Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Cantarranas Rueda Verdejo DO

The Castellana winery cultivates a vineyard called Cantarranas, from which the grapes for this refreshing wine come.

The Cantarranas Rueda Verdejo DO has a light, straw-yellow color in the glass. Its citrus notes are accompanied by hints of elderberry and tropical fruit. The vegan wine has a tangy acidity, is full-bodied and lean.

Around 200 years ago, a small stream ran through the town where Valladolid is now a sociable meeting place with many bars, but it only carried water when it had just rained and then dammed up to form a small pond. Frogs would settle there and croak in a variety of pitches. This explains the name Cantarranas = frog song.
And if you drink enough of this wine, you can still hear the frogs today.

Enjoy this Spanish white wine with summer salads, vegetable stews or pasta and fish dishes.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2028
Region:
Rueda
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
5,5 g/l
Residual sugar:
2,0 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Closure:
Stelvin
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
308 kJ / 74 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8414219063213
Bottler:
BODEGA AGRICOLA CASTELLANA
CUATRO RAYAS
Ctra. Rodilana, s/n
47491 La Seca (Valladolid, Spain)
Cuatro Rayas

Die Agricola Castellana ist ein Zusammenschluss verschiedener Weingüter. Hauptsächlich werden hier die Marken Cuatro Rayas, Rueda Vinos und Vinos de la Tierra de Castilla y León vertrieben. Die Ursprünge der Weinkellerei gehen auf das Jahr 1935 zurück. Die Kellerei Castellana bewirtschaftet auch einen Weinberg namens Cantarranas, an dessen Hängen die Rebsorte Verdejo vortrefflich gedeiht. Geleitet wird die Agricola Castellana vom Winzer Angel Calleja. Direkt nach seinem Abschluss an der Hochschule in Madrid übernahm er das Zepter in der Weinkellerei. Er ist heute einer der bekanntesten und renommiertesten Winzer Spaniens.

Cuatro Rayas

Die Agricola Castellana ist ein Zusammenschluss verschiedener Weingüter. Hauptsächlich werden hier die Marken Cuatro Rayas, Rueda Vinos und Vinos de la Tierra de Castilla y León vertrieben. Die Ursprünge der Weinkellerei gehen auf das Jahr 1935 zurück. Die Kellerei Castellana bewirtschaftet auch einen Weinberg namens Cantarranas, an dessen Hängen die Rebsorte Verdejo vortrefflich gedeiht. Geleitet wird die Agricola Castellana vom Winzer Angel Calleja. Direkt nach seinem Abschluss an der Hochschule in Madrid übernahm er das Zepter in der Weinkellerei. Er ist heute einer der bekanntesten und renommiertesten Winzer Spaniens.

Discover more
Cuatro Rayas
Skip product gallery

Product recommendation

The Guv'nor Blanco
The successful wine The Guv’nor, produced by Felix Solis, is now also available as a white wine. Three grape varieties from the Castilla La Mancha region unite to create this wonderful cuvée. The Guv’nor Blanco offers impressive, sumptuous aromas of tropical fruit and fresh citrus notes. On the palate, this Spanish white wine is rich and charming. The percentage of Chardonnay used matured for 3 months in French oak casks, giving the Guv’nor Blanco expressiveness and stability. Its finish is soft and long-lasting.Try the Guv’nor Blanco with pasta, paella, grilled fish, smoked ham and tangy cheeses. It is also lovely to enjoy on its own as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€9.87 / 1 litre)

Regular price: From €7.40
Telmo Rodriguez Basa DO Rueda
The Telmo Rodriguez Basa DO Rueda has an enticingly fruity and spicy bouquet offering notes of passion fruit, melon, citrus fruit and pears, along with nuances of fennel and hints of minerals. This blend, consisting of Verdejo and Viura, is elegant, fresh and very harmonious on the palate, with a wonderful texture and a lovely, mineral finish.The grapes for this wonderfully accessible white wine from the Rueda region come from bush vines that are cultivated without wire trellis training systems. The Telmo Rodriguez Basa DO Rueda is not only a terrace wine that is lovely on its own, but is ideal with Spanish omelettes and fried white fish as well.In celebration of the 20th anniversary of the wine, special labels were designed by different artists. The winery changes between these labels. We have no influence which label will be delivered.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Alvarez y Diez Mantel Blanco Verdejo
Der trockene Mantel Blanco stammt aus der Region Rueda und besteht zu 100% aus der Rebsorte Verdejo.Die Reben des Mantel Blanco kommen ausschließlich aus eigener Produktion von dem Weingut Alvarez y Diez. Die Ernte findet immer nachts statt. Um die Eigenschaften der Trauben zu bewahren, werden traditionelle Techniken mit modernen Maschinen kombiniert.Im Glas zeigt sich der Mantel Blanco strohgelb mit grünen Reflexen. Das Bouquet hat angenehme Aromen von Kernobst und Zitrusfrüchten, wobei die Zitrusfrüchte im Hintergrund mitspielen. Geschmacklich weist dieser Wein eine außerordentliche Eleganz und Ausdrucksstärke vor.Der Weißwein aus Spanien dient super als Aperitif, kann aber auch zu Gemüse und Salat, Reis und Fisch oder Meeresfrüchten bei einer empfohlenen Trinktemperatur von 8-10 °C getrunken werden.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Waiterknife, Corkscrew, bordeaux
Waiterknife coloured in bordeaux, incl. Vineshop24-Logo

Regular price: €4.95
Cantarranas Rueda Verdejo DO
Cantarranas Rueda Verdejo DO

€6.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottles