Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wolfberger Signature Riesling d'Alsace AOC

Alsace is renowned for its Riesling wines. The Wolfberger Riesling Signature is an excellent example of this. The wine has an extraordinarily lively character. This Riesling is a brilliant straw yellow with soft green glints in the glass. Its bouquet offers wonderfully fresh aromas of lemon, green apple and a meadow full of flowers. The Wolfberger Riesling Signature is sprightly on the palate, showing fresh notes of lemon and good acidity. Its finish is characterised by mineral aromas.

It is no exaggeration to say that the Wolfberger Riesling Signature is an ideal wine to accompany any meal. It goes beautifully with grilled fish, crustaceans or grilled poultry. It is also lovely to enjoy with goat’s cheese or traditional Alsatian meals with sauerkraut.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2028
Region:
Elsass
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,0  % by volume
Total acidity:
3,1 g/l
Residual sugar:
6,5 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
328 kJ / 79 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
3221249350009
Bottler:
Wolfberger
6 Grand-Rue
68420 Eguisheim
Frankreich
Wolfberger

Wolfberger gehört zu den traditionsreichsten und bedeutendsten Winzergenossenschaften des Elsass. Seine Geschichte begann 1902, als sich Winzer aus Eguisheim zusammenschlossen, um gemeinsam hochwertige Weine zu erzeugen und das einzigartige Terroir des Elsass zu bewahren. Als eine der ersten Winzergenossenschaften Frankreichs entwickelte sich Wolfberger im Laufe der Jahrzehnte zu einem Vorreiter der Region und verbindet bis heute Tradition, Innovationskraft und höchste Qualitätsansprüche.

Heute bewirtschaften mehrere hundert Vertragswinzer rund 1.200 Hektar Rebfläche, verteilt auf etwa 13.000 Parzellen entlang der gesamten Elsässer Weinstraße. Zum Sortiment gehören die klassischen elsässischen Rebsorten wie Riesling, Gewürztraminer, Pinot Gris, Pinot Blanc, Muscat, Sylvaner und Pinot Noir sowie zahlreiche Grand Cru-Weine und Crémants d'Alsace. Wolfberger zählte zu den ersten Erzeugern, die den Crémant d'Alsace maßgeblich mitentwickelt und international bekannt gemacht haben. Eine sorgfältige Selektion der Trauben, moderne Kellertechnik und der respektvolle Umgang mit den unterschiedlichen Terroirs prägen die Stilistik der Weine.

Nachhaltigkeit ist fester Bestandteil der Unternehmensphilosophie. Wolfberger engagiert sich für einen verantwortungsvollen Weinbau, den Schutz natürlicher Ressourcen und die Förderung der Biodiversität. Mit zertifizierten Qualitäts- und Umweltstandards sowie kontinuierlicher Forschung verbindet die Genossenschaft traditionelles Handwerk mit modernen Methoden. So entstehen charaktervolle Elsässer Weine und Crémants, die die Vielfalt und Eleganz ihrer Herkunft authentisch widerspiegeln.

Wolfberger

Wolfberger gehört zu den traditionsreichsten und bedeutendsten Winzergenossenschaften des Elsass. Seine Geschichte begann 1902, als sich Winzer aus Eguisheim zusammenschlossen, um gemeinsam hochwertige Weine zu erzeugen und das einzigartige Terroir des Elsass zu bewahren. Als eine der ersten Winzergenossenschaften Frankreichs entwickelte sich Wolfberger im Laufe der Jahrzehnte zu einem Vorreiter der Region und verbindet bis heute Tradition, Innovationskraft und höchste Qualitätsansprüche.

Heute bewirtschaften mehrere hundert Vertragswinzer rund 1.200 Hektar Rebfläche, verteilt auf etwa 13.000 Parzellen entlang der gesamten Elsässer Weinstraße. Zum Sortiment gehören die klassischen elsässischen Rebsorten wie Riesling, Gewürztraminer, Pinot Gris, Pinot Blanc, Muscat, Sylvaner und Pinot Noir sowie zahlreiche Grand Cru-Weine und Crémants d'Alsace. Wolfberger zählte zu den ersten Erzeugern, die den Crémant d'Alsace maßgeblich mitentwickelt und international bekannt gemacht haben. Eine sorgfältige Selektion der Trauben, moderne Kellertechnik und der respektvolle Umgang mit den unterschiedlichen Terroirs prägen die Stilistik der Weine.

Nachhaltigkeit ist fester Bestandteil der Unternehmensphilosophie. Wolfberger engagiert sich für einen verantwortungsvollen Weinbau, den Schutz natürlicher Ressourcen und die Förderung der Biodiversität. Mit zertifizierten Qualitäts- und Umweltstandards sowie kontinuierlicher Forschung verbindet die Genossenschaft traditionelles Handwerk mit modernen Methoden. So entstehen charaktervolle Elsässer Weine und Crémants, die die Vielfalt und Eleganz ihrer Herkunft authentisch widerspiegeln.

Discover more
Wolfberger
Skip product gallery

Product recommendation

Neiss Riesling trocken
Wonderfully fresh notes of grapefruit and lemon and nuances of fresh grass unite to create the Neiss Riesling dry. On the palate, this white wine from the northern Palatinate offers a beautifully racy acidity and a defining minerality.This pure varietal Riesling comes from different vineyards of the estate, located at the beginning of the German Wine Route (Deutsche Weinstrasse). The Riesling vine is a grape variety that ripens slowly and shows an expressive acidity. It is therefore ideal for the cooler climate and the late autumn sun which are predominant in the northern Palatinate.The wine was aged in stainless steel tanks. You’ll want to discover this invigorating white wine from the Neiss estate.Für Glühweinliebhaber, die das aromatische Heißgetränk lieber selbst zubereiten möchten, ist der ausdrucksstarke Riesling vom Weingut Neiss genau die richtige Wahl.

Content: 0.75 litre (€12.20 / 1 litre)

Regular price: From €9.15
Van Volxem Dry Riesling
"A typical Saar Riesling," a connoisseur would likely say after savoring the first sip of the Van Volxem Riesling. A fresh Riesling that can be enjoyed young and boasts plenty of juice and liveliness. This white wine offers lovely aromas of citrus and alluring fruits. On the palate, the Van Volxem Riesling is delicate and refined, with ripe acidity that beautifully balances its intense minerality. The wine’s rich fruit intensity makes it well-balanced and invites you to enjoy glass after glass. Its moderate alcohol content makes it easy to have one or two extra glasses. An all-around authentic, racy, and minerally precise Riesling. Enjoy this dry Riesling with light meats or as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€14.33 / 1 litre)

Regular price: €10.75
bottle
Winery Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling dry
The Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling shows the best of the estate's grapes. Not only do the grapes come from 65-year-old vines, but the selective hand-picking also ensures that only the best material is used.On the nose, the white wine has aromas of tropical fruits such as mango and orange. There is also a scent of Mediterranean herbs and mineral notes. On the palate, the Trenz Johannisberg Alte Reben is firm and juicy with slightly sweet fruit. The lively acidity wonderfully incorporates floral and yeasty tones. The wine has a complex structure and creates a variety of taste experiences. The finish is taut and persistent with a slight sweetness.An excellent accompaniment to spicy pasta or other hot dishes.

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: From €12.90
Wolfberger Cremant d'Alsace Chardonnay AOC
The Wolfberger Crémant d’Alsace Chardonnay is a sparkling wine from the beautiful Alsace region in France. It reflects all the delicacy and complexity of the Chardonnay grape variety. The grapes are always picked at the beginning of the harvest, thus providing a good balance and a perfect harmony.The sparkling wine is a straw yellow in colour. On the nose, it offers refined notes of toast and flowers. The Crémant d'Alsace Chardonnay von Wolfberger shows a soft effervescence and persistent foam. On the palate, the wine is wonderfully pleasant, offering notes of dried fruit and roasted almonds. Its finish is vivid and long-lasting.The Wolfberger Crémant d’Alsace Chardonnay is not only excellent to enjoy as an aperitif, but is also a good accompaniment to any festive occasion. This great wine also goes beautifully with meals, especially with crustaceans or grilled fish. We recommend enjoying it at a drinking temperature of 7-8 °C (46.4-50.0 °F).

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: €12.90
bottle
Wolfberger Signature Pinot Gris d'Alsace AOC
The Wolfberger Pinot Gris Signature from Alsace is a well-structured white wine with an abundance of fruit aromas. This golden wine offers floral nuances, roast aromas and notes of spices on the nose. On the palate, the Wolfberger Pinot Gris Signature is round and powerful. Its ripe freshness and slightly creamy note with subtle hints of baking spices are particularly pronounced. The finish is elegant and harmonious.The medium-dry Pinot Gris is lovely to enjoy on its own, as a fruity aperitif, and as a good accompaniment to meals. Try this French wine with duck, venison, or veal.

Content: 0.75 litre (€11.67 / 1 litre)

Regular price: From €8.75
Skip product gallery

Customers also bought

Wolfberger Signature Pinot Gris d'Alsace AOC
The Wolfberger Pinot Gris Signature from Alsace is a well-structured white wine with an abundance of fruit aromas. This golden wine offers floral nuances, roast aromas and notes of spices on the nose. On the palate, the Wolfberger Pinot Gris Signature is round and powerful. Its ripe freshness and slightly creamy note with subtle hints of baking spices are particularly pronounced. The finish is elegant and harmonious.The medium-dry Pinot Gris is lovely to enjoy on its own, as a fruity aperitif, and as a good accompaniment to meals. Try this French wine with duck, venison, or veal.

Content: 0.75 litre (€11.67 / 1 litre)

Regular price: From €8.75
Wolfberger Signature Pinot Blanc d'Alsace AOC
The Pinot Blanc Signature from the Wolfberger estate in the Alsace region is a brilliant pale yellow in the glass. On the nose, it offers fragrances of peach, almond and hazelnut as well as floral notes. The Wolfberger Pinot Blanc Signature is clean and crisp. This dry white wine is wonderfully supple and well-balanced on the palate, with a creamy texture. Its long finish is characterised by mildly nutty aromas.This Pinot Blanc from France goes beautifully with fine seafood, salads, tarte flambée, sushi and smoked meat.

Content: 0.75 litre (€10.27 / 1 litre)

Regular price: From €7.70
Wolfberger Signature Muscat d'Alsace AOC
When you think of the Muscat grape variety, you would probably initially assume that it is a rather sweet wine. However, the Wolfberger Signature Muscat is made from the two grape varieties Muscat d Alsace and Muscat Ottonel and should not be confused with the sweet liqueur wine. These grape varieties produce dry, refreshing white wines.Light yellow in color with silver reflections, the wine smells of pear, lychee and floral notes. On the palate, the Wolfberger Signature Muscat is impressively balanced and delicately smooth. Its freshness and liveliness are particularly impressive. In the finish, a fine bitter note brings a beautiful long-lasting aroma.This wine from the French Alsace region is ideal as an aperitif or as an accompaniment to salad or fish dishes. It is also a perfect wine with asparagus and vegetable variations.

Content: 0.75 litre (€11.47 / 1 litre)

Regular price: From €8.60
Wolfberger Cremant d'Alsace Chardonnay AOC
The Wolfberger Crémant d’Alsace Chardonnay is a sparkling wine from the beautiful Alsace region in France. It reflects all the delicacy and complexity of the Chardonnay grape variety. The grapes are always picked at the beginning of the harvest, thus providing a good balance and a perfect harmony.The sparkling wine is a straw yellow in colour. On the nose, it offers refined notes of toast and flowers. The Crémant d'Alsace Chardonnay von Wolfberger shows a soft effervescence and persistent foam. On the palate, the wine is wonderfully pleasant, offering notes of dried fruit and roasted almonds. Its finish is vivid and long-lasting.The Wolfberger Crémant d’Alsace Chardonnay is not only excellent to enjoy as an aperitif, but is also a good accompaniment to any festive occasion. This great wine also goes beautifully with meals, especially with crustaceans or grilled fish. We recommend enjoying it at a drinking temperature of 7-8 °C (46.4-50.0 °F).

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: €12.90
bottle
Zenato Valpolicella Superiore
The Zenato Valpolicella is somewhat similar to the Bardolino; however, the Valpolicella is a little more powerful and shows a fuller body – it is simply of better quality. The wine consists of Corvina Veronese (responsible for the bouquet and the acidity), Rondinella (lots of sugar) and Sangiovese (gives the wine its elegance).This is a wine that can be enjoyed young, but another few years of ageing in the wine cellar will further enhance its qualities. For years, Valpolicella has been one of Italy’s most famous wines. Unfortunately, one can find many Valpolicella wines of poor quality on the market but fortunately, we don’t have to worry about this as far as Zenato wines are concerned, as Zenato produces only high-quality wines.

Content: 0.75 litre (€13.00 / 1 litre)

Regular price: From €9.75
Wolfberger Signature Riesling d'Alsace AOC
Wolfberger Signature Riesling d'Alsace AOC

€9.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle