Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

MAD Mediterranee - MED Blanc IGP

The MAD Mediterranee - MED Blanc IGP is an elegant white wine cuvée from the sunny south of France. With its balanced composition of 70 % Rolle (Vermentino), 10 % Colombard, 10 % Sauvignon Blanc and 10 % Ugni Blanc (Trebbiano), this wine combines freshness, finesse and Mediterranean character.

The grape varieties thrive in a warm climate and are harvested comparatively late - while always retaining an invigorating acidity. After gentle pressing, the grapes are fermented at a controlled temperature in stainless steel tanks to preserve the fruitiness and freshness. The wine then matures in stainless steel tanks, which emphasizes its clarity and aromatic purity.

On the nose, the MAD Mediterranee - MED Blanc IGP presents itself with expressive citrus aromas such as lime and grapefruit, complemented by fine white floral notes and a hint of minerality. On the palate, it impresses with a refined, round mouthfeel, lively freshness and an animating finish with a fine bite.

An ideal accompaniment to light Mediterranean dishes such as grilled fish, seafood, summer salads with citrus fruits or delicately seasoned chicken. It also unfolds its potential with aromatic dishes from North African or Indian cuisine.

Recommended drinking temperature: 8-10 °C.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Region:
Provence
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
70% Rolle (Vermentino)
10% Colombard
10% Sauvignon Blanc
10% Ugni Blanc (Trebbiano)
Alcohol content:
12,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
301 kJ / 72 kcal
Ingredients:
Bottler:
Les Vins Bréban
Avenue de la Burlière
83170 Brignoles
Frankreich
Les Vins Breban
Skip product gallery

Product recommendation

MAD Méditerranée - MED Provence Rosé
This Rosé from Provence is a composition of Grenache, Cinsault and Syrah. Wonderfully fresh and with fruity taste. Notes of strawberries, raspberries, cherries and passion fruit on the nose. On the palate the wine is dry and elegant, with a delicate tannin-structure.Les Vins Bréban offers with this Rosé a fascinating companion for carefree summer days, which is very popular in southeastern France. The salmon-colored Rosé is ideal as an aperitif, but is also the perfect companion to Asian dishes, various fish and light meals from the grill or BBQ.Discover the MAD Méditerranée Rosé from Provence, whose grapes ripened largely under natural conditions and have been selected with great meticulousness.

Content: 0.75 litre (€11.87 / 1 litre)

Regular price: From €8.90
Domaines Ott Clos Mireille Blanc de Blancs
The Domaines Ott Clos Mireille Blanc de Blancs has a light yellow color with grey-golden reflections. On the nose, the aromas of exotic fruits, peach and citrus fruits mingle with floral notes of lime blossom and hawthorn. On the palate, this full and aromatic wine shows perfect balance, with fresh notes of grapefruit and lemongrass at the beginning, which develop into round and creamy flavors of white fruits. The long finish is reminiscent of the Clos Mireille terroir, with iodine notes and a soft licorice sweetness.The wine is a creation of 68 percent Sémillon, the particularly noble white grape variety, and 32 percent Vermentino (Rolle), a late-ripening grape variety. Domaines Ott's growing regions in Provence have outstanding characteristics: the astringency of Château de Selle, the exoticism of Clos Mireille and the elegance of Château Romassan. The winery itself writes: "Exceptional conditions that give our wines their soul."The bottles in which you receive the Domaines Ott wines are also extraordinary. The shape is reminiscent of antique amphorae. Created in the 1930s, they have lost none of their modernity and at the same time remind us of the rich tradition of winegrowing in Provence.

Content: 0.75 litre (€51.33 / 1 litre)

Regular price: €38.50
bottle
Wolfberger Signature Pinot Blanc d'Alsace AOC
The Pinot Blanc Signature from the Wolfberger estate in the Alsace region is a brilliant pale yellow in the glass. On the nose, it offers fragrances of peach, almond and hazelnut as well as floral notes. The Wolfberger Pinot Blanc Signature is clean and crisp. This dry white wine is wonderfully supple and well-balanced on the palate, with a creamy texture. Its long finish is characterised by mildly nutty aromas.This Pinot Blanc from France goes beautifully with fine seafood, salads, tarte flambée, sushi and smoked meat.

Content: 0.75 litre (€10.27 / 1 litre)

Regular price: From €7.70
Vidal-Fleury Côtes du Rhône Blanc AOC
The Vidal-Fleury Côtes du Rhône Blanc consists of 75% Viognier and 25% Grenache Blanc. This white wine from the Rhône wine-growing region of France is a pale yellow in colour. It has an intense bouquet offering aromas of apricots and melon, along with nuances of dried fruit such as almonds and floral notes of acacia. The dry white wine pampers the palate with a vivid freshness, fruitiness and a constantly present acidity, sustaining the aromatic notes of fruit. Its finish is fresh and wonderfully long-lasting.The Vidal-Fleury Côtes du Rhône Blanc is perfect to enjoy on its own on a warm summer day. It is also an excellent accompaniment to starters or lightly fried dishes.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Rapid Ice Cooler Black
Chilling drinks quickly and keeping them cold is no longer a problem using the Rapid Ice!The amazing Rapid Ice Coolers can best be described as super cold flexible ice jackets. They can, when taken from the freezer, simply be slipped over the bottle. The drink will be chilled within 5 minutes and stays cool for hours.The coolers are unbreakable and reusable.

Regular price: €14.90
piece
MAD Mediterranee - MED Blanc IGP
MAD Mediterranee - MED Blanc IGP

€9.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle