Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pommery Brut Royal Champagne in a Gift Box

The combination of distinctive Pommery champagne and an attractive gift box makes this edition a tasteful choice for many special occasions—whether as a thank-you gift, a small token of appreciation, or a delightful surprise for a loved one. The elegant bottle combines French champagne tradition with a stylish presentation, whetting the appetite for this special treat the moment it’s presented.

Pommery Brut Royal is the quintessential classic from the House of Pommery and embodies the heart of its unmistakable style: freshness, vibrancy, and finesse. It matures deep underground in Pommery’s famous chalk cellars. In the historic galleries carved into the chalk cliffs of Reims, the champagne finds ideal conditions for its slow and gentle development. Here, in the cool, constant atmosphere of the chalk, it is allowed to age for more than three years, during which time it develops its characteristic elegance.

For this classic cuvée, Chardonnay, Pinot Noir, and Pinot Meunier are blended together. The grapes come from a carefully selected combination of nearly 40 Champagne crus, including vineyards in the Côte des Blancs and the Montagne de Reims. The chalky soils lend the Brut Royal its delicate minerality, freshness, and elegant presence.

In the glass, the champagne shimmers in a delicate pale yellow with light green highlights. Its fine, lively perlage rises elegantly, whetting the appetite for the first sip even before tasting it.

Aromatically, too, the Pommery Brut Royal shows its refined side. On the nose, citrus fruits and white flowers blend with delicate hints of red berries. On the palate, it is elegant and lively, with subtle notes of red fruits, a round and full-bodied texture, and a long, harmonious finish. Its balanced character and delicate minerality lend it a special clarity and finesse.

As an aperitif champagne, the Brut Royal is a stylish start to special occasions and pairs just as wonderfully with fish, sushi, and sashimi. Served at 6–8 °C, its fine effervescence and elegant bouquet unfold particularly beautifully.

Wine type:
Sparkling wine
Taste:
brut
Region:
Champagne
Country:
France
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
12,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
6-8 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
3352370002830
Bottler:
Champagne Pommery
5 Place du Général Gouraud,
51100 Reims
Frankreich
Champagne Pommery
Skip product gallery

Product recommendation

New
Pommery Brut Royal Champagne, 0.375-liter half-bottle
Pommery Brut Royal is the quintessential classic from the House of Pommery—an elegant champagne in a convenient 0.375-liter bottle. It embodies the unmistakable Pommery style: freshness, vibrancy, and finesse.It matures deep underground in Pommery’s famous chalk cellars. The historic galleries carved into the chalk cliffs of Reims provide ideal, constant conditions for the slow and gentle development of the champagne. The Brut Royal is allowed to age here for more than three years—in the cool, quiet atmosphere of the chalk, which has always been inextricably linked to the art of champagne production.For this distinctive cuvée, Chardonnay, Pinot Noir, and Pinot Meunier are blended together. The grapes come from a carefully curated selection of up to 40 different vineyards in Champagne, including renowned crus from the Côte des Blancs and the Montagne de Reims. The chalky soils lend Pommery Brut Royal that subtle minerality and elegant presence that define its unmistakable Pommery style.In the glass, Pommery Brut Royal displays a delicate pale yellow color with light green highlights. A fine, persistent effervescence rises elegantly, already hinting at the freshness and vibrancy that make this champagne so distinctive.Its aroma is fresh, lively, and delicate. Subtle citrus notes and white flowers blend with delicate hints of red berries. On the palate, the Brut Royal is elegant and lively, with subtle notes of red fruit, a pleasantly round and full-bodied texture, and a long, harmonious finish. Its delicate minerality and balanced character lend it remarkable clarity and finesse.As a stylish aperitif champagne, the Pommery Brut Royal is a wonderful start to special moments. It also pairs beautifully with fish dishes and Japanese specialties such as sushi and sashimi. Served at 8–10 °C, it reveals its delicate effervescence, freshness, and aromatic elegance to full effect.The 0.375-liter half-bottle is a charming choice for a special moment for two or whenever a smaller size is more appropriate for the occasion. A great Champagne classic in an elegant, handy size.A particularly lovely gift idea: Pommery Brut Royal is also available in an attractive gift box—Item No. 2103131—as well as in a 1.5-liter magnum bottle—Item No. 2103132.

Content: 0.375 litre (€74.40 / 1 litre)

Regular price: €27.90
bottle
New
Champagne Pommery Brut Royal 1,5 Liter Magnum
For special moments and large gatherings: Pommery Brut Royal in a 1.5-liter magnum bottle combines French champagne tradition with a particularly festive presentation. Whether for a toast with friends, a celebration, or a special dinner, this magnum bottle turns every occasion into a stylish moment.Pommery Brut Royal is the quintessential classic from the House of Pommery and embodies the essence of its unmistakable style: freshness, vibrancy, and finesse. It matures deep underground in Pommery’s famous chalk cellars. The historic galleries carved into the chalk cliffs of Reims provide the champagne with ideal, consistent conditions for its slow and gentle development. The Brut Royal matures here for more than three years in the cool tranquility of the chalk before it unfolds its characteristic elegance.Its classic cuvée is the result of the harmonious blend of Chardonnay, Pinot Noir, and Pinot Meunier. The grapes come from a careful selection of nearly 40 crus in Champagne, including renowned vineyards in the Côte des Blancs and the Montagne de Reims. The chalky soils lend the champagne its delicate minerality and contribute to the elegant freshness and presence for which Pommery Brut Royal is known.In the glass, it enchants with a delicate pale yellow hue and light green reflections. A fine, lively perlage rises steadily, visually underscoring its elegant character.On the nose, the Brut Royal is fresh, refined, and delicate. Aromas of citrus fruits and white flowers blend with subtle notes of red berries. On the palate, it is lively and balanced, with delicate red fruit flavors, a round, full-bodied texture, and a long, harmonious finish. Its subtle minerality and elegant finesse make it a versatile champagne with an unmistakable character.As an aperitif champagne, the Pommery Brut Royal is a stylish choice for festive occasions. It also pairs harmoniously with fish, sushi, and sashimi. Served at 6–8 °C, its fine effervescence, freshness, and elegant interplay of aromas are brought out to their fullest.The 1.5-liter magnum bottle lends the Pommery Brut Royal a special presence and turns a shared toast into a memorable event.We also carry Pommery Brut Royal in a 0.375-liter bottle, item no. 2103130.

Content: 1.5 litre (€59.33 / 1 litre)

Regular price: €89.00
bottle
Champagne Ruinart Blanc de Blancs Brut
Ruinart Blanc de Blancs: Glücklich ist, wer eine Flasche dieser Kreation vom ältesten noch bestehende Champagnerhaus der Welt (1729 gegründet), ansässig in Reims, entkorken darf. Es ist der Beginn einer wundervollen Reise für die Sinne, die dieser hochwertige Champagner bietet.Das Bouquet des reinsortigen Chardonnay-Schaumweins ist faszinierend frisch-fruchtig. Hier vereinen sich Noten von saftigen, reifen, gelben Pfirsichen, reifen Zitronen, Ananas und Grapefruit. Mit der Zeit treten feine Noten von weißen Blüten und weißfleischigen Früchten wie weißer Pfirsich hinzu.Am Gaumen ist der Ruinart Blanc de Blancs klar, präzise, weich und herrlich harmonisch, getragen von einer unglaublichen Frische. Geschmeidigkeit und Fülle im perfekten Zusammenspiel. Auch hier zeigt sich die intensive Fruchtigkeit. Aromen von Nektarinen, Zitrusfrüchten, weißen Blumen und von Pfirsich erwarten die Genießerinnen und Genießer. Der Abgang ist lang und sehr erfrischend, mit schöner Mineralität.Frédéric Panaïotis, Kellermeister von Ruinart, formuliert zum Aroma des Ruinart Blanc de Blancs Brut: „Frische Fruchtnoten, von zitroniger Frische und Ananas dominiert, um dann in würzigere Anklänge und weiße Blumen wie Jasmin zu münden.“ Und zum Geschmack: „Geschmeidige und körperreiche Aromen entfalten sich am klaren, reinen und wohldefinierten Gaumen. Erfrischender Abgang mit weißem Pfirsich und Zitrone.“Auch James Suckling ist merklich angetan von diesem Ruinart-Champagner. „Ein faszinierender Champagner mit einzigartiger Persönlichkeit, der die Eleganz von Chardonnay trefflich einfängt. Er besticht durch einen herrlichen Kanon aus Zitrusnoten (Zitrone, Grapefruit).“ Suckling vergibt 92 Punkte.Blassgolden mit leicht grünlichen Reflexen schimmert der Ruinart Blanc de Blancs Brut im Glas. Mit feiner, lebendiger Perlage. Die Chardonnay-Trauben für diese Schaumwein-Ikone stammen zu 69 % von der Côte des Blancs und zu 31 % vom Nordhang der Montagne de Reims.

Content: 0.75 litre (€129.33 / 1 litre)

Regular price: €97.00
bottle
Champagne Deutz Brut Classic
Colour: Intense golden colour and a very fine mousse..Nose: White flowers, hawthorn blossom aromas of toast, marzipan and ripe fruits such as apples and pears.Taste: An elegant, fine mousse. The freshness of the Chardonnay blends nicely with the rich flavor of Pinot Noir to a full wine with beautifully integrated flavours and a silky texture. The wine is well rounded with an intense fruity aftertaste.Serving suggestion: Ideal as an aperitif, very good combination with turbot and salmon, poultry and white meat.

Content: 0.75 litre (€65.00 / 1 litre)

Regular price: €48.75
bottle
Champagne Taittinger Brut Reserve
Golden funkelt der Champagne Taittinger Brut Réserve im Glas: Weltweit haben die Champagner der Familie Taittinger treue Anhängerinnen und Anhänger. Denn das Familienunternehmen aus Reims ist ein Qualitätsgarant. Der Champagne Taittinger Brut Réserve ist eine weitere Kreation, die diesen Ruf untermauert.Der Champagner ist eine Assemblage aus 40% Chardonnay, 35% Pinot Noir und 25% Pinot Meunier. Taittinger ist berühmt für den hohen Chardonnay-Anteil in seinen exzellenten Schaumweinen. Das Bouquet ist verführerisch vielschichtig. Trauben aus mehr als 35 verschiedenen Crus und mehrere ausgereifte Ernten prägen das außergewöhnliche Genusserlebnis. Vordergründige Noten von Brioche ergeben mit der Zeit ein harmonisches Zusammenspiel mit Noten von Pfirsich, weißen Blüten (Weißdorn) und Vanille. 93 Punkte erhält der Champagne Taittinger Brut Réserve bei der Falstaff Champagner-Trophy 2017. Zum Bouquet heißt es dort: „Mit einem feinen Nougattouch unterlegtes Bukett, etwas Brioche, weißer Pfirsich und Marzipan.“Am Gaumen ist die Taittinger-Kreation lebhaft frisch, leicht, elegant und harmonisch, mit einer feinen, angenehmen Perlage. Anhaltend weich, mit unterschwelligen Fruchtaromen (gelber Apfel) und schönen Honig-Nuancen. Die feine Mineralität und ein von dezenten Zitrusnoten geprägtes Finale runden das Geschmackserlebnis ab.Etwa drei bis vier Jahre reifte der Champagner in den berühmten Kreidekellern unterhalb der Saint Nicaise Abtei in Reims. Die außergewöhnliche Finesse rührt nicht zuletzt von diesen außergewöhnlichen Bedingungen für die Kreation von Schaumweinen her. Hinzu kommt, dass die Familie Taittinger unter den großen Champagnerhäusern die größten Lagen in den Côtes des Blancs ihr Eigen nennt, wobei die Grand Crû-Lagen, auf denen die Chardonnay-Trauben heranreifen, herausstechen.

Content: 0.75 litre (€64.67 / 1 litre)

Regular price: €48.50
bottle
Pommery Brut Royal Champagne in a Gift Box
Pommery Brut Royal Champagne in a Gift Box

€41.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle