Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tasca Regaleali Vigna San Francesco Cabernet Sauvignon

Dieser Cabernet Sauvignon aus Sizilien ist ein Ausnahme-Wein. Robert Parker schrieb einst von einem intensiven Bukett mit rebsortentypischen Noten von „Brombeeren, Rosmarin und getoasteter Würze“. Er sieht in dieser Kreation der sizilianischen Tasca-Familie „das großartige Resultat in einem heißen Jahrgang“.

Am Gaumen beeindruckt der Tasca Regaleali Vigna San Francesco Cabernet Sauvignon mit seinem vollen Körper und großer Aromatiefe, die Ausgewogenheit von reifen Fruchtaromen und einer klaren Mineralität ist faszinierend. Das Finale klingt noch außergewöhnlich lange nach. Die Trauben für diesen Cabernet Sauvignon aus Sizilien stammen von einem einzigen Weinberg im oberen Teil der Lage San Francesco in 570 Metern Höhe. Der Rotwein reifte 18 Monate in 225-Liter-Barriques.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2020
Ageing Potential:
2033
Region:
Sizilien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
6,0 g/l
Residual sugar:
1,2 g/l
pH:
3,63
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
332 kJ / 81 kcal
GTIN/EAN:
8052462545423
Bottler:
Conte Tasca d'Almerita Soc. Agr. a R.L
Via dei Fiori 13
90129 Palermo
Italien
Tasca d’Almerita
Skip product gallery

Product recommendation

Nude Stem Zero Powerful Rotweinglas
Powerful - kraftvoll. Besser kann das Nude Stem Zero Powerful Rotweinglas in seiner Widerstandsfähigkeit nicht umschrieben werden. Das Rotweinglas fasst 550 ml und ist hoch und groß. Der Schornsteineffekt trägt zu einer erhöhten Geschmacksintensität bei. Tanninbetonte und extraktreiche Rotweine gewinnen in einem großvolumigen Glas, weil sie darin ihre Komplexität besonders gut entfalten können.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 550 mlHöhe: 237 mmAuch als 2er Set erhältlich. Artikel 9101732

Regular price: €49.00
piece
Nude Stem Zero Powerful Rotweinglas 2er Set
Kraftvoll auch im 2er Set. Das Nude Stem Zero Powerful Rotweinglas fasst 550 ml und ist hoch und groß. Der Schornsteineffekt trägt zu einer erhöhten Geschmacksintensität bei. Tanninbetonte und extraktreiche Rotweine gewinnen in einem großvolumigen Glas, weil sie darin ihre Komplexität besonders gut entfalten können.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 550 mlHöhe: 237 mm

Regular price: €89.90
piece
Glen Carlou Gravel Quarry Cabernet Sauvignon
Notes of black currants, juniper berries and violets characterise the bouquet of the Glen Carlou Gravel Quarry Cabernet Sauvignon, along with nuances of tobacco leaves and cedar. This pure varietal Cabernet Sauvignon is full-bodied and harmonious on the palate, with wonderfully integrated tannins and lovely wood aromas. This deep red wine has a high ageing potential.The Glen Carlou Gravel Quarry Cabernet Sauvignon matured for 18 months in new French barriques. To produce the Gravel Quarry Cabernet Sauvignon, only the best Glen Carlou grapes from the outstanding vineyards located in the Coastal Region are harvested year after year.In his Wine Guide, John Platter awards this great wine 4.5 out of 5 possible stars and assesses it as follows: ‘Beautiful and powerful’. Enjoy this remarkable red wine from South Africa with spicy lamb dishes, game or grilled beef steaks.

Content: 0.75 litre (€46.60 / 1 litre)

Regular price: €34.95
bottle
Kanonkop Cabernet Sauvignon
The Kanonkop Cabernet Sauvignon is a single-varietal top red wine from Stellenbosch in South Africa, vinified by star winemaker Abrie Beeslaar. The vines, which are over 30 years old, grow on weathered granite and Hutton soils and produce exceptionally concentrated grapes with a low yield.After traditional mash fermentation in open concrete fermenters and manual punching down of the mash, the red wine matured for 24 months in French oak (50% new). The result is a Cabernet Sauvignon of great depth, structure and elegance.It shines a deep garnet red in the glass. The nose reveals complex aromas of cassis, cigar box, cedar wood, laurel and fine peppers. Powerful and multi-layered on the palate with notes of black cherry, plum, walnut, vanilla and spices. Fine tannins, lively acidity and a long, elegant finish underline the ageing potential of this exceptional wine.The Kanonkop Cabernet Sauvignon is an excellent accompaniment to grilled or braised beef, game, lamb with herbs or mature hard cheese.Recommended drinking temperature: 16-18 °C

Content: 0.75 litre (€50.00 / 1 litre)

Regular price: €37.50
bottle
Langmeil Jackaman’s Cabernet Sauvignon
Langmeil Jackman's Cabernet Sauvignon is a 100% Cabernet Sauvignon, based on 35+ year old vines. The wine matured 24 month in 50% new and 50% seasoned French oak Hogsheads. These are some of the fundamental components of a wonderful wine from the famous Barossa-region in South-Australia.The wine has a deep crimson colour with purple hues. On the nose lifted blackcurrants and blueberry aroma entwine with biscuity French oak, chocolate and hints of black olive and liquorice. On the palate bright, juicy. Blue and red fruits flow onto the palate which is medium to full bodied. Briary spice adds to the complexity and the sweet fruit is well balanced with fine, silky tannins which lengthen the fruitful and velvity finish.

Content: 0.75 litre (€46.53 / 1 litre)

Regular price: €34.90
bottle
Tasca Regaleali Vigna San Francesco Cabernet Sauvignon
Tasca Regaleali Vigna San Francesco Cabernet Sauvignon

€43.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle