Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Château Malescasse Haut-Médoc Cru Bourgeois AOP 2014

2020 wurde Château Malescasse in den Rang eines Cru Bourgeois Exceptionnel gehoben, die höchste Stufe, die es innerhalb dieser Klassifikation zu erreichen gilt.

"Schuld" daran dürfte auch der 2014 Malescasse sein, der als erster Jahrgang unter Mitwirkung des Star-Önologen Stéphane Derononcourt entstand. 54% Merlot, 36% Cabernet Sauvignon und 10% Petit Verdot machen eine im besten Sinne runde Assemblage aus, wobei die malolaktische Gärung im Holzfass stattfand, bei 35% Neufassanteil und der Wein schließlich für volle 14 Monate in den Fässern nachreifen durfte.
Eine rubinrote Farbe begrüßt uns, in der ausdrucksstarken Nase begegnen uns Schwarze Johannisbeere, Brombeere und Himbeere, alle mit einer schönen, reifen Note. Aromen von Röstmokka verleihen dem Wein eine große Eleganz und Komplexität. Am Gaumen sehr rund und stoffig, mit einem perfekten Spiel von Säure und Alkohol. Die Tannine sind seidig und führen zum ausgesprochen langanhaltenden und intensiven Ausklang hin.

Wir empfehlen, den Wein mindestens eine halbe Stunde lang zu dekantieren.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2014
Ageing Potential:
2032
Maturity:
2020
Region:
Bordeaux
Country:
France
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
13,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Bottler:
Château Malescasse
6 chemin du Moulin Rose
33460 Lamarque
Frankreich
Chateau Malescasse
Skip product gallery

Product recommendation

Baron Philippe de Rothschild Mouton Cadet Rouge Bordeaux AOC
Philippe de Rothschild Mouton Cadet Rouge Bordeaux - Classic Bordeaux with noble originsThis cuvée of Merlot, Cabernet Sauvignon and Cabernet Franc offers fresh aromas of cranberries, blueberries and a hint of caramel on the nose and palate.Finely balanced, velvety with plenty of richness and harmoniously integrated tannins, this red wine reflects the typicity of its appellation.Philippe de Rothschild Mouton Cadet Rouge Bordeaux, which has lost none of its international recognition to this day, is regarded as a symbol and ambassador of the Rothschild family's wines in the mid-price range.The Baron Philippe de Rothschild Mouton Cadet Rouge Bordeaux goes particularly well with hearty grilled meat, roast meats and Mediterranean cuisine.

Content: 0.75 litre (€14.53 / 1 litre)

Regular price: From €10.90
Château Sissan Grande Réserve
The Appellation Cadillac Côtes de Bordeaux is home to the Château Sissan Grande Réserve. The wine reflects the best of this Château. The grapes are vinified separately, so this wine is a true ambassador of the terroir.The blend of 55% Merlot, 40% Cabernet Sauvignon and 5% Cabernet Franc has a garnet red color. The bouquet is delicate and elegant with notes of red fruit and spicy nuances. On the palate, full-bodied and with a clear structure. The harmony of fruit flavors, supple tannins and oaky notes is remarkable. Over the years, the wine will continue to gain even more quality, and one can taste the exceptional complexity.Enjoy this fine Bordeaux with red meat, cheese or dessert variations.

Content: 0.75 litre (€16.33 / 1 litre)

Regular price: From €12.25
Nude Stem Zero Elegant Rotweinglas Medium 2er Set
Die widerstandsfähigen Nude Stem Zero Elegant Rotweingläser Medium sind auch im 2er Set erhältich. Ein Medium Glas fasst 650 ml. Der Kelch ist bauchig und und nicht allzu hoch. Hierdurch werden die feinen Fruchtnoten leichter Rotweine konzentriert und der Wein besser zur Geltung gebracht.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 650 mlHöhe: 225 mm

Regular price: €89.00
piece
Nude Stem Zero Elegant Rotweinglas Medium
Stark und schön. Das feine Glas der neuen Nude Reihe ist widerstandsfähiger als Sie denken. Das Nude Stem Zero Elegant Rotweinglas Medium fasst 650 ml. Der Kelch ist bauchig und und nicht allzu hoch. Hierdurch werden die feinen Fruchtnoten leichter Rotweine konzentriert und der Wein besser zur Geltung gebracht.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 650 mlHöhe: 225 mmAuch als 2er Set erhältlich. Artikel 9101727

Regular price: €49.00
piece
tasting pack of 6 entry-level Bordeaux
We have selected 6 special Bordeaux wines to showcase the largest contiguous wine-growing region in the world. This selection conveys much of what makes these red wines so unique. Save compared to the individual price and be inspired by new wine perspectives!Le B par Maucaillou Bordeaux Superieur AOC, dry (0.75l, 13.5% vol.) Item no. 1420841Deep raspberry aroma, complemented by roasted notes, mocha and fine spices, reminiscent of the fullness of a Californian. With a harmonious blend of Cabernet Sauvignon, Merlot and a little Cabernet Franc, it is perfect for relaxed evenings with friends, barbecues or simply as an everyday treat. Enjoy it young for maximum freshness and drinking pleasure!Château La Maroutine AOC, dry (0.75 l, 13.0% vol.), item no. 1462331This ruby red Bordeaux shows charming cherry notes as well as coffee and roasted aromas and convinces on the palate with a soft, full, round style, polished, velvety tannins and dense fruit.Château Le Gardera Bordeaux Supérieur Rouge organic, dry, (0.75 l, 13.5% vol.), art. no. 1417066This organic Bordeaux for every day has aromas of ripe blackberries, plums and cassis and on the palate chocolate, coffee, some spices, very velvety and polished tannins. All in all, this is a wine that pleases with its fruitiness and beautiful structure and offers much more than its price suggests.Château Roc de Segur Bordeaux AOC, dry (0.75 l, 13.5% vol.), art. no. 1463753Multi-layered palate with lots of body, plums, a basket of dark fruits, summer flowers and chocolate. The finish is long, with notes of dark chocolate and stewed fruit. Goes well with duck, braised meat, mature hard cheese or even pasta and grilled meat.Château de Hartes Bordeaux AOC, dry (0.75 l, 13.5% vol.), Art. no. 1465253An elegant Bordeaux cuvée made from Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon and Merlot, which impresses with its complex structure, black-fruity and floral aromas as well as fine spice and vanilla notes. Full-bodied with harmonious tannins and balanced acidity, it ends in a long, elegant finish.Château Lalene Bordeaux Supérieur AOC, dry (0.75 l, 13.5% vol.) Art. no. 1402026This Merlot-dominated Bordeaux Supérieur shows dark fruits and roasted aromas on the nose, delights the palate with juicy berries, a smooth structure and ends in a long finish with fine vanilla notes.One wine tasting package per order.Importer/Bottler:Château Maucaillou, 33480 Moulis en Médoc, FranceSAS Gonfrier Frères 33550 LESTIAC-SUR-GARONNE, FranceScea Chateau roc de Segur, 8 LASSIME, 33540 LANDERROUET SUR SEGUR , FranceMähler-Besse, 49 rue Camille Godard, 33000 Bordeaux, FranceChateau Lalene, 33350 Bossugan, FranceChateau La Maroutine, SCJ Darriet Proprietaire a 33410 Loupiac, France

Content: 4.5 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: €45.00
Château Malescasse Haut-Médoc Cru Bourgeois AOP 2014
Château Malescasse Haut-Médoc Cru Bourgeois AOP 2014

€24.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle