Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Batasiolo Langhe Nebbiolo DOC

The Batasiolo Langhe Nebbiolo combines stimulating fruity notes of raspberries and cherries with nuances of floral tones and a beautiful spiciness in its bouquet. On the palate, this single-varietal Nebbiolo is dry, powerful and harmonious. The depth and variety of aromas are impressive, with notes of cocoa, mint and tobacco creating a great taste experience. The dense, pleasantly integrated tannins, the beautiful freshness and the lingering finish also characterize this red wine from Piedmont.

Refined in Slavonian oak barrels, Batasiolo Langhe Nebbiolo shimmers ruby red in the glass. It is another great creation from the Dogliani family, who have been growing wine on their outstanding vineyards, the "Beni di Batasiolo" in Piedmont, since 1978.

Enjoy this Nebbiolo at a drinking temperature of 16 to 18 degrees. Thanks to its strength and spiciness, this red wine from northern Italy is a good accompaniment to more robust dishes. Try it with spicy pasta dishes, white and red meat or cheese platters with medium-aged cheese, for example.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2030
Region:
Piemont
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
313 kJ / 75 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8002820002563
Bottler:
Batasiolo S.p.A.
Via Invorio 24/a
10146 Torino
Italien
Beni di Batasiolo
Skip product gallery

Product recommendation

Batasiolo Barbera d’Asti DOCG
Dieser Rotwein aus dem Piemont ist eine ideale Wahl, um sich etwas zu gönnen und den Alltag mit einem Glas Batasiolo Barbera d’Asti ausklingen zu lassen. Das Bukett ist intensiv und eindrucksvoll komplex. Fruchtige Noten von Brombeeren und Heidelbeeren im Vordergrund, wunderbar ergänzt durch Noten von Orangenschalen. Dazu kommt eine stützende Würze (Muskatnuss und schwarzer Pfeffer).Am Gaumen ist die Kreation von Hügeln in der Provinz Asti im Piemont trocken und rund. Der reinsortige Barbera beeindruckt mit seiner großen Frische, gutem Körper und einer feinen Säure. Das Finale ist geprägt von einer leichten Würze und hallt länger nach.Hinter den Anbaugebieten „Beni di Batasiolo” im Piemont steht seit mehr als 40 Jahren die Familie Dogliani. Ihre Barbera-, Barolo- oder auch Dolcetto-Kreationen überzeugen Weinliebhaberinnen und -liebhaber seit Jahrzehnten.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: €12.50
bottle
Batasiolo Barolo DOCG
This intense garnet-red Batasiolo Barolo DOCG impresses with its intense and complex bouquet. Notes of sweet fruit (ripe cherries, ripe plums) are combined with floral tones (roses) and a great spiciness (wild herbs). Nuances of fresh truffles also enrich the bouquet. On the palate, the Batasiolo Barolo is wonderfully harmonious, deep and dense. Fine-grained tannins, animating freshness and alcohol content in great balance. The beautiful fruity sweetness, the powerful structure and the polished, lingering finish round off the taste experience.The pure Nebbiolo from the hills of the Barolo region in Piedmont in northern Italy was matured for two years in oak barrels. This red wine from Italy is another impressive example of the Dogliani family's winemaking skills. With its vineyards in the best locations in the Barolo region, the family has built up an excellent reputation as a producer of high-quality wines since the late 1970s.Enjoy the Batasiolo Barolo at a drinking temperature of 18 to 20 degrees. This red wine from Piedmont can be kept until 2036 and is a great accompaniment to red meat, especially game. It is also a very good choice with mature cheese.

Content: 0.75 litre (€50.00 / 1 litre)

Regular price: €37.50
bottle
Patrizi Passo del Bricco Rosso Piemonte
The Patrizi Passo del Bricco Rosso Piemonte comes from the Azienda Vitivinicola Patrizi winery in the Piedmont region. This red wine is a cuvée of Nebbiolo, Dolcetto and Barbera. It owes its versatile bouquet and intense ruby red color with violet reflections to these grape varieties. It matures for eight months in barrique barrels.Its bouquet combines floral and fruity notes reminiscent of spring. This red wine offers aromas of violets and primroses as well as nuances of wild berries and cherries. A hint of vanilla and chocolate round off this wine. It also has plenty of body and is harmonious and velvety on the palate.A drinking temperature of 16 - 18 °C is recommended. The Patrizi Passo del Bricco Rosso Piemonte harmonizes excellently with various pasta dishes. It also goes well with hearty braised meats and individual cheeses.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
Braida Il Fiore Langhe Bianco DOC
Characteristics: pale yellow color. Drinkable wine of great freshness and elegance that is in his best weapons.The opening especially floral aromatic leaves room for a second time announced minerality. The palate is pleasant for freshness and cleanliness, with persistence and complexity. For most patients will give special satisfaction even after a couple of years of aging in bottle.Accompany light appetizers, pasta dishes and delicate seafood recipes of Mediterranean cuisine.

Content: 0.75 litre (€21.20 / 1 litre)

Regular price: €15.90
bottle
Pio Cesare Barolo DOCG
Die Nebbiolo-Trauben für diesen klassischen Barolo stammen von den schönsten Hängen im Piemont. Sie werden auf den familieneigenen Weinbergen in Serralunga d'Alba (Ornato, La Serra und Briccolina), Grinzane Cavour (Gustava und Garretti), La Morra (Roncaglie), Novello (Ravera) und Monforte (Mosconi) angebaut. Seit Generationen wird der Barolo aus Trauben verschiedener Regionen hergestellt. Diese traditionelle Formel wird von den Barolo-Produzenten verwendet, um Weine herzustellen, die alle Merkmale des Barolo-Gebiets in sich vereinen. Die Trauben werden von Hand geerntet und sortiert und nur bei perfekter Reife von Mitte Oktober bis Anfang November geerntet.Der Pio Cesare Barolo DOCG ist von einer wunderschönen, kerzenroten Farbe. In der Nase breit und komplex, kraftvoll, kräuterig, erdig, Rosen, Trüffel und Lorbeer. Am Gaumen kraftvoll, aber auch samtig und weich, schön ausgewogen, mit viel Finesse und mit schönen Tanninen. Sehr langer Nachhall.Genießen Sie den Pio Cesare Barolo DOCG solo, oder zu Hirsch, Hase, Steak oder gereiftem Käse.

Content: 0.75 litre (€86.67 / 1 litre)

Regular price: €65.00
bottle
Batasiolo Langhe Nebbiolo DOC
Batasiolo Langhe Nebbiolo DOC

€12.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle