Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Domaine Anita Moulin à Vent Très Reine de Nuit AOC

The Domaine Anita Moulin-à-Vent "Reine de Nuit" 2024 is an exquisite red wine from the renowned Beaujolais wine region in France. Reine de Nuit (Queen of the Night) is not named after its winemaker Anita Kuhnel, who used to be a professional cyclist, but rather due to the fact that the grapes for this high-quality wine are only harvested at night when it is cool in order to preserve their crispness and freshness.

This 100% Gamay from vines up to 100 years old offers a wonderful explosion of flavor with the typically fine, delicate and dancing structure that only a Beaujolais can produce.

We are dealing here with aromas of dark wild berries, blackcurrant, lots of dark chocolate, herbs, liquorice, all very voluminous and with a subtle underlying minerality. The texture is impressively intense, with good acidity and stable tannins. The finish is extremely long and once again reflects the impressions from the palate.

This elegant and complex Domaine Anita Moulin-à-Vent "Reine de Nuit" 2024 will have a few more years of life expectancy and will benefit from longer cellar ageing. If you want to enjoy it young, we recommend decanting it for several hours beforehand.

It goes well with various dishes, can be chilled slightly and harmonizes particularly well with grilled meat, poultry or strong cheese.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2029
Region:
Beaujolais , Moulin à Vent
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
100% Gamay
Alcohol content:
13,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
14-16 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
328 kJ / 79 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
3760255730035
Bottler:
Domaine Anita
62 Impasse des Caves
69840 Chénas
Frankreich
Domaine Anita
Skip product gallery

Product recommendation

Domaine Anita Fleurie Poncié Beaujolais AOC
Der Domaine Anita Fleurie Poncie AOC 2023 ist ein exquisiter Rotwein aus der Region Beaujolais in Frankreich, der von der renommierten Domaine Anita produziert wird. Dieser Wein gehört zur Appellation d'Origine Contrôlée (AOC) Fleurie, einer der zehn Crus du Beaujolais, die für ihre hochwertigen Rotweine aus der Gamay-Traube bekannt sind.Klassischerweise wird der Fleurie zu 100% aus der Gamay-Traube gekeltert, einer Rebsorte, die im Beaujolais-Gebiet dominiert und frische, fruchtige Weine hervorbringt.Der Domaine Anita Fleurie Poncie AOC 2023 präsentiert ein wunderschönes, delikates Aromenspektrum von roten Beeren und insbesondere dunklen Früchten, sowie Kirschen. Die dunklen Fruchtnoten werden balanciert von einer sehr lebendigen Säure und einer leichten, tänzelnden Struktur, die ganz auf Frische setzt und derzeit noch sehr knackig und jugendlich wirkt. Der Gaumen ist raffiniert und anspruchsvoll, der Nachhall ausgesprochen lang.Dieser Rebsaft wird noch von einigen Jahren der Kellerlagerung profitieren und sollte, wenn man ihn bereits heute geniessen möchte, mehrere Stunden dekantiert werden.Perfekt als Solo-Wein, passt dieser charakteristische Beaujolais auch ideal zu leichten Gerichten und Geflügel. Er kann leicht gekühlt serviert werden und ist perfekt für warme Tage oder als vielseitiger Begleiter zu verschiedenen Anlässen.

Content: 0.75 litre (€24.67 / 1 litre)

Regular price: €18.50
bottle
Domaine Anita Morgon Prestige AOC
The Domaine Anita Morgon Prestige AOC is an outstanding red wine from the renowned Beaujolais wine region in France, produced by the prestigious Domaine Anita. Winemaker Anita Kuhnel, a former professional cyclist, simply gave her winery its name, such is her commitment to quality-conscious winemaking, always with a focus on a sustainable and environmentally respectful philosophy.The Morgon Prestige is classically made from the Gamay grape, the main grape variety for red wines in the Beaujolais region.This wine has a multi-layered aroma profile typical of a Beaujolais, with intense, warm fruit and plenty of spice. Black cherry, cassis, chocolate, morello cherries, herbs and some vanilla clearly dominate here. The palate has a medium texture, light and lively, supported by good acidity and clearly present tannins, which give this grape juice the prospect of a good ageing potential - if you can wait a little longer. The aftertaste of Domaine Anita Morgon Prestige AOC is extremely long.This sophisticated and elegant wine should be decanted a few hours before drinking if it is to be enjoyed now. It then becomes an experience for the senses both as a solo wine and when paired with light, Mediterranean dishes.

Content: 0.75 litre (€27.87 / 1 litre)

Regular price: €20.90
bottle
Domaine Anita Moulin à Vent Très Vieille Vigne Les Caves AOC
The Domaine Anita Moulin-à-Vent “Très Vieille Vigne Les Caves” AOC 2024 is a top-quality red wine from the renowned Beaujolais wine region in France. Anita Kuhnel, a former professional cyclist, confidently made her winemaking debut with the Domaine and has been producing wines of the very highest quality ever since.This classic Beaujolais is made from 100% Gamay grapes. The nose reveals wonderful notes of red berries, blackberries, black cherries, and spices. The palate has good structure, fine acidity, and expressive tannins, leading to a long finish with notes of berries, pepper, and dark fruit. We were particularly impressed by the very slight residual sweetness of the Domaine Anita Moulin-à-Vent “Très Vieille Vigne Les Caves” AOC 2024, which gives it a special appeal and makes it enjoyable to drink even now, while still young. All of this is underpinned by a lovely, subtle minerality. The structure is typical of a Beaujolais—very delicate and refined.This sophisticated and nuanced wine pairs well with a variety of gourmet dishes. It can be served slightly chilled and pairs particularly well with game, grilled meats, or a selection of full-flavored cheeses. If you’d like to enjoy it today, you should decant it a little while beforehand.

Content: 0.75 litre (€26.00 / 1 litre)

Regular price: €19.50
bottle
Domaine les Couversets Châteauneuf-du-Pape AC
Ein rubinroter, klarer Wein mit noch leichten violett Reflexen und einem vielfältigen Aroma nach Kräutern Beerenfrucht, Holz und Lakritze. Der noch junge Wein entfaltet bereits jetzt im Gaumen eine außergewöhnliche Geschmackvielfalt u.a. mit Zimt, Vanille und Gewürznuancen, begleitet von voller Frucht und voluminöser Tiefe.Der sehr gut ausbalancierte Domaine les Couversets Châteauneuf-du-Pape AC kann jetzt schon getrunken werden und verspricht eine sehr gute Entwicklung.Aber auch ein wahrer Begleiter eines festlichen Menühauptganges mit Wild oder dunklem Fleisch in dunkler Soße. Genießen Sie diesen trockenen Rotwein bei einer empfohlenen Trinktemperatur von 18-20 °C.

Content: 0.75 litre (€42.67 / 1 litre)

Regular price: €32.00
bottle
Nude Stem Zero Powerful Rotweinglas 2er Set
Kraftvoll auch im 2er Set. Das Nude Stem Zero Powerful Rotweinglas fasst 550 ml und ist hoch und groß. Der Schornsteineffekt trägt zu einer erhöhten Geschmacksintensität bei. Tanninbetonte und extraktreiche Rotweine gewinnen in einem großvolumigen Glas, weil sie darin ihre Komplexität besonders gut entfalten können.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 550 mlHöhe: 237 mm

Regular price: €89.90
piece
Domaine Anita Moulin à Vent Très Reine de Nuit AOC
Domaine Anita Moulin à Vent Très Reine de Nuit AOC

€19.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle