Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Ramón Bilbao Reserva Rioja DOC

The Ramón Bilbao Reserva is an elegant Rioja that perfectly combines tradition and personality. The traditional Ramón Bilbao winery, known for its more than 90 years of experience in winemaking in Rioja Alta, combines Tempranillo with ageing in American oak to create a wine full of depth, complexity and harmony.

This Reserva has an intense bouquet of red fruits, harmoniously complemented by fine oak notes. It is fresh on the palate, with balanced acidity, a round body and soft tannins. A long, elegant finish rounds off the taste experience.

The grapes come from vines over 40 years old from selected vineyards in Rioja Alta. After a 4-day pre-fermentation and a total of 18 days of maceration, malolactic fermentation takes place in concrete tanks, followed by 20 months of ageing in American oak barrels. The red wine then matures in the bottle to achieve its perfect harmony.

This Ramón Bilbao Reserva is ideal with grilled meat, lamb, mature cheese or traditional Spanish dishes. Recommended drinking temperature: 16-18 °C.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2019
Region:
Rioja
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
90% Tempranillo
10% Graciano and Mazuelo
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,85 g/l
Residual sugar:
2,0 g/l
pH:
3,46
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
346 kJ / 83 kcal
GTIN/EAN:
8413423111031
Bottler:
Bodegas Ramón Bilbao S.A.
Av. Santo Domingo de la Calzada, 34.
26200. Haro, La Rioja - Spanien
Ramon Bilbao
Skip product gallery

Product recommendation

Luis Canas Reserva Rioja DOCa
The Luis Canas Reserva Rioja DOCa is a wonderfully complex Rioja. The Tempranillo and Graciano grapes for the Reserva come from vines that are on average 40 years old. After careful harvesting and selection, only the best grapes are used. They are aged for 18 months in 60% French and 40% American oak. The wine then remains in the bottle for a further 12 months. Juan Luis Canas proves his skills once again. He has created an elegant wine with aromas of fine wood, ripe black fruit, coffee and spicy nuances. The Reserva Rioja DOCa is very pleasant and complex on the nose. On the palate, it is oily, round and smooth with a great structure and juicy tannins.Serve this brilliant ruby red wine with beef dishes and medium-aged, not too spicy cheese.

Content: 0.75 litre (€21.80 / 1 litre)

Regular price: From €16.35
Campillo Reserva Colección Rioja DOCa
Der Campillo Reserva Coleccion DOCa ist ein edler Rotwein aus der renommierten Rioja DOCa und wird von Bodegas Campillo hergestellt. Diese Reserva ist eine exklusive Selektion mit besonderer Sorgfalt in der Vinifikation, was zu einem eleganten, tiefgründigen Wein mit großem Lagerpotenzial führt.Die Farbe hat einen kirschroten Ton mit rubinroten Reflexen. Der Campillo Reserva Coleccion duftet intensiv und komplex nach schwarzen Kirschen, Brombeeren, getrockneten Pflaumen sowie nach würzigen Noten von Vanille, Kakao und Tabak. Am Gaumen besitzt der Rotwein eine gute Struktur und eine elegante Säure. Röstaromen sorgen für ein langes, elegantes Finale.Der Campillo Reserva Coleccion DOCa ist ein ausdrucksstarker, komplexer Rioja-Wein mit intensiver Frucht und feiner Würze. Seine harmonische Struktur macht ihn zu einem idealen Begleiter für besondere Anlässe oder zur Lagerung für die kommenden Jahre. Vor dem Genuss empfehlen wir eine Stunde Dekantierzeit.

Content: 0.75 litre (€25.20 / 1 litre)

Regular price: €18.90
bottle
Bodegas LAN Reserva
Der Bodegas LAN Reserva besitzt eine kirschrote Farbe im Glas. Das Bouquet wird von kräftigen, roten Früchten und Mandelblüten dominiert. Am Gaumen ist der spanische Rotwein elegant ausgewogen und harmonisch. Der Abgang ist intensiv und gut strukturiert.Der Reserva besteht aus Tempranillo und Mazuela. Er reifte 12 Monate in Amerikanischen Eichenfässern und danach noch einmal 2 Jahre in der Flasche.Genießen Sie diesen genussvollen Wein zu gewürzten Speisen, Hülsenfrüchte und reifen Käse.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: €13.90
bottle
Marques de Riscal Reserva Rioja DOCa
The Marqués de Riscal Reserva Rioja DOCa is a classic Rioja red wine from the renowned Marqués de Riscal winery, which is known for its centuries-old tradition and innovation.This Spanish composition from the Tempranillo and (in small proportions) Graciano grape varieties has a deep, dark cherry-red color. The bouquet of the Marques de Riscal Reserva Rioja combines notes of ripe fruit and finely spiced wood tones with hints of licorice, cinnamon and black pepper. Aged for 24 months in American oak, the blend is elegantly fresh and fruity on the palate, with polished tannins, great complexity and balance, as well as a long finish with fine balsamic tones. A wonderfully uncomplicated classic from Spain that goes very well with fine ham (Serrano), mild, medium-aged cheese, poultry or red meat.

Content: 0.75 litre (€23.87 / 1 litre)

Regular price: From €17.90
Ramón Bilbao Selección de la Familia Reserva Rioja DOC
The Ramon Bilbao Selección de la Familia Reserva is an exceptional Rioja that combines tradition and innovation. This wine embodies the strength and experience of years of winemaking and is a tribute to those who have always believed in the magic of wine. With its vibrant ruby red color, it immediately attracts attention and promises a sensory experience of a special kind.On the palate, this red wine made from Tempranillo grapes is elegant and harmonious. Honest aromas of liquorice, red fruit, strawberry and redcurrant unfold on the nose, delicately accompanied by floral notes and a hint of black pepper and cedar wood. The fine, delicate texture is supported by fresh acidity and ends in a long, persistent finish.The grapes come from selected vineyards in Villalba de Rioja. After careful hand-picking, the wine matures for 20 months in French oak barrels, allowing fruit, wood and elegance to blend perfectly.This Ramon Bilbao Selección de la Familia Reserva is an excellent accompaniment to grilled meat, lamb, mature cheese or hearty Spanish cuisine. Enjoy it at a drinking temperature of 16-18 °C to experience the full aromatic depth.

Content: 0.75 litre (€22.53 / 1 litre)

Regular price: €16.90
bottle
Barón de Ley Reserva
Baron de Ley Reserva - a Reserva of superlatives!Impressive, deep cherry red, almost untouched by the years of ageing. Presumably due to its higher concentration, the bouquet of this wine needs some time to open up. Then it reveals great aromatic diversity with notes of smoke and graphite against a background of red fruits and increasing complexity.On the palate, the red wine is indeed serious, fine on the palate, mineral and long, fully aromatic with a lingering fruity note on the finish.After maturing for 20 months in new American oak barrels and a further 2 years in the bottle, the Baron de Ley Reserva leaves the winery as a perfectly balanced, harmonious wine with great potential.An ideal accompaniment to roasts, game and pasta dishes.open 2 hours before drinking.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
Ramón Bilbao Reserva Rioja DOC
Ramón Bilbao Reserva Rioja DOC

€15.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle