Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Corimbo

CORIMBO, 100% “Tinta del País”, (the local term for tempranillo), the result of sustainably grown gobelet vines from the area around La Horra and Roa (Burgos), with an ageing time of 12 months in French and American oak barrels.

The colour is very deep red on a cherry coloured background, with bluish red-cherry hints around the rim.

The aroma is very expressive and intense with a fruit character over a touch of oak. On the nose, black and red fruit (for example, cherry and blackberry), a sensation of freshness, hints of aromatic herbs and plants, earthiness, cocoa, and a final summer pine warmth. On the palate, it is full, well-structured, with abundant fruit and freshness.

In short, a most enjoyable Ribera del Duero with personality and class.

Bodegas RODA has diversified into Ribera del Duero. After twenty years’ experience in D.O.Ca Rioja, RODA wanted to apply its knowledge and experience to a diversification into D.O. Ribera del Duero, creating Bodegas LA HORRA. The new company will take advantage of the existing synergies in techniques, management, R&D&I and commercial distribution of its wines - SELA, RODA, RODA I, CIRSION, and of its olive oils, DAURO and AUBOCASSA, products available in 55 countries.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Region:
Ribera del Duero
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
100% Tinta del País (Tempranillo)
Organic product:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
4,4 g/l
Residual sugar:
1,3 g/l
pH:
3,76
Recommended drinking temperature:
18-20 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8436538814857
Bottler:
Bodegas La Horra
Camino de Anguix s/n
09311 La Horra
Spanien
Bodegas La Horra
Skip product gallery

Product recommendation

Corimbo I
This is the first appearance on the market of the great wine CORIMBO I. It is 100% “Tinta del País”, aged for 16 months in French and American oak barrels.Dark, deep and intense in colour, with a cherry-red rim. On the nose, it is heady but elegant and pleasant, with plenty of ripe black fruit such as plum and blackberry. In addition, mineral hints and quality sweet spices combine with black chocolate, ripe fruit and plum kernel.On the palate, it is full-bodied and structured, with a powerful and refreshing back taste of medicinal herbs and pine. Top quality tannin with an excellent finish of very ripe black fruit, cocoa and fresh herbal hints. Bodegas RODA has diversified into Ribera del Duero. After twenty years’ experience in D.O.Ca Rioja, RODA wanted to apply its knowledge and experience to a diversification into D.O. Ribera del Duero, creating Bodegas LA HORRA. The new company will take advantage of the existing synergies in techniques, management, R&D&I and commercial distribution of its wines - SELA, RODA, RODA I, CIRSION, and of its olive oils, DAURO and AUBOCASSA, products available in 55 countries.

Content: 0.75 litre (€71.87 / 1 litre)

Regular price: €53.90
bottle
El Coto Crianza DOC
El Coto Crianza is an authentic example of the Rioja tradition - a dry red wine with an intense ruby red color made from the famous Tempranillo grape.A perfect blend of red berries and the subtle vanilla notes from barrel aging.It features soft tannins and excellent structure. A long finish accompanied by fresh fruit. Not overly complex, very harmonious and smooth.The grapes for the El Coto Crianza DOC come from the limestone soils of the Rioja Alavesa. After pressing, fermentation takes place in stainless steel tanks. The wine is then aged for 12 to 14 months in new 225-liter American oak barrels before being bottled and aged in the bottle for at least another 6 months.It is an ideal pairing for tapas, lamb, grilled meats, or spicy vegetable dishes.

Content: 0.75 litre (€10.27 / 1 litre)

Regular price: From €7.70
The Guv'nor Tinto
Dieser Tempranillo ist einfach ein Vergnügen: Der The Guv'nor duftet herrlich anregend nach schwarzen und roten Beeren sowie feinen Nuancen von Vanille und Röstaromen. Welchen Wein würden Winzer nach getaner Arbeit gern trinken? Auf diese Frage soll dieser spanische Rotwein eine Antwort geben. Er tut es. Am Gaumen saftig und fruchtig, mit weichen Tanninen.

Content: 0.75 litre (€10.20 / 1 litre)

Regular price: From €7.65
Barón de Ley Reserva
Baron de Ley Reserva - a Reserva of superlatives!Impressive, deep cherry red, almost untouched by the years of ageing. Presumably due to its higher concentration, the bouquet of this wine needs some time to open up. Then it reveals great aromatic diversity with notes of smoke and graphite against a background of red fruits and increasing complexity.On the palate, the red wine is indeed serious, fine on the palate, mineral and long, fully aromatic with a lingering fruity note on the finish.After maturing for 20 months in new American oak barrels and a further 2 years in the bottle, the Baron de Ley Reserva leaves the winery as a perfectly balanced, harmonious wine with great potential.An ideal accompaniment to roasts, game and pasta dishes.open 2 hours before drinking.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
Condado de Haza Crianza
A cherry-colored, single-varietal Tempranillo from the picturesque Condado de Haza winery.This red wine’s elegant bouquet features an intense aroma with notes of mulberries and blackberries. It is characterized by a hint of licorice and distinctive notes from aging in American oak.The Condado de Haza Crianza has well-rounded tannins and a long finish.This Spanish red wine is the ideal pairing for lamb stews, lamb chops, and medium-aged cheeses.

Content: 0.75 litre (€21.67 / 1 litre)

Regular price: €16.25
bottle
Matsu El Picaro
The Matsu El Picaro comes from the Toro growing region in the northwest of Spain. A 100% Tempranillo, here called Tinta de Toro, vinified young wine. The grapes for this red wine are grown biodynamically.El Picaro translates as "the rogue". In the glass, the young wine from Bodega Matsu shines in an intense purple color. The nose is characterized by a penetrating aroma of black fruits such as blackberry and blueberry. Mineral notes are wonderfully fresh and complex, surrounded by a slight sweetness. The palate is also dominated by the fruit and fullness that comes from the ripe grapes. Despite its youthfulness, the wine is extremely full-bodied and powerful, which is due to the ageing in French oak barrels and the fact that aggressive filtering and clarification were deliberately avoided.The Matsu El Picaro is a vegan red wine and is extremely enjoyable on its own, but also pairs well with medium-weight dishes. Enjoy this dry red wine at a drinking temperature of 16-18 °C with classic Spanish dishes such as paella, tapas or mature cheese.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Corimbo
Corimbo

€28.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle