Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Librandi Cirò Bianco DOC

The Librandi Ciro Bianco DOC is a sensual refreshment. With its brilliant straw-yellow color, this dry white wine from the Calabria/Cirò wine-growing region is already a delight in the bottle. When uncorked, it exudes its inimitably fresh bouquet, revealing the fruity scent of lemon, orange and redcurrant. This fresh character is accompanied by a floral component.

On the palate, this lively white wine is light, uncomplicated and refreshing. The fruity experience is accompanied by fine mineral notes on the finish.

The Italian winery Librandi produces the wine entirely from the Greco Bianco grape variety. Enjoy this fruity white wine at a drinking temperature of between 8 and 10 °C - either as an aperitif or with light cuisine. Dishes such as fried fish, shellfish or fish soup harmonize wonderfully with this white wine.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2028
Region:
Cirò , Kalabrien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Greco Bianco
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
5,4 g/l
Residual sugar:
6,0 g/l
pH:
3,4
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
297 kJ / 71 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8000729300759
Bottler:
Librandi Antonio & Nicodemo S.p.A.
S.S. 106 - C.da S. Gennaro
88811 Cirò Marina (KR)
Italien
Librandi

Die Kellerei Librandi wurde 1950 von Nicodemo Librandi gegründet. Das Weingut hat eine Fläche von 359 Hektar, wovon 232 Hektar mit Weinstöcken und 100 Hektar mit Olivenbäumen bestückt sind. Geleitet wird das Unternehmen heute von den Brüdern Cataldo und Prof. Nicodemo Librandi. Letzterer ist seit über 20 Jahren für den deutschen Markt zuständig. Der dritte Bruder Antonio ist bereits gestorben.

Der renommierte Önologe Donato Lanatim, Professor an den Universitäten Turin und Florenz, ist bei Librandi für den Ausbau der Weine zuständig.

Das Weingut gehört zu den wichtigsten Weingütern Kalabriens und befindet sich in Ciro Marina. Bei Librandi werden hauptsächlich heimische Rebsorten angebaut. Beispielsweise ist die Gaglioppo-Rebe bei Librandi mit tonangebend. Aber auch Cabernet Sauvignon Trauben sind im Sortiment enthalten und geben den Kreationen den perfekten Schliff. Weißweine produziert das Weingut aus Venetien erfolgreich aus Chardonnay, Sauvignon Blanc, aber auch Mantonico-Reben.

Librandi

Die Kellerei Librandi wurde 1950 von Nicodemo Librandi gegründet. Das Weingut hat eine Fläche von 359 Hektar, wovon 232 Hektar mit Weinstöcken und 100 Hektar mit Olivenbäumen bestückt sind. Geleitet wird das Unternehmen heute von den Brüdern Cataldo und Prof. Nicodemo Librandi. Letzterer ist seit über 20 Jahren für den deutschen Markt zuständig. Der dritte Bruder Antonio ist bereits gestorben.

Der renommierte Önologe Donato Lanatim, Professor an den Universitäten Turin und Florenz, ist bei Librandi für den Ausbau der Weine zuständig.

Das Weingut gehört zu den wichtigsten Weingütern Kalabriens und befindet sich in Ciro Marina. Bei Librandi werden hauptsächlich heimische Rebsorten angebaut. Beispielsweise ist die Gaglioppo-Rebe bei Librandi mit tonangebend. Aber auch Cabernet Sauvignon Trauben sind im Sortiment enthalten und geben den Kreationen den perfekten Schliff. Weißweine produziert das Weingut aus Venetien erfolgreich aus Chardonnay, Sauvignon Blanc, aber auch Mantonico-Reben.

Discover more
Librandi
Skip product gallery

Product recommendation

Librandi Ciro Rosso Classico DOC
Enjoy the Italian way of life with the Librandi Ciro Rosso Classico DOC: The red wine is made from the traditional Gaglioppo grape, which is native to Calabria and is one of the insider tips of the Ciró region. The highlight is the spicy aroma, in which connoisseurs can recognize aromatic tobacco nuances. In the glass, the wine shimmers like a sunset - orange-red and very intense.On the palate, this classic red wine develops a full-bodied flavor profile with notes of prunes, slightly nuanced by a balance of tart tannins and elegant fruit.A drinking temperature of around 16 to 18 °C is ideal. The powerful classic from Ciró goes well with game or a hearty roast beef. Delicacies from Italy such as a hearty hard cheese or smoked sausage are also perfectly complemented by Librandi Ciro Rosso Classico DOC.

Content: 0.75 litre (€9.00 / 1 litre)

Regular price: From €6.75
Librandi Critone Bianco IGT
The Librandi Critone Bianco IGT is an excellent white wine from Calabria and brings summer to the table with its fresh aroma.This dry wine is a cuvée from the Sauvignon and Chardonnay grape varieties, which grow in the vineyards of Calabria under the constant control of the Librandi winery.The young wine was given the name Critone as a reminiscence of Socrates' disciples and the ancient wine culture. Its bouquet is reminiscent of exotic fruits, so you can literally taste juicy pineapples and mangoes from the tropics. A hint of green apples and apricots provides an additional aroma that ensures harmony and balance on the palate. Creamy yet juicy, the Critone Bianco caresses the tongue and offers a good structure on the finish with a hint of acidity.In the glass, this full-bodied white wine from Italy is straw yellow with wonderful golden reflections and goes very well with Asian dishes, fish and seafood and numerous other light delicacies at a recommended drinking temperature of 8 to 10 °C.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Statti Greco IGT Calabria
The 100-percent Greco Bianco offers an intensive freshness and flavor and is well balanced. The Statti brothers compare the pleasure of enjoying this wine with driving an Alfa Romeo Duetto.Greco Bianco, the autochthonous grape from southern Italy, is a flagship of winemaking in Calabria. The Statti Greco Bianco from the southernmost region of the Italian mainland is remarkable refreshing. Enjoy the Statti Greco Bianco with seafood.

Content: 0.75 litre (€17.53 / 1 litre)

Regular price: From €13.15
Vesevo Greco di Tufo DOCG
Vesuvius not only dominates the Campania region visually. The famous volcano is also decisive for the Vesevo Greco di Tufo DOCG from Vesevo. This is because the mineral soil gives the Greco di Tufo grape its typical notes and thus gives the wines their multi-faceted aromas.The aroma of the straw-yellow wine is reminiscent of a meadow orchard with apple and pear trees. This is accompanied by aniseed notes, which are also convincing on the palate. Here, the Italian wine shows its mineral strength, which is contrasted by a medium body and moderate acidity. At the end, the white wine surprises with a long, intense finish.Enjoy this fresh wine as an accompaniment to white meat, fish or seafood. But it also makes a convincing aperitif on its own. For best enjoyment, the drinking temperature should be 10-12 °C.

Content: 0.75 litre (€14.27 / 1 litre)

Regular price: From €10.70
1er Geschenkkarton Lino Dunkelblau
Schlicht und trotzdem elegant. Die matte Leinenoptik verleiht dem Präsentkarton Lino Dunkelblau ein attraktives Äußeres.Einlage: Leinenoptik, dunkelblauInnenseite: Dunkelblau Innenmaß (LxBxH): 360 x 90 x 90 mmAuch als 2er und 3er-Karton erhältlich.Dieser Präsentkarton ist nur für Standard-Weinflaschen (0,75l) geeignet und nicht für doppelwandige Weinflaschen, Magnumflaschen und Schaumweinflaschen zu empfehlen.

Regular price: €3.65
piece
Waiterknife, Corkscrew, bordeaux
Waiterknife coloured in bordeaux, incl. Vineshop24-Logo

Regular price: €4.95
Librandi Cirò Bianco DOC
Librandi Cirò Bianco DOC

€7.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle