Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fetzer Zinfandel

In the glass, the Zinfandel from Fetzer Vineyard displays a rich, intense ruby red color. On the nose, the bouquet blends ripe berry aromas with notes of clove, raspberry, sandalwood, toasted nuts, chocolate, vanilla, and the characteristic hint of black pepper.

This full-bodied and smooth red wine, with the typical velvety, well-aged tannins of Zinfandel, is spicy, fruity, and well-balanced, with a subtle hint of creamy vanilla and piquant notes of black pepper on the finish. It is considerably more elegant and approachable than many of its “muscle-bound counterparts.”

This dry Zinfandel from California pairs particularly well with grilled game and beef (steaks, chops), hearty poultry dishes, or meaty fish such as swordfish.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2027
Region:
Kalifornien
Country:
USA
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
6,1 g/l
Residual sugar:
5,8 g/l
pH:
3,75
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains sulfites, egg
Caloric value per 100 ml:
360 kJ / 87 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
0082896700127
Importer:
Eggers & Franke Holding GmbH
Konsul-Smidt-Str.8 J
28217 Bremen
Deutschland
Fetzer Vineyards
Skip product gallery

Product recommendation

%
Z1N Il Numero Uno Zinfandel
This Zinfandel (Primitivo) from the Apulia region has an exceptionally complex bouquet showing notes of blackberries, plums, spices, chocolate and oak. It is full-bodied, sumptuous and intensely fruity on the palate, with well-balanced tannins, complemented by a long, fresh finish with fine acidity.This red wine from southern Italy matured for 12 months in small oak casks. A part of the grapes were harvested when overripe, giving the Z1N II Numero Uno Zinfandel particularly concentrated aromas and an exceptional length.Vineshop24 is the exclusive distributor in Germany for this red wine from vineyards between the Ionian and Adriatic Seas. Enjoy the Zinfandel with beef, lamb and game prepared with spicy side dishes.Passend zum Z1N Il Numero Uno Zinfandel hat Sternekoch Christian Richter ein köstliches Gericht kreiert:Schweinefilet mit Kräuter-Pfefferkruste, Paprikapaste und Kartoffel-KürbisstampfUnd damit die Zubereitung etwas anschaulicher wird, haben wir ein kurzes Videorezept dazu vorbereitet. Viel Spaß beim Zubereiten! Das Rezept finden Sie auch im Blog von Vineshop24.

Content: 0.75 litre (€13.32 / 1 litre)

Sale price: €9.99 Regular price: €13.95 (28.39% saved)
bottle
Francis Ford Coppola Director’s Cut Zinfandel
Made with fruit grown entirely in the Dry Creek Valley appellation, where the combination of climate and location produces excellent Zinfandel fruit with intensely concentrated flavor.Half of the fruit was crushed whole, and the must (seeds and skins) was fermented in open-top fermentors for maximum color extraction and flavor enhancement.The wine was then aged in French oak barrels for twelve months, creating a wine with deep, rich layers of blueberries, raspberries, dark chocolate and mint, along with a lingering vanilla caramel finish.Delicious with soup, pork and spicey dishes.

Content: 0.75 litre (€43.87 / 1 litre)

Regular price: €32.90
bottle
Rombauer Zinfandel
This wine from Rombauer is a wonderful example of the qualities that a Californian Zinfandel can achieve. The dark purple-colored composition of Zinfandel and a very small proportion of Petite Sirah has a seductively intense aroma of blackberries, boysenberries, plums and cherries. Subliminal notes of vanilla and licorice as well as spicy aromas round off the exceptionally complex bouquet. On the palate, the Rombauer Zinfandel is velvety and fresh, with finely polished tannins and great length. the Zinfandel matured for 14 months in American and French oak barrels, with 10 percent new American barrels being used. The grapes come from vines in the Californian counties of El Dorado, Amador, Lake and Napa. They make a wonderful combination.Discover this Zinfandel with T-bone steak, lamb, a Wagyu burger, spare ribs or filet mignon. Also a perfect accompaniment to mature cheese and braised dishes.

Content: 0.75 litre (€58.00 / 1 litre)

Regular price: €43.50
bottle
Francis Ford Coppola Diamond Collection Zinfandel
This dry red wine from the Napa Valley seduces with a beautiful aroma. The bouquet of cloves, strawberry, plum and black forest berry is very characteristic of this grape and very intense. The grapes are grown throughout California and Oregon and are carefully combined.On the palate, the Francis Ford Coppola Diamond Collection Zinfandel is balanced with the taste of delicious jam and pepper. Creamy and intense, plenty of depth and power, ripe and savory, slightly spicy, with round tannins and a hint of minerality on the finish.This Californian wine is perfect with lamb, pork or pâté. It also pairs very well with Mediterranean dishes with tomato sauce.

Content: 0.75 litre (€24.67 / 1 litre)

Regular price: From €18.50
Fetzer Zinfandel
Fetzer Zinfandel

€9.95