Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Farnese Fantini Montepulciano d'Abruzzo DOC

The Farnese Fantini Montepulciano d'Abruzzo DOC is a typical representative of Abruzzo wines. Balanced and harmonious, it is suitable for many occasions.

The Farnese Fantini Montepulciano d'Abruzzo DOC is uncomplicated and fruity. The single-varietal red wine from the Farnese Vini winery is grown on lava soil, which gives the wine its special aroma. The dry red wine shimmers ruby red with a light garnet red reflection in the glass. It smells of ripe fruit such as redcurrants, blackberries and plums. It is powerful, balanced and delicately spicy on the palate.

Serve this dry red wine at a drinking temperature of 16 °C. Montepulciano is an uncomplicated accompaniment to traditional Italian dishes. Try it with poultry, beef, pasta dishes, pizza, salami or a spicy cheese. Montepulciano is also the ideal wine to enjoy with friends.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2029
Region:
Abruzzen
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
5,2 g/l
Residual sugar:
6,9 g/l
pH:
3,58
Recommended drinking temperature:
16 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
341 kj / 81 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8019873000019
Bottler:
Farnese Vini SRL
Via dei Bastioni
66026 Ortona CH
Italien
Fantini Group

Die Reben von Farnese Vini wachsen auf besonderen Böden, sogenannten Lava-Erden. So kommt eine außergewöhnliche Aromatiefe und Ausgewogenheit zustande.

In wenigen Jahren erreichte Farnese Vini aus der Region Apulien, Italien, dank einer sorgfältigen und nachhaltigen Strategie, die höchste Qualität in der Weinforschung und der Produktion und erlangte einen hervorragenden Ruf in der Weinszene. Farnese Vini hat sich zu einem führenden Exportunternehmen für Wein aus Süditalien mit einer Produktion von fast 13 Millionen Flaschen entwickelt und ist besonders bekannt für außergewöhnliche Primitivo-Weine.

Der Erfolg von Farnese Vini wird untermauert durch zahlreiche nationale und internationale Auszeichnungen: drei Jahre in Folge Unternehmen des Jahres, fünfmal wurden Farnese Weine ausgezeichnet als Weine des Jahres, und mehr als 30 Goldmedaillen und internationalen Trophäen schmücken die Weine von Farnese Vini.

Fantini Group

Die Reben von Farnese Vini wachsen auf besonderen Böden, sogenannten Lava-Erden. So kommt eine außergewöhnliche Aromatiefe und Ausgewogenheit zustande.

In wenigen Jahren erreichte Farnese Vini aus der Region Apulien, Italien, dank einer sorgfältigen und nachhaltigen Strategie, die höchste Qualität in der Weinforschung und der Produktion und erlangte einen hervorragenden Ruf in der Weinszene. Farnese Vini hat sich zu einem führenden Exportunternehmen für Wein aus Süditalien mit einer Produktion von fast 13 Millionen Flaschen entwickelt und ist besonders bekannt für außergewöhnliche Primitivo-Weine.

Der Erfolg von Farnese Vini wird untermauert durch zahlreiche nationale und internationale Auszeichnungen: drei Jahre in Folge Unternehmen des Jahres, fünfmal wurden Farnese Weine ausgezeichnet als Weine des Jahres, und mehr als 30 Goldmedaillen und internationalen Trophäen schmücken die Weine von Farnese Vini.

Discover more
Fantini Group
Skip product gallery

Product recommendation

Farnese Fantini Sangiovese Terre di Chieti IGT
Sangiovese  Terre di Chiet IGT from Farnese Vini has a garnet red color and a nice flavor depth. On the nose, fruity, with hints of wood. On the palate this 100% Sangiovese is pleasantly balanced, medium-bodied and offers well-integrated tannins. Enjoy this excellent creation from Abruzzen to traditional Italian cuisine and to meat dishes as well as baked fish.

Content: 0.75 litre (€9.67 / 1 litre)

Regular price: €7.25
bottle
Farnese Fantini Primo Malvasia Chardonnay IGT
In the glass, the invigorating Farnese Primo Malvasia Chardonnay glows with a bright, straw-yellow color. The grapes for this wine ripen on the sunny Adriatic coast and are crafted into a wonderfully fruity and fresh white wine. The blend of Malvasia and Chardonnay exudes a delightful aroma with notes of sun-ripened citrus fruits, ripe bananas, yellow stone fruits, and fresh figs. On the palate, this white wine from Abruzzo captivates with its balanced acidity, fresh fruitiness, and long finish.This wine from the Adriatic coast brings enjoyment and a vacation vibe to even the grayest of days.Serve this Italian white wine chilled at a temperature of 10 to 12 °C. It pairs excellently with grilled poultry, white-fleshed fish, and cream cheese. Primo is also an excellent choice as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€7.93 / 1 litre)

Regular price: From €5.95
Caldora Montepulciano d'Abruzzo
The Caldora Montepulciano d'Abruzzo is a perfect entry-level wine for all tongues that want to explore the typical taste of wine from Italy. The Montepulciano in this wine from Farnese Vini is well-balanced and gets its balanced character from the maritime conditions of Abruzzo.Ruby red with purple reflections, the Montepulciano shows a wonderful play of colors in the glass. It delights the nose with fruity depth, a full body and a hint of the velvety tannins that await the palate. The palate is not disappointed.Connoisseurs will experience a balanced and manageable structure that opens up new aspects of taste.The red wine is enjoyed at 14 to 16 °C with cold meat specialties, cheese and hearty dishes. It is also suitable for tastings and introductory seminars to learn about the taste of Italy.

Content: 0.75 litre (€7.93 / 1 litre)

Regular price: €5.95
bottle
Epicuro Montepulciano d'Abruzzo DOP
The Epicuro Montepulciano d'Abruzzo DOC owes its name to the Greek philosopher Epicurus. He placed sensual pleasure and enjoyment at the center of his world view. The name can certainly be understood as a challenge!The grapes for Epicuro Montepulciano d'Abruzzo DOC are grown on a single vineyard in the Chieti region. The Femar Vini winery creates a spicy red wine from the grapes. The grape juice shimmers a rich ruby red in the glass. The bouquet is wonderfully vinous, intense and persistent. On the palate, the wine is full, harmonious, warm and round, accompanied by a subtle acidity.Enjoy this single-varietal red wine at a drinking temperature of 17 to 19 °C. Epicuro is an excellent accompaniment to hearty game dishes and braised meat, spicy cheese, pizza and pasta. Insider tip: Enjoy a glass of this red wine with dark and bitter dark chocolate.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
Skip product gallery

Customers also bought

Farnese Fantini Sangiovese Terre di Chieti IGT
Sangiovese  Terre di Chiet IGT from Farnese Vini has a garnet red color and a nice flavor depth. On the nose, fruity, with hints of wood. On the palate this 100% Sangiovese is pleasantly balanced, medium-bodied and offers well-integrated tannins. Enjoy this excellent creation from Abruzzen to traditional Italian cuisine and to meat dishes as well as baked fish.

Content: 0.75 litre (€9.67 / 1 litre)

Regular price: €7.25
bottle
Farnese Fantini Primitivo Puglia
The Primitivo-grape is the basis for intense, fiery wines from Southern Italy. Thanks to modern vinification Primitivo-wines are a wonderful and unique taste experience.The Fantini Primitivo Puglia IGP is a 100%-Primitivo with a ruby red color and violet hues. The bouquet is intense fruity. Aromas of small red berries and a fine spice characterize the wine. On the palate, this Primitivo is remarkably balanced and supple tannins are well integrated.Enjoy this Farnese-wine from Puglia with red meat or semi-mature cheeses.

Content: 0.75 litre (€9.27 / 1 litre)

Regular price: From €6.95
Feudi Di San Marzano "I Tratturi" Primitivo IGP
Production area: San Marzano, Salento, Puglia. At almost 100 meters above the sea level, with a high average temperature and very few rainfall during the year. The soils are mainly composed by clay, with an average depth which reaches up to 1 meter.Harvest period: Second and third decade of August Vinification: Thermo-controlled maceration, followed by draining and soft pressing at the end of the alcoholic fermentation Maturation: In stainless-steel Deep ruby red colour with violet reflections, intense aroma, fruity with notes of prunes and cherry, spicy with rosemary and vanilla scent. Full-bodied wine, soft and balanced, easy to drink.

Content: 0.75 litre (€7.93 / 1 litre)

Regular price: From €5.95
Epicuro Montepulciano d'Abruzzo DOP
The Epicuro Montepulciano d'Abruzzo DOC owes its name to the Greek philosopher Epicurus. He placed sensual pleasure and enjoyment at the center of his world view. The name can certainly be understood as a challenge!The grapes for Epicuro Montepulciano d'Abruzzo DOC are grown on a single vineyard in the Chieti region. The Femar Vini winery creates a spicy red wine from the grapes. The grape juice shimmers a rich ruby red in the glass. The bouquet is wonderfully vinous, intense and persistent. On the palate, the wine is full, harmonious, warm and round, accompanied by a subtle acidity.Enjoy this single-varietal red wine at a drinking temperature of 17 to 19 °C. Epicuro is an excellent accompaniment to hearty game dishes and braised meat, spicy cheese, pizza and pasta. Insider tip: Enjoy a glass of this red wine with dark and bitter dark chocolate.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
I Muri Primitivo Puglia IGP
In the nose intense aromas emerge of red fruits and spices. This wine has a full body, is soft and has plenty of tannins and harmonious.Ready to drink.Best served with savory appetizers, red meat and game, mature cheese.

Content: 0.75 litre (€8.87 / 1 litre)

Regular price: From €6.65
Farnese Fantini Montepulciano d'Abruzzo DOC
Farnese Fantini Montepulciano d'Abruzzo DOC

€7.25