Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hugel Gentil Alsace AOC

The delicious white grape varieties typical of Alsace, all combined in one wine: The Hugel Gentil Alsace AOC blends Gewürztraminer (spiciness and subtle sweetness), Pinot Gris (body), Riesling (elegance), Muscat (fruitiness), and Sylvaner (freshness), resulting in an extraordinary taste experience. On the nose, this French white wine offers fresh, fragrant notes of green apples and pears, exotic fruits such as lychee and passion fruit, as well as floral notes (roses) and a hint of muscat. On the palate, it is smooth and balanced, with a hint of tartness and an elegant finish.

This blend is the only wine from the Hugel family that is not made from a single grape variety. “Gentil” refers to wines from the AOC Alsace (Alsace) region that meet the standards for a high-quality blend. The historic Hugel winery, now in its 13th generation, is located in Riquewihr at the foot of the Vosges Mountains. The average age of the vines used for the Hugel Gentil Alsace AOC is nearly 30 years.

In the glass, this blend glows a pale yellow with green highlights. The Hugel Gentil Alsace AOC is ready to drink immediately; the ideal serving temperature is 8 degrees. It pairs wonderfully with mussels, raw fish, and sushi, as well as with mildly spiced dishes from Indian cuisine. This creation from the Hugel family is also a good choice with white meats such as veal, pork, and poultry.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2029
Region:
Elsass
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
30% Gewurztraminer
24% Pinot Gris
19% Riesling
18% Silvaner
6% Pinot Blanc
3% Muscat
Alcohol content:
12,0  % by volume
Total acidity:
5,6 g/l
Residual sugar:
2,8 g/l
pH:
3,29
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
328 kJ / 79 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
3300370111038
Bottler:
Famille Hugel
3 rue de la 1ère armée
68340 RIQUEWIHR
Frankreich
Skip product gallery

Product recommendation

Hugel Classic Gewürztraminer Alsace AOC
Now in its 13th generation, the Hugel family's white wines from Alsace are hugely popular among wine lovers. The Hugel Classic Gewürztraminer Alsace AOC is also a multi-faceted taste experience that will delight you. The bouquet of Gewürztraminer offers stimulating notes of exotic fruits such as passion fruit, persimmon, lychee and mango. There are also floral tones of hawthorn blossom and lily as well as a great spiciness (ginger and pepper). On the palate, the Hugel wine is impressively balanced and harmonious, with a fine sweetness and a refreshing, aromatic finish.The Hugel Classic Gewürztraminer Alsace AOC shimmers pastel yellow in the glass with pale green reflections. The youthfully fresh wine, which comes from vines that are on average 30 years old, is an absolute recommendation as an aperitif, well chilled at a drinking temperature of 8 degrees. With its great fruitiness and fine sweetness, it also harmonizes perfectly with dishes from Moroccan, Chinese, Thai, Korean or Mexican cuisine. The combinations of sweet and sour, sweet and salty and various spices and heat complement each other wonderfully with this Gewürztraminer from Alsace. It is already a real taste sensation, but can also be stored for another 3 to 5 years.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: From €15.50
Hugel Classic Riesling Alsace AOC
Dazu kommen eine merkliche Mineralität, eine feine Würze und Kräutertöne. Am Gaumen ist dieser reinsortige Riesling aus dem Osten Frankreichs erfrischend und trocken, mit einer klaren Struktur, vollem Körper und einer beachtlichen Länge. Dieser im Glas hellgrün bis gelb schimmernde Weißwein ist schon jetzt ein echter Trinkgenuss, kann aber auch bis zu 5 Jahre gelagert werden, um an Mineralität zu gewinnen. Die Weine der Familie Hugel aus dem Elsass stehen seit Jahrhunderten für herausragende Qualität. Das Weingut befindet sich mittlerweile in der 13. Generation in Riquewihr am Fuß der Vogesen, etwa zwölf Kilometer nordnordwestlich von Colmar und etwa 60 Kilometer westlich von Freiburg im Breisgau. In der malerischen, mittelalterlich anmutenden französischen Gemeinde besitzt die Familie ein 30 Hektar großes, ideal gelegenes Weingut, dessen Weinberge zum Großteil als Grand Cru eingestuft sind. Die traditionellen Elsässer Rebsorten wachsen hier an Rebstöcken, die durchschnittlich 35 Jahre alt sind.Genießen Sie den Hugel Classic Riesling Alsace AOC bei einer Trinktemperatur von 10 Grad zu Beginn der Mahlzeit. Er ist ein wunderbarer Begleiter von mariniertem Hering oder Lachs, geräucherter Forelle oder Ziegenkäse. Nach zwei Jahren Lagerung passt der Riesling auch sehr gut zu Gerichten mit Sahnesoßen oder einem Auflauf mit Meeresfrüchten.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: From €15.50
Hugel Classic Pinot Blanc Alsace AOC
The Hugel Classic Pinot Blanc Alsace AOC is a wonderful example of a high-quality Pinot Blanc from Alsace. Notes of green apple, white peach and fresh almonds characterize the bouquet of this fresh white wine from the east of France. There are also subtle notes of lime blossom and melted butter. Fresh and clear on the palate, pleasantly dry and harmonious, with a spicy finish.The grapes for the Hugel Classic Pinot Blanc Alsace AOC come from vines that are around 30 years old. The traditional Hugel winery is now in its 13th generation and is located in Riquewihr at the foot of the Vosges mountains, around 60 kilometers west of Freiburg im Breisgau.In the glass, the white wine is a bright green with lemon yellow reflections. Enjoy this fruity, aromatic Pinot Blanc at a drinking temperature of 8 degrees as an invigorating aperitif. This Pinot Blanc is also a real treat with asparagus, seafood or goat's or sheep's cheese.

Content: 0.75 litre (€15.67 / 1 litre)

Regular price: From €11.75
Bestheim Alsace Pinot Gris Classic AC
This Pinot Gris from Alsace is redolent of apricots, undergrowth and dried fruit. The pale golden white wine is round and well-balanced on the palate, with a great freshness, a full body and a prolonged finish.The Bestheim Alsace Pinot Gris Classic is produced by the renowned cooperative association of the Bestheim wine-growers. This sophisticated white wine goes beautifully with game, white meat and roasts. It is also an ideal accompaniment to fish dishes with sauces. This wine is a lovely taste experience from the heart of the wine-growing region of Alsace.

Content: 0.75 litre (€14.93 / 1 litre)

Regular price: From €11.20
Wolfberger Cremant d'Alsace Chardonnay AOC
The Wolfberger Crémant d’Alsace Chardonnay is a sparkling wine from the beautiful Alsace region in France. It reflects all the delicacy and complexity of the Chardonnay grape variety. The grapes are always picked at the beginning of the harvest, thus providing a good balance and a perfect harmony.The sparkling wine is a straw yellow in colour. On the nose, it offers refined notes of toast and flowers. The Crémant d'Alsace Chardonnay von Wolfberger shows a soft effervescence and persistent foam. On the palate, the wine is wonderfully pleasant, offering notes of dried fruit and roasted almonds. Its finish is vivid and long-lasting.The Wolfberger Crémant d’Alsace Chardonnay is not only excellent to enjoy as an aperitif, but is also a good accompaniment to any festive occasion. This great wine also goes beautifully with meals, especially with crustaceans or grilled fish. We recommend enjoying it at a drinking temperature of 7-8 °C (46.4-50.0 °F).

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: €12.90
bottle
Peter Zemmer Gewürztraminer DOC
Peter Zemmer Gewürztraminer DOC is a representative of this traditional South Tyrolean grape variety full of character. The white wine impresses with its strong aroma.All the charm of South Tyrol can be found in a glass of Peter Zemmer Gewürztraminer. This white wine has been cultivated in the region since the 11th century. It has an intense straw to golden yellow color in the glass. Its aroma is characterized by spicy notes, accompanied by sweet, muscatel-like nuances of dried flowers, cloves and rose petals. Gewürztraminer pampers the palate with a full-bodied, spicy, rich, lively and fresh taste and harmoniously balanced acidity. The favorable location of the vineyards, the direct sunlight and the good aeration of the grapes provide the best conditions for this Traminer from the traditional Peter Zemmer winery.Serve the wine slightly chilled at a drinking temperature of 12 to 14 °C. Its strong aromas make Gewürztraminer an ideal accompaniment to crab, lobster, pâtés and shellfish. This white wine also tastes great as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: €15.50
bottle
Hugel Gentil Alsace AOC
Hugel Gentil Alsace AOC

€10.75

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle