer. Die Begeisterung zum Wein ist auch bei der dritten Generation fest verankert und spiegelt sich heute in erstklassigen Produkten wider. Das Weingut Peter Zemmer liegt im Südtiroler Unterland in der Mitte des Tales des Flusses Etsch. Der Ort Kurtinig an der Südtiroler Weinstraße zählt heute mit seinen rund 600 Einwohnern zu den kleinsten Gemeinden Südtirols. Er ist die Heimat des Weingutes Peter Zemmer und liegt an der südlichen Landesgrenze zum Trentino.

Das Klima ist in den Hochlagen alpin aber gleichzeitig in den Tälern oft mediterran. Die verschiedenen Lagen, die unterschiedlichen Böden und die vielen Mikroklimas ermöglichen bei Peter Zemmer den Anbau eines sehr breiten Spektrums an Rebsorten. Durch die sorgfältige und schonende Nutzung dieser einmaligen Terroirs reifen Trauben heran, die einzigartige Weine hervorbringen. Neben der einheimischen Rebsorte Lagrein setzt Peter Zemmer beim Anbau auch auf die Rebsorten Gewürztraminer, Chardonnay und Pinot Grigio sowie Weißburgunder.

Peter Zemmer

Seit 1928, dem Gründungsjahr des Familienweingutes, gehört der Weinbau zur Geschichte der Familie Zemmer. Die Begeisterung zum Wein ist auch bei der dritten Generation fest verankert und spiegelt sich heute in erstklassigen Produkten wider. Das Weingut Peter Zemmer liegt im Südtiroler Unterland in der Mitte des Tales des Flusses Etsch. Der Ort Kurtinig an der Südtiroler Weinstraße zählt heute mit seinen rund 600 Einwohnern zu den kleinsten Gemeinden Südtirols. Er ist die Heimat des Weingutes Peter Zemmer und liegt an der südlichen Landesgrenze zum Trentino.

Das Klima ist in den Hochlagen alpin aber gleichzeitig in den Tälern oft mediterran. Die verschiedenen Lagen, die unterschiedlichen Böden und die vielen Mikroklimas ermöglichen bei Peter Zemmer den Anbau eines sehr breiten Spektrums an Rebsorten. Durch die sorgfältige und schonende Nutzung dieser einmaligen Terroirs reifen Trauben heran, die einzigartige Weine hervorbringen. Neben der einheimischen Rebsorte Lagrein setzt Peter Zemmer beim Anbau auch auf die Rebsorten Gewürztraminer, Chardonnay und Pinot Grigio sowie Weißburgunder.

Discover more
Peter Zemmer
Skip product gallery

Product recommendation

Terlan St. Magdalener DOC
With its multi-layered bouquet, Terlan St. Magdalener DOC promises perfect drinking pleasure for lovers of excellent red wines. Its violet aroma is underlined by the fine taste of almonds and nuts. Fruity cherry notes round it off and ensure a pleasant finish with soft tannins.The grapes for this traditional wine from South Tyrol come from Terlan, one of the oldest winegrowing cooperatives in the region. Thanks to a manageable size of around 150 hectares of cultivated land, the approximately 100 winegrowers place the highest value on quality.For connoisseurs, Terlan St. Magdalener DOC is best enjoyed at a temperature of 12-14 °C. This red wine tastes excellent with veal and tender beef.

Content: 0.75 litre (€18.27 / 1 litre)

Regular price: From €13.70
Terlan Lagrein Rosé DOC
The winery Cantina Terlan Lagrein Rosé offers a typical, characterful wine of South Tyrol, which is 100% based on the autochthonous grape variety Lagrein. The wine has a clear color, intensely luminous Petal Pink. On the nose, fruity, with notes of raspberries and strawberries. The palate is soft and juicy, with harmonious acidity. Enjoy this fresh, uncomplicated Rosé to fried chicken and polenta or a beef tartar, fine carpaccio and a vegetable strudel.

Content: 0.75 litre (€20.87 / 1 litre)

Regular price: From €15.65
Terlan Lagrein DOC
The Terlan Lagrein DOC captivates with its velvety flavor. Lagrein is one of South Tyrol’s flagship grape varieties and is currently being rediscovered by wine lovers.The Terlan Lagrein DOC is velvety, elegant, and full-bodied. Its dark garnet red shimmers mysteriously in the glass, and the bouquet delights the nose with distinct fruit aromas of cranberries and sour cherries. These are complemented by subtle nuances of lilac and bay leaf, hints of flint, and a touch of chocolate. On the palate, the Lagrein is full-bodied and harmonious, with a fine texture and delicate tannins.The Lagrein from the Terlan Winegrowers’ Cooperative was allowed to age for seven to ten months in large wooden barrels.Serve this dry red wine from Italy at the ideal temperature of 14 to 16 °C. With its robust aromas, it pairs well with hearty, traditional dishes such as braised venison leg, lamb shank, or beef roulades with mashed potatoes. Lagrein is also an excellent match for aged Parmesan.

Content: 0.75 litre (€22.00 / 1 litre)

Regular price: From €16.50
Terlan Gries Lagrein Riserva DOC
If you are interested in the original wines of South Tyrol, Terlan Gries Lagrein Riserva DOC is a must. The Lagrein grape variety was first mentioned in 1379 and is one of South Tyrol's indigenous red wine varieties.The Terlan winery ages its Lagrein for twelve months, partly in large wooden barrels and partly in barriques. The red wine made from 100% Lagrein impresses with its color, aroma and taste. It shimmers a deep ruby to garnet red in the glass. Explore the fine aromas of earthy-mineral and fruity aromas with notes of sour cherries and plum jam. On the palate, the velvety fruit notes are complemented by a peaty, spicy taste. A hint of violets and dark chocolate rounds off the Lagrein in a harmonious and complex way.Serve this red wine at a drinking temperature of 16 to 18 °C. The Terlan Gries Lagrein Riserva DOC goes well with braised meat, such as veal cheeks, or a traditional roast chamois.

Content: 0.75 litre (€38.00 / 1 litre)

Regular price: €28.50
bottle
1er Geschenkkarton Lino Dunkelblau
Schlicht und trotzdem elegant. Die matte Leinenoptik verleiht dem Präsentkarton Lino Dunkelblau ein attraktives Äußeres.Einlage: Leinenoptik, dunkelblauInnenseite: Dunkelblau Innenmaß (LxBxH): 360 x 90 x 90 mmAuch als 2er und 3er-Karton erhältlich.Dieser Präsentkarton ist nur für Standard-Weinflaschen (0,75l) geeignet und nicht für doppelwandige Weinflaschen, Magnumflaschen und Schaumweinflaschen zu empfehlen.

Regular price: €3.65
piece
Skip product gallery

Customers also bought

Terlan Lagrein DOC
The Terlan Lagrein DOC captivates with its velvety flavor. Lagrein is one of South Tyrol’s flagship grape varieties and is currently being rediscovered by wine lovers.The Terlan Lagrein DOC is velvety, elegant, and full-bodied. Its dark garnet red shimmers mysteriously in the glass, and the bouquet delights the nose with distinct fruit aromas of cranberries and sour cherries. These are complemented by subtle nuances of lilac and bay leaf, hints of flint, and a touch of chocolate. On the palate, the Lagrein is full-bodied and harmonious, with a fine texture and delicate tannins.The Lagrein from the Terlan Winegrowers’ Cooperative was allowed to age for seven to ten months in large wooden barrels.Serve this dry red wine from Italy at the ideal temperature of 14 to 16 °C. With its robust aromas, it pairs well with hearty, traditional dishes such as braised venison leg, lamb shank, or beef roulades with mashed potatoes. Lagrein is also an excellent match for aged Parmesan.

Content: 0.75 litre (€22.00 / 1 litre)

Regular price: From €16.50
Nals Margreid Lagrein Sand South Tyrol DOC
The Nals Margreid Lagrein Sand Südtirol DOC is actually an exception. South Tyrol is known as a high-quality white wine region. Nevertheless, the many autochthonous red wine vines also benefit from the fresh alpine climate, which gives the rather dark aromas a wonderful freshness.The Nals Margreid Lagrein Sand Alto Adige DOC begins with a very varied bouquet, in which gourmet notes of chocolate or vanilla are married with typical Alpine herbs and a hint of flowers. The palate is extremely fresh, which is not diminished by the particularly soft tannins.Such a spicy, fresh red wine from Italy loves to accompany game, braised meat and strongly spiced dishes. The drinking temperature of 18 °C and a rather long breathing phase are ideal for multi-faceted enjoyment.

Content: 0.75 litre (€20.80 / 1 litre)

Regular price: From €15.60
Cantina Tramin Lagrein Rosso
The Cantina Tramin Lagrein Rosso combines notes of violets and blackberries with a hint of cherry on the nose. On the palate, this Italian red wine from South Tyrol is full and velvety, with slightly tart nuances and aromas of raspberries, dark red cherries, bittersweet chocolate, black licorice and spices. This dry wine from Lagrein, the autochthonous grape variety of South Tyrol, has a ruby to dark garnet red color.The red wines of this vintage are elegant and harmonious. A wet summer with few hours of sunshine made a late harvest necessary. Thanks to the vineyards in alpine areas and the cooperative system, which allows Cantina Tramin to use the best grapes from a variety of sites, the late harvest is possible for the winery.After meticulous harvesting, the result is a high-quality Lagrein that goes wonderfully with game dishes, dark meat and hard cheese.

Content: 0.75 litre (€17.67 / 1 litre)

Regular price: €13.25
bottle
Peter Zemmer Furggl Lagrein Reserve DOC
Exceptional in every way: The Peter Zemmer Furggl Lagrein Reserve captivates with its color, aroma, and flavor. In the glass, this red wine shimmers with a deep garnet hue and violet highlights. The nose detects aromas of violets, dark chocolate, wild berries, licorice, and vanilla. This varietal-driven wine delights the palate with a velvety texture, soft tannins, and a pronounced structure.Its secret lies in the special aging and storage process employed by the Peter Zemmer family winery. After fifteen months in barriques, ten months in oak barrels, and six months in the bottle, this wine matures into a balanced and elegant wine. With further aging in your home cellar, this exquisite wine gains even more depth.Serve this fine red wine at a drinking temperature of 16 to 18 °C. The Lagrein Reserve pairs very well with hearty red meat dishes, game, and spicy cheeses.

Content: 0.75 litre (€34.00 / 1 litre)

Regular price: €25.50
bottle
Cantina Andrian Lagrein Rubeno DOC
The Cantina Andrian Lagrein Rubeno matured for six months in oak casks and underwent natural malolactic fermentation during this time. On the nose, the pure varietal Lagrein from South Tyrol offers impressive aromas of ripe berries, violets and dark chocolate. On the palate, the garnet-red wine shows lots of fruit, a fresh lightness, velvety, soft tannins, a full body and an aromatic finish.Serve the Lagrein Rubeno from the Cantina Andrian estate situated in the eponymous village in the South Tyrolean mountains with pizza, red meat and cheeses.

Content: 0.75 litre (€20.20 / 1 litre)

Regular price: From €15.15
Peter Zemmer Lagrein Alto Adige DOC
Peter Zemmer Lagrein Alto Adige DOC

€12.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle