Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hensel Aufwind Cabernet-Merlot Rosé

The Hensel Aufwind Cabernet Sauvignon Merlot Rosé presents itself in a strong garnet red. The wine's color is as intense as its aroma is expressive. The first thing you notice is the scent of strawberries and raspberries, followed by red bell pepper and a hint of vanilla with a light herbal spice. On the palate, the dry rosé wine is complex and powerful, almost reminiscent of a red wine.

The Cabernet Sauvignon provides a fine tannin structure and a lush volume. The Merlot brings a beautiful fruity note and harmonizes the Aufwind rosé wonderfully. This makes the wine from the Palatinate suitable for a summer barbecue as well as a warming companion in fall and winter.

Wine type:
Rosé wine
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2028
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
5,8 g/l
Residual sugar:
8,1 g/l
Recommended drinking temperature:
10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
314 kJ / 75 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4040046450205
Bottler:
Weingut Hensel
In den Almen 13
67098 Bad Dürkheim
Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Discover more
Weingut Hensel
Skip product gallery

Product recommendation

Hensel Aufwind Grauburgunder
The Hensel Aufwind Pinot Gris comes from the renowned Palatinate region and is produced by the traditional Thomas Hensel winery in Bad Dürkheim. Thomas Hensel is one of 20 winegrowers from Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located right next to the local "airport" - or rather sports airfield. Thomas is ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.The Hensel Aufwind Pinot Gris is a fruity, fresh Burgundy cuvée with aromas of ripe honeydew melon, yellow banana, Piedmont hazelnuts and bourbon vanilla. The subtle use of barriques adds complexity and spice to this wine without losing any of its freshness and independent character. On the palate, this dry white wine is smooth with plenty of power, spice and creaminess.A wonderful solo wine from the Palatinate. It is also an excellent accompaniment to various meat and fish dishes, pasta and hearty stews.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Dr. Koehler Doktorspiele QbA Rosé dry
Three different grape varieties were combined for the Dr. Koehler Doktorspiele QbA Rosé dry from Germany. The blend of Cabernet Sauvignon, Portugieser and Merlot grape varieties releases an interesting interplay of aromas and ensures enormous versatility.The aroma of Dr. Koehler Doktorspiele QbA Rosé is reminiscent of red berries. This impression is confirmed when the first drops wet the palate. Then a cool freshness dominates the taste until the sweetness finally returns on the finish.The grapes for this dry rosé wine come from the Dr. Koehler winery in Rheinhessen. After harvesting, the grapes are pressed and stored in the winery's own vaulted cellar. After a certain resting period, they end up in glasses at home in the form of Doktorspiele rosé and are a versatile accompaniment to various Mediterranean dishes or grilled seafood.

Content: 0.75 litre (€11.67 / 1 litre)

Regular price: From €8.75
Pfaffmann Ein Rose ist ein Rose ist ein Rose trocken
Schon die Farbe des „Ein Rosé ist ein Rosé ist ein Rosé“ ist so außergewöhnlich wie sein Name. Ein blauvioletter Touch lässt den Wein besonders glänzen. Dieser Rosé ist eine Cuvée aus verschiedenen Rebsorten, die einzeln zu Rosé Grundweinen vergoren und dann vereint wurden.In der Nase hat der trockene Wein eindeutige Himbeeraromen und Noten von Erdbeeren und saftigen Sauerkirschen aufzuweisen. Am Gaumen gesellt sich dann ein frisches Apfelaroma und eine leicht tropische Note dazu. Der „Ein Rosé ist ein Rosé ist ein Rosé“ vom Weingut Pfaffmann ist frisch und fruchtig und bleibt mit seiner feinen Säure rund und lang im Finale.Genießen Sie diesen Roséwein aus der Pfalz zu Salaten mit Wildkräutern oder zu hellen Fischgerichten.

Content: 0.75 litre (€10.20 / 1 litre)

Regular price: From €7.65
Hensel Aufwind Cuvée Rotwein
The dry red wine from the Hensel winery has a dense purple-red color. At first, the cuvée is cool and young, with pronounced notes of paprika. Fruity on the palate, with notes of dark cherries, juicy plums, smoked bacon and a hint of red pepper.Powerful and smooth, well-balanced, the Aufwind Cuvée red wine from the Palatinate shows its full potential.It goes perfectly with red meat, grilled food or blue cheese.

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: From €10.50
6-Bottle Riesling Tasting Pack from Germany
Try six top Rieslings from Germany’s finest vineyards. We’ve put together a selection for you that has something for everyone. Discover your favorite Riesling from award-winning wineries and save money on this tasting package compared to buying the bottles individually!Gut Hermannsberg Pure Riesling Dry (0.75 L, 11.5% ABV), Item No. 2012174, NaheOn the nose, fresh citrus notes and subtle herbal hints. Pleasantly harmonious and lively on the palate. This approachable white wine also captivates with lovely spice and a beautiful minerality.Nik Weis Sankt Urbans-Hof Saar Riesling, off-dry (0.75 L, 9.5% ABV), Item No. 2010615, MoselOn the palate, this Riesling is pleasantly harmonious and lively. It also captivates with lovely spice and minerality. An unpretentious delight from Rhineland-Palatinate.Hensel Aufwind Riesling Steinberg Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2004632, PalatinateThis Riesling will delight anyone who enjoys a particularly fresh and invigorating white wine. Citrus aromas of lime and mandarin dominate the bouquet. Its well-balanced body is characterized on the palate by crisp acidity and a distinctive minerality.Weingut Trenz Steinhaus Riesling Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2001805, RheingauJuicy and soft on the palate with an almost sweet fruitiness. The delicate acidity comes through in a fresh lemon aroma. A wonderfully vinified Riesling that clearly reflects the finesse of its 40-year-old vines.ST Riesling Steillage Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2004500, MoselThis fresh Riesling from Weinhaus Gebrüder Steffen in Rhineland-Palatinate, with notes of lemon, peach, and mirabelle plum, is well-balanced and mineral-driven. Pair this aromatic white wine with pasta dishes featuring light sauces. Discover an invigorating Mosel wine with wonderful freshness and fruitiness.Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2075602, PalatinateDry on the palate, with great depth of fruity aromas and structure. Typical elegant minerality and delicate acidity. A prime example of a Riesling from the Palatinate, guaranteed to delight with its intense fruitiness and great freshness.The recommended serving temperature for Riesling is 8–10 °C.Limited to one Riesling wine package from Germany per order.Importer/Bottler:Weingut Trenz, Schulstraße 3, 65366 JohannisbergWeingut Hensel, In den Almen 13, 67098 Bad DürkheimGeheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan GmbH, Kirchgasse 10, D-67146 DeidesheimWeinhaus Gebrüder Steffen GmbH, Ettenstraße 3, 54349 TrittenheimGut Hermannsberg GmbH & Co. KG, Former Wine Estate, 55585 Niederhausen/NaheNik Weis St. Urbans-Hof Winery, Urbanusstraße 16, 54340 Leiwen/Mosel

Content: 4.5 litre (€12.89 / 1 litre)

Regular price: €58.00
piece
Nude Stem Zero Powerful Rotweinglas
Powerful - kraftvoll. Besser kann das Nude Stem Zero Powerful Rotweinglas in seiner Widerstandsfähigkeit nicht umschrieben werden. Das Rotweinglas fasst 550 ml und ist hoch und groß. Der Schornsteineffekt trägt zu einer erhöhten Geschmacksintensität bei. Tanninbetonte und extraktreiche Rotweine gewinnen in einem großvolumigen Glas, weil sie darin ihre Komplexität besonders gut entfalten können.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 550 mlHöhe: 237 mmAuch als 2er Set erhältlich. Artikel 9101732

Regular price: €49.00
piece
Skip product gallery

Customers also bought

Hensel Aufwind Grauburgunder
The Hensel Aufwind Pinot Gris comes from the renowned Palatinate region and is produced by the traditional Thomas Hensel winery in Bad Dürkheim. Thomas Hensel is one of 20 winegrowers from Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located right next to the local "airport" - or rather sports airfield. Thomas is ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.The Hensel Aufwind Pinot Gris is a fruity, fresh Burgundy cuvée with aromas of ripe honeydew melon, yellow banana, Piedmont hazelnuts and bourbon vanilla. The subtle use of barriques adds complexity and spice to this wine without losing any of its freshness and independent character. On the palate, this dry white wine is smooth with plenty of power, spice and creaminess.A wonderful solo wine from the Palatinate. It is also an excellent accompaniment to various meat and fish dishes, pasta and hearty stews.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Hensel Aufwind Pinot Blanc - Chardonnay
The unusual combination of Chardonnay and Pinot Blanc in this Hensel wine offers an exciting drinking experience. Spring-like, white Burgundy cuvée with initially delicate, floral notes of Pinot Blanc, accompanied by opulent Chardonnay aromas reminiscent of fresh bananas. Equally bivalent in the mouth with a wiry, nervy structure and freshness, the Chardonnay partner guarantees juicy, ripe fruit and a perfectly balanced sweetness and acidity. A wonderfully elegant, versatile white wine from the Palatinate from the Hensel winery for the open-air season. The Hensel Aufwind Pinot Blanc Chardonnay goes well with light summer dishes such as pasta and salads. You can also try this dry wine with grilled chicken burgers.

Content: 0.75 litre (€13.20 / 1 litre)

Regular price: From €9.90
Hensel Aufwind Sauvignon Blanc
The Hensel Aufwind Sauvignon Blanc from the Palatinate is a classic terrace and summer wine that keeps you happy. The bouquet of this clear, scintillating wine is characterised by intense notes of green bell peppers and ripe gooseberries. It is powerful but elegant on the palate, offering notes of grass so typical of a Sauvignon wine. The Hensel Aufwind Sauvignon Blanc has a well-balanced acidity, giving the wine expressiveness and complexity. The white wine pampers the palate with a soft melt.The prolonged finish is characterised by distinctive aromas and a fine spice.The Hensel Aufwind Sauvignon Blanc is lovely to enjoy with friends and goes beautifully with light cuisine, sushi or Asian curry dishes.

Content: 0.75 litre (€14.60 / 1 litre)

Regular price: From €10.95
Hensel Aufwind Cuvée white wine
The Hensel Aufwind Cuvée White comes from the Thomas Hensel winery in the Palatinate - one of Germany's most dynamic wine-growing regions. This composition of Muskateller and Sauvignon Blanc from the Aufwind line is a light, invigorating taste experience. Delicate elderflower and fresh muscat grapes on the nose. There are also subliminal notes of lime and lemon balm. This white wine from the Palatinate is lively and fresh on the palate.Discover this dry white wine from up-and-coming winemaker Thomas Hensel. Aufwind, Höhenflug and Ikarus are the names of the winery's collections. These names contain the promise of a real HIGH pleasure.The Hensel Aufwind Cuvée white wine can be enjoyed as a terrace wine on warm summer evenings, with barbecue dishes, with poultry or light salads.

Content: 0.75 litre (€13.93 / 1 litre)

Regular price: From €10.45
Hensel Aufwind Cuvée Rotwein
The dry red wine from the Hensel winery has a dense purple-red color. At first, the cuvée is cool and young, with pronounced notes of paprika. Fruity on the palate, with notes of dark cherries, juicy plums, smoked bacon and a hint of red pepper.Powerful and smooth, well-balanced, the Aufwind Cuvée red wine from the Palatinate shows its full potential.It goes perfectly with red meat, grilled food or blue cheese.

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: From €10.50
Hensel Höhenflug Chardonnay
The Hensel Höhenflug Chardonnay is distinctly shaped by its aging in barriques, which gives this white wine from the Palatinate a remarkably multifaceted bouquet: Here, notes of toast, caramel, and vanilla blend with fruity notes of juicy, ripe honeydew melon and ripe pineapple.On the palate, this creation by innovative winemaker Thomas Hensel is creamy and fruity, with light tannins. Added to this is a delicate fruit acidity that contrasts the full body of this well-balanced Chardonnay with an invigorating freshness. Discover an exceptional Chardonnay from the Palatinate with toasty aromas and an opulent body.Enjoy this dry Chardonnay with white meat, poultry, asparagus, mushroom dishes, or quiche.

Content: 0.75 litre (€25.27 / 1 litre)

Regular price: From €18.95
Hensel Aufwind Cabernet-Merlot Rosé
Hensel Aufwind Cabernet-Merlot Rosé

€10.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle