Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Weingut Trenz Riesling Ein Liter dry

With his Liter Trocken Riesling, Michael Trenz from the Rheingau proves once again that good Riesling doesn't have to be expensive. The liter bottle makes perfect sense for social gatherings, as guests usually develop a great thirst for this Riesling. On the nose, the wine smells wonderfully of peach, apricot and Granny Smith apple. On the palate, a beautiful interplay of acidity and sweetness characterizes the full mouthfeel. Due to the pure maturation in stainless steel tanks, the Trenz Liter trocken Riesling appears fresh and clear.

Try the Trenz Liter trocken with vegetarian dishes, fish and seafood or a pork chop.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2028
Region:
Rheingau
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,0  % by volume
Total acidity:
7,8 g/l
Residual sugar:
9,2 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
1,0 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
322 kJ / 76 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4260178584016
Bottler:
Weingut Trenz
Schulstraße 3
65366 Johannisberg
Weingut Trenz

Wenn ein Weingut wie das der Familie Trenz bereits seit mehr als 340 Jahren mit dem Thema Wein beschäftigt ist, kann man sicherlich von viel Tradition sprechen. Noch schöner ist es, wenn man dann Tradition und Moderne miteinander verbindet. Genau das liegt im täglichen Bestreben des jetzigen Verantwortlichen Michael Trenz.

Das Weingut produziert in und um Johannisberg, einem Stadtteil von Geisenberg im Rheingau, hauptsächlich Rieslinge. Diese stammen von den bekannten Lagen Johannisberger Hölle und dem Vogelsang. Auch die Rebsorten Pinot Noir und Weißburgunder werden angebaut. Darüber hinaus besteht eine Kooperation mit dem südafrikanischen Weingut Delheim. Seit 2002 bewirtschaftet Michael Trenz zwei Hektar Rebfläche auf dem Anwesen von Delheim in Stellenbosch.

Die Weinberge in Johannisberg sind geprägt von einem einzigartigen Charakter. Der Boden hat unter seiner Erdauflage eine dicke Schicht aus reinem Taunusquarzit. Das gibt den Weinen eine unverkennbare Mineralität. Durch konstante Westwinde, die den Johannisberg umwehen, trocken die Trauben nach Niederschlag stets sehr schnell und bleiben so kerngesund. Das führt zu frischen, verspielten, oft saftig filigranen Spitzenrieslingen.

Als Neuentdeckung des Jahres 2008 vom Gault-Millau ausgezeichnet, hat sich das Weingut Trenz bis zum heutigen Tage stetig in Qualität und Ausdruck weiterentwickelt. Zahlreiche Referenzen der letzten Jahre, wie z.B. Offizieller Lieferant der Lufthansa First Class, Offizieller Lieferant des Bundeskanzleramtes, des Bundesaußenministeriums oder des Bundespräsidenten, zeugen von einer hohen Akzeptanz der Trenz-Weine.

Weingut Trenz

Wenn ein Weingut wie das der Familie Trenz bereits seit mehr als 340 Jahren mit dem Thema Wein beschäftigt ist, kann man sicherlich von viel Tradition sprechen. Noch schöner ist es, wenn man dann Tradition und Moderne miteinander verbindet. Genau das liegt im täglichen Bestreben des jetzigen Verantwortlichen Michael Trenz.

Das Weingut produziert in und um Johannisberg, einem Stadtteil von Geisenberg im Rheingau, hauptsächlich Rieslinge. Diese stammen von den bekannten Lagen Johannisberger Hölle und dem Vogelsang. Auch die Rebsorten Pinot Noir und Weißburgunder werden angebaut. Darüber hinaus besteht eine Kooperation mit dem südafrikanischen Weingut Delheim. Seit 2002 bewirtschaftet Michael Trenz zwei Hektar Rebfläche auf dem Anwesen von Delheim in Stellenbosch.

Die Weinberge in Johannisberg sind geprägt von einem einzigartigen Charakter. Der Boden hat unter seiner Erdauflage eine dicke Schicht aus reinem Taunusquarzit. Das gibt den Weinen eine unverkennbare Mineralität. Durch konstante Westwinde, die den Johannisberg umwehen, trocken die Trauben nach Niederschlag stets sehr schnell und bleiben so kerngesund. Das führt zu frischen, verspielten, oft saftig filigranen Spitzenrieslingen.

Als Neuentdeckung des Jahres 2008 vom Gault-Millau ausgezeichnet, hat sich das Weingut Trenz bis zum heutigen Tage stetig in Qualität und Ausdruck weiterentwickelt. Zahlreiche Referenzen der letzten Jahre, wie z.B. Offizieller Lieferant der Lufthansa First Class, Offizieller Lieferant des Bundeskanzleramtes, des Bundesaußenministeriums oder des Bundespräsidenten, zeugen von einer hohen Akzeptanz der Trenz-Weine.

Discover more
Weingut Trenz
Skip product gallery

Product recommendation

Trenz Winery Basic Dry Riesling
Even with its Basic Riesling, the Trenz Winery demonstrates its full creative potential. In fact, the name is a bit of a misnomer, because with the Basic, wine lovers are already getting an excellent Riesling. The color is clear and bright, with golden highlights. The Trenz Basic Riesling has a lovely aroma of passion fruit, peach, pear, and maracuja. On the palate, it is pleasantly light with good acidity that accentuates its freshness. The flavor is long-lasting, and its body and structure are harmoniously balanced, like a symphony.The Trenz Basic Dry Riesling embodies approachability and delicious flavor.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
Trenz Steinhaus Winery Dry Riesling
A Riesling with character! Notes of apple, grapefruit, and black pepper are joined by a herbal-floral note in the understated bouquet. On the palate, the Trenz Steinhaus is juicy and smooth with an almost sweet fruitiness. The delicate acidity is evident in a fresh lemon aroma. The long finish is characterized by complex mineral notes. A wonderfully vinified German Riesling that clearly reflects the finesse of the 40-year-old vines around Johannisberg.The soils of the Trenz Steinhaus Riesling are interspersed with Taunus quartzite and contain a very high proportion of rock beneath a layer of topsoil about 10 cm thick. This gives the dry white wine its incredible minerality. Michael Trenz and his team combine tradition and modernity. The widespread acclaim for Trenz wines underscores their great popularity among wine connoisseurs.Enjoy this wonderful Riesling from the Rheingau at a serving temperature of 8–10 °C with white meat, fish, asparagus dishes, and vegetarian cuisine.Our chocolate pairing tip: Try this dry Riesling with white chocolate featuring a hint of Madagascar vanilla.

Content: 0.75 litre (€11.87 / 1 litre)

Regular price: From €8.90
Winery Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling dry
The Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling shows the best of the estate's grapes. Not only do the grapes come from 65-year-old vines, but the selective hand-picking also ensures that only the best material is used.On the nose, the white wine has aromas of tropical fruits such as mango and orange. There is also a scent of Mediterranean herbs and mineral notes. On the palate, the Trenz Johannisberg Alte Reben is firm and juicy with slightly sweet fruit. The lively acidity wonderfully incorporates floral and yeasty tones. The wine has a complex structure and creates a variety of taste experiences. The finish is taut and persistent with a slight sweetness.An excellent accompaniment to spicy pasta or other hot dishes.

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: From €12.90
Weingut Trenz Johannisberg Riesling Kabinett feinherb
The grapes for the Trenz Riesling Kabinett feinherb (off-dry) come from the renowned Johannisberg vineyard, where the grapes can be left longer on the vines than in regions at lower altitudes. This enables the grapes to reach a higher must weight, resulting in more intense sweetness and a finer acidity. The slope gradient of more than 30% also ensures more intense ripening of the grapes. The Trenz Johannisberg Riesling Kabinett feinherb (off-dry) is redolent of ripe pears and blood oranges, offering slightly peppery notes. It is juicy and fresh on the palate, showing aromas of peach and passion fruit. The finish is characterised by lovely mineral notes. The off-dry Johannisberg Riesling Kabinett from the Trenz estate goes beautifully with seafood and light salads.

Content: 0.75 litre (€10.47 / 1 litre)

Regular price: From €7.85
Skip product gallery

Customers also bought

Trenz Winery Basic Dry Riesling
Even with its Basic Riesling, the Trenz Winery demonstrates its full creative potential. In fact, the name is a bit of a misnomer, because with the Basic, wine lovers are already getting an excellent Riesling. The color is clear and bright, with golden highlights. The Trenz Basic Riesling has a lovely aroma of passion fruit, peach, pear, and maracuja. On the palate, it is pleasantly light with good acidity that accentuates its freshness. The flavor is long-lasting, and its body and structure are harmoniously balanced, like a symphony.The Trenz Basic Dry Riesling embodies approachability and delicious flavor.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
Weingut Trenz Riesling Ein Liter dry
Weingut Trenz Riesling Ein Liter dry

€6.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle