Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

3er Wein-Geschenkbox Hensel „Aufwind“

Wein-Geschenkbox Hensel Aufwind
3 Flaschen im Präsentkarton:

  • 1 Flasche Hensel Aufwind Grauburgunder
  • 1 Flasche Hensel Aufwind Spätburgunder
  • 1 Flasche Hensel Aufwind Cuvée Rotwein
  • 3er Geschenkkarton Lino Infinity Schiefergrau

Hensel Aufwind Grauburgunder - trocken, (0,75l, 12,5% vol.), Artikel Nr. 2004601
Ein klassischer Burgunder mit Noten von frischem Laub, Haselnüssen und einem Hauch Vanille.

Hensel Aufwind Spätburgunder - trocken, (0,75l, 13,5% vol.), Artikel Nr. 2004519
Am Gaumen voll, saftig und komplex, mit bissfester Struktur, perfekt eingebundenen Tanninen und einem zart pfeffrigen Abgang.

Hensel Aufwind Cuvée Rotwein - trocken, (0,75l, 13,0% vol.), Artikel Nr. 2004603
Am Gaumen ist er fruchtig, mit Noten von dunklen Kirschen, saftigen Zwetschgen, Räucherspeck und einem Hauch von rotem Pfeffer.

Country:
Germany
Filling quantity:
2,25 litres
Allergen:
contains Sulfite
Bottler:
Weingut Hensel
In den Almen 13
67098 Bad Dürkheim
Skip product gallery

Product recommendation

Knipser Blauer Spätburgunder trocken
Der Knipser Blauer Spätburgunder trocken duftet wunderbar facettenreich nach Himbeeren und Kirschen sowie Nuancen von Zigarrenkiste und Espressopulver. Am Gaumen ist der über 12 Monate im gebrauchten Barrique ausgebaute Rotwein aus der Pfalz fein und zugleich kräftig, mit einer guten Struktur. Der Spätburgunder wurde aus Trauben verschiedener Weinberge rund um Laumersheim komponiert.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: From €15.50
Hensel Aufwind Grauburgunder
The Hensel Aufwind Pinot Gris comes from the renowned Palatinate region and is produced by the traditional Thomas Hensel winery in Bad Dürkheim. Thomas Hensel is one of 20 winegrowers from Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located right next to the local "airport" - or rather sports airfield. Thomas is ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.The Hensel Aufwind Pinot Gris is a fruity, fresh Burgundy cuvée with aromas of ripe honeydew melon, yellow banana, Piedmont hazelnuts and bourbon vanilla. The subtle use of barriques adds complexity and spice to this wine without losing any of its freshness and independent character. On the palate, this dry white wine is smooth with plenty of power, spice and creaminess.A wonderful solo wine from the Palatinate. It is also an excellent accompaniment to various meat and fish dishes, pasta and hearty stews.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Hensel Aufwind Spätburgunder
Thomas Hensel is one of 20 wineries in Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located next to the local "airport" (airfield). Thomas is 35 years young, ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.Shimmering in bright crimson in the glass. In the nose theWine reveals seductive flavors of juicy cherries, strawberries and delicate wood notes.On the palate, full, juicy and complex, with a solid structure, perfectly integrated tannins and a delicate peppery finish.An experience, filled in bottles!

Content: 0.75 litre (€13.67 / 1 litre)

Regular price: From €10.25
Hensel Aufwind Cuvée Rotwein
The dry red wine from the Hensel winery has a dense purple-red color. At first, the cuvée is cool and young, with pronounced notes of paprika. Fruity on the palate, with notes of dark cherries, juicy plums, smoked bacon and a hint of red pepper.Powerful and smooth, well-balanced, the Aufwind Cuvée red wine from the Palatinate shows its full potential.It goes perfectly with red meat, grilled food or blue cheese.

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: From €10.50
3er Wein-Geschenkbox Hensel „Aufwind“
3er Wein-Geschenkbox Hensel „Aufwind“

€36.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
piece