Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Poggio delle Faine Governo Toscano

A Sangiovese, which is similar as in the Ripasso method applied to 10% must from dried grapes and then fermented.

Because of its production of the wine is full-bodied, full and strong. The use of dried grapes gives this wine structure and an elegant fruity sweetness. Aromas of ripe plums and raisins mingle with spicy notes like sand wood and Mediterranean herbs. The soft tannin structure gives it a perfect balance.

Wine type:
Rotwein
Taste:
semi dry
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2028
Region:
Toskana
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Sangiovese
Canaiolo
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
6,0 g/l
Residual sugar:
11,0 g/l
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8003969002865
Bottler:
Cantine Francesco Minini S.p.a.
Viale Europa 6
25028 Verolanuova (BS)
Italien
Poggio delle Faine

„Poggio delle Faine" ist ein noch recht junges, dafür aber schon mit zahlreichen Preisen und Auszeichnungen dekoriertes Wein-Projekt. Es entstammt dem familiengeführten Weingut Cantine Minini. Nach Ende des Ersten Weltkrieges realisierte der Landwirt Francesco Minini seinen Traum und gründete 1920 im ländlichen Verolanuova bei Brescia seine Kellerei. Seine Leidenschaft für den Wein war der Grund, dass sich die Cantine Minini etablierte und weiter expandierte. Mithilfe seiner Söhne Franco und Battista gelang es der Familie, die Kellerei bis zu Beginn der 60er-Jahre durch schwierige Zeiten zu führen. Heute wird die Cantine Minini von Mario Minini geführt.

Zu Beginn dieses Jahrtausends entstand die Idee zum „Poggio delle Faine“, eines hochwertigen, geschmackvollen Weins aus dem Herzen des Chianti Classico-Gebiets. Nach sorgfältigen Auswahl fand Mario Minini im kleinen Ort Cerreto Guidi für seinen Poggio delle Faine ein Weingut als den perfekten Partner für seine Vision. Die Rebanlagen befinden sich auf einer Höhe zwischen 200 und 400 Metern und sind fast ausschließlich nach Süden ausgerichtet. Die hohe Intensität der Sonnenstrahlen bei gleichzeitig kühlenden Winden begünstigt die Entwicklung der Sangiovese- und Cabernet Sauvignon-Trauben. In modernen Kelleranlagen der Cantine Minini reifen die Jungweine über zehn bis zwölf Monate in Barrique-Fässern.

Poggio delle Faine

„Poggio delle Faine" ist ein noch recht junges, dafür aber schon mit zahlreichen Preisen und Auszeichnungen dekoriertes Wein-Projekt. Es entstammt dem familiengeführten Weingut Cantine Minini. Nach Ende des Ersten Weltkrieges realisierte der Landwirt Francesco Minini seinen Traum und gründete 1920 im ländlichen Verolanuova bei Brescia seine Kellerei. Seine Leidenschaft für den Wein war der Grund, dass sich die Cantine Minini etablierte und weiter expandierte. Mithilfe seiner Söhne Franco und Battista gelang es der Familie, die Kellerei bis zu Beginn der 60er-Jahre durch schwierige Zeiten zu führen. Heute wird die Cantine Minini von Mario Minini geführt.

Zu Beginn dieses Jahrtausends entstand die Idee zum „Poggio delle Faine“, eines hochwertigen, geschmackvollen Weins aus dem Herzen des Chianti Classico-Gebiets. Nach sorgfältigen Auswahl fand Mario Minini im kleinen Ort Cerreto Guidi für seinen Poggio delle Faine ein Weingut als den perfekten Partner für seine Vision. Die Rebanlagen befinden sich auf einer Höhe zwischen 200 und 400 Metern und sind fast ausschließlich nach Süden ausgerichtet. Die hohe Intensität der Sonnenstrahlen bei gleichzeitig kühlenden Winden begünstigt die Entwicklung der Sangiovese- und Cabernet Sauvignon-Trauben. In modernen Kelleranlagen der Cantine Minini reifen die Jungweine über zehn bis zwölf Monate in Barrique-Fässern.

Discover more
Poggio delle Faine
Skip product gallery

Product recommendation

Poggio delle Faine Rosso IGT
With the Poggio delle Faine Rosso IGT, you can enjoy a multi-award-winning top wine from Tuscany. Look forward to pronounced aromas and a wonderfully full-bodied taste experience.The Poggio delle Faine Rosso IGT is regularly awarded prizes by specialist magazines and is always one of the best wines of its vintage. For their masterpiece, the winemakers of the young, successful Poggio delle Faine winery have combined selected Sangiovese grapes with Cabernet Sauvignon grape varieties. The vineyards are located in an almost perfect south-facing position, so that the vines are pampered by warm rays of sunshine all year round. This is also reflected in the Tuscan: it pampers the nose with a multi-layered aroma of juicy black cherry and spicy coffee. Maturation in oak barrels further enriches the bouquet with fine, vanilla wood aromas.The Poggio delle Faine Rosso IGT is balanced and mild on the palate. It also has a long-lasting, harmonious finish.Serve this wine at a drinking temperature of 16 to 18 °C with pasta with tomato sauce, roasts in a dark sauce and game specialties. It is also a good accompaniment to lamb or a platter of hard and soft cheeses.

Content: 0.75 litre (€15.67 / 1 litre)

Regular price: From €11.75
Camivini Tank No 11 Syrah Appassimento IGT
The Camivini Tank Nº 11 Syrah Appassimento IGT combines a full and intense bouquet of ripe red fruit with elegant notes of black pepper and chocolate. On the palate, the brilliant ruby red Syrah is full and soft with a fascinating aroma of dark berries.The grapes for the Appassimento ripen on the vines until they have lost about 30% of their water. Direct drying on the vine is known as TANK. The TANK process is a new interpretation of the Appassimento process, in which the grapes are slowly dried on airy racks or in well-ventilated crates. TANK wines have a dense and intense aroma with a light raisin note and harmonious residual sweetness.Enjoy this red wine matured in barriques with grilled meat, pasta, soft cheese or on its own.

Content: 0.75 litre (€11.00 / 1 litre)

Regular price: From €8.25
Cantine Menhir Salento No Zero Negroamaro
The № Zero Negroamaro invites you on a culinary adventure with its fruity bouquet and light herbal notes. The red wine from Apulia awakens Italian joie de vivre with a variety of aromas.The MenhirZalento № Zero IGT Puglia Negroamaro from the renowned Puglia growing region will delight your palate with a fruity bouquet and a subtle hint of pepper and vanilla. This red wine is made from the Negroamaro grape and enchants with its deep purple color in the glass. The spicy wine has a soft and gentle texture with a balanced palate.With the delicate use of herbs and cherry jam as well as ripe tannins, this red wine is a wonderful taste experience. Enjoy the long and powerful finish of the wine. This special wine is also the first red wine from Menhir to be made from 100% Negroamaro grapes. It is the Italian winery's recipe for success. Drink this red wine at a temperature between 16 and 18 °C with meat such as beef or game, grilled meats, lamb and medium-aged cheeses.

Content: 0.75 litre (€10.27 / 1 litre)

Regular price: From €7.70
Poggio delle Faine Governo Toscano
Poggio delle Faine Governo Toscano

€11.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle