Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bodegas Los Llanos Pata Negra Toro D.O.

Dieser Rotwein der renommierten und bei Weinkennerinnen und -kennern überaus beliebten spanischen Bodegas Los Llanos besteht zu 100 Prozent aus der Rebsorte Tinta de Toro. Dabei handelt es sich um eine besondere Ausprägung der Tempranillo-Traube. In der Anbauregion Toro (im Herzen Spaniens in der Region Kastilien-León) bringt die Tinta de Toro unverwechselbare Qualitäten hervor. Der Bodegas Los Llanos Pata Negra Toro zeigt das eindrucksvoll.

Dieser spanische Rotwein duftet intensiv nach Brombeeren. Diese Fruchtigkeit harmoniert wunderbar mit angenehmen Noten von Eichenholz durch den dreimonatigen Ausbau in neuem französischem Eichenholz. Am Gaumen ist der Bodegas Los Llanos Pata Negra Toro trocken und ausgewogen. Der Tinta de Toro ist kraftvoll mit einer angenehmen Mineralik, und hallt noch länger nach.

Die Rebsorte Tinta de Toro hat kleinere Beeren als beim „klassischen“ Tempranillo. Zudem besitzt sie eine dickere Schale. Konzentriertere Farben und intensivere Aromen sind das Resultat dieser Anpassung an die Umgebung mit ihren extrem heißen Sommertagen und sehr harten Wintern.

Genießen Sie den Pata Negra Toro bei einer Trinktemperatur von 16 bis 18 Grad. Dieser tiefrote Rotwein aus Spanien passt wunderbar zu gegrilltem, rotem Fleisch (Wild, Kalb, Rind). Auch Thunfisch oder Scampis mit in einer delikaten Knoblauchnote sind passende Begleiter für diese Kreation der Bodegas Los Llanos. Und natürlich ist auch ein Pata Negra-Schinken eine exzellente Wahl.



Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Region:
Toro
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
327 kJ / 79 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8410261111124
Bottler:
Grupo de Bodegas Vinartis S.A.
Ctra. Nacional IV
13300 Valdepenas
Spanien
Bodegas Los Llanos
Skip product gallery

Product recommendation

Allegranza Tempranillo
Allegranza Tempranillo is a wine made from 100% Tempranillo grapes from the La Mancha region. This Spanish region is known for its optimal ripeness and uniformity in quality. The wine was fermented in stainless steel tanks and then matured for approx. 3 months in French oak barrels.The Allegranza Tempranillo has a ruby red color and is reminiscent of aromas of dark cherries and blackberry jam on the nose. There are also notes of exotic herbs and eucalyptus. It is wonderfully smooth and medium-bodied on the palate. A beautiful vanilla note and the taste of delicate milk chocolate pamper the palate.This red wine is an excellent accompaniment to tapas, grilled meat, lamb chops or an aromatic paella with chorizo. It is also an ideal accompaniment to strong cheese or pasta with a spicy tomato sauce. An every day wine, beautifully simple or just simply beautiful!

Content: 0.75 litre (€8.20 / 1 litre)

Regular price: €6.15
bottle
Hacienda Lopez de Haro Tempranillo DOCa
The Hacienda López de Haro Tempranillo offers on the nose notes of red fruits such as strawberries and raspberries. There are also aromas of licorice, which are typical of a 100% Tempranillo, and fine roasting flavors through the aging in French oak. On the palate, fruity and lush. The sweet, beautifully integrated tannins leave a warm mouthfeel.This ruby red wine from the Rioja comes from vineyards that are between 50 and 70 years old. Three to four months the Hacienda López de Haro Tempranillo was aged in oak barrels. Enjoy this wine with hearty tapas, red meat, Iberian ham, paella or cheese variations.

Content: 0.75 litre (€11.53 / 1 litre)

Regular price: €8.65
bottles
The Guv'nor Tinto
Dieser Tempranillo ist einfach ein Vergnügen: Der The Guv'nor duftet herrlich anregend nach schwarzen und roten Beeren sowie feinen Nuancen von Vanille und Röstaromen. Welchen Wein würden Winzer nach getaner Arbeit gern trinken? Auf diese Frage soll dieser spanische Rotwein eine Antwort geben. Er tut es. Am Gaumen saftig und fruchtig, mit weichen Tanninen.

Content: 0.75 litre (€10.20 / 1 litre)

Regular price: From €7.65
Jabali Tempranillo Cabernet DO
Jabalí Tempranillo Cabernet DO - a fruity cuvée from Spain with an intense aroma of blackberries, plums and chocolate, peppered with spicy notes and an expressive style. This Jabali Tempranillo Cabernet DO is intense, juicy and soft with a clear, elegant cherry note.This dry red wine from the Cariñena region goes very well with tapas, chorizo, meat skewers or cheese.Drinking temperature: 16-18 °C

Content: 0.75 litre (€8.93 / 1 litre)

Regular price: From €6.70
El Coto Rosado
El Coto Rosado has a typical, attractive and intense rosé color in the glass. An elegant and aromatic wine from Spain, reminiscent of fresh raspberries and caramel. This rosé wine from the Rioja region is fresh and fruity on the palate.The vines grow on chalky soils in the Rioja Alavesa. After harvesting, the grapes are first macerated on their skins for 48 hours. Fermentation then takes place in stainless steel tanks at a controlled temperature for around 15 days. After blending the two grape varieties, the rosé wine matures for some time in stainless steel tanks before being bottled and released for sale.Enjoy the dry El Coto Rosado as an aperitif, with tapas with fish and seafood or with Mediterranean rice dishes.

Content: 0.75 litre (€8.67 / 1 litre)

Regular price: From €6.50
Bodegas Los Llanos Pata Negra Toro D.O.
Bodegas Los Llanos Pata Negra Toro D.O.

€6.40

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle