Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Atalaya Alaya Tierra Almansa DO

Der Atalaya Alaya Tierra ist ein kraftvoller und tiefgründiger Rotwein aus der Almansa-Region in Spanien, der seine Herkunft aus extremen, kargen Höhenlagen durch Intensität und Tiefe widerspiegelt. Mit einer beeindruckenden Konzentration an Aromen und einer beeindruckenden Struktur, gilt dieser Wein als einer der eindrucksvollsten Ausdrucksformen der Garnacha Tintorera Reben, die in dieser Region gedeihen.

Im Glas leuchtet der Atalaya Alaya Tierra in einem dunklen, nahezu undurchsichtigen Purpurrot. Das Bouquet besticht durch eine satte, vielschichtige Aromatik, die von schwarzen Früchten wie Brombeeren und reifen Pflaumen dominiert wird. Am Gaumen zeigt sich der Wein vollmundig, mit opulenter Fruchtfülle, kräftigen, aber geschmeidigen Tanninen und einer ausgewogenen Säure. Die reiche Textur und das langanhaltende, würzige Finale mit dezenten Holznoten machen diesen Wein zu einem unvergesslichen Erlebnis.

Der Atalaya Alaya Tierra ist ein idealer Begleiter zu kräftigen Gerichten wie Lammkeule, geschmortem Rindfleisch oder Wildgerichten. Auch zu Blauschimmelkäse und herzhaften Eintöpfen passt dieser tiefgründige Rotwein hervorragend.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Region:
Almansa
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Garnacha Tintorera
Alcohol content:
15,0  % by volume
Total acidity:
4,3 g/l
Residual sugar:
2,0 g/l
Recommended drinking temperature:
15-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
375 kJ / 90 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8437012278141
Bottler:
VIÑAS FAMILIA GIL
Paraje de la Aragona
Carretera de Fuente Álamo
30520 Jumilla
Spanien
Gil Family Estate
Skip product gallery

Product recommendation

Bodegas Morca Godina Garnacha DO
With Bodegas Morca, the Gil family aims to fully develop the special qualities of the Garnacha grape variety. The Bodegas Morca Godina is an impressive example of how excellent the red wines from the D.O. Campo de Borja are. This is also demonstrated by the gold award at the Mundus Vini international wine competition.The Spanish red wine has a seductively complex aroma of cherries and ripe plums, harmonizing wonderfully with notes of liquorice, cedar wood and a beautiful spiciness. Subtle oak notes round off the bouquet. The Godina is dry and concentrated on the palate, with velvety, perfectly integrated tannins and great length.This elegant Spanish red wine is rich in finesse and matured for 15 months in French oak barrels. Enjoy Bodegas Morca Godina at a drinking temperature of 16 to 18 degrees. The deep ruby red Garnacha goes perfectly with red meat, game or hearty stews. Also a real treat with dark chocolate.

Content: 0.75 litre (€27.87 / 1 litre)

Regular price: €20.90
bottle
Clos i Terrasses Laurel
Der Clos i Terrasses Laurel ist ein herausragender Wein aus der renommierten Weinbauregion Priorat in Katalonien, Spanien. Bei diesem Rotwein handelt es sich um den sogenannten „Zweitwein“ des Clos Erasmus. Der Wein ist dominiert von der Garnacha Traube und um ca. je 10% mit Cabernet Sauvignon und Syrah ergänzt. Im Glas zeigt der Clos i Terrasses Laurel ein tiefgründiges und lebendiges Aromenspektrum von schwarzen Kirschen, Hibiskus, Pflaumen und Passionsfrucht mit einem Hauch von Wacholder. Diese Fruchtaromen werden von einer Vielfalt an würzigen Noten, mediterranen Kräutern sowie mineralischen Nuancen begleitet.Die Struktur des Clos i Terrasses Laurel ist bemerkenswert, mit seidigen Tanninen, köstlicher Frucht und Saftigkeit glänzt der Wein mit Harmonie und Ausgewogenheit. Obwohl er in seiner Jugend genossen werden kann, kann der Laurel von Clos i Terrasses durchaus von einigen Jahren Flaschenreife profitieren, um seine volle Komplexität zu entfalten.In dieser Preiskategorie wohl mit das Beste was das Priorat zu bieten hat. Ganze 19.000 Flaschen wurden produziert. Probieren lohnt sich.

Content: 0.75 litre (€66.53 / 1 litre)

Regular price: €49.90
bottle
Telmo Rodriguez Pegaso Pizarra
The grapes for the Telmo Rodriguez Pegaso Pizarra come from vineyards located in the shadow of the La Paramera mountains. The bush vines in the used vineyards located in Cebreros are between 60 and 80 years old and form the basis for a Garnacha of great depth. The bouquet offers notes of blackberries, black cherries and balsamic aromas as well as earthy notes and mineral nuances. On the palate, the red wine is fleshy, juicy, medium-bodied and concentrated. The fine tannins are wonderfully integrated. We recommend decanting the garnet-red wine before drinking it so that it can develop its full quality. ‘Barrancos de Pizarra’ means steep slate slopes. The red wine reflects this terroir in an impressive, authentic manner. Try this high-quality wine (94 points) whose review in Robert Parker’s Wine Advocate ends beautifully and simply with the comment ‘Great!’.

Content: 0.75 litre (€43.87 / 1 litre)

Regular price: €32.90
bottle
Morca Bodegas Morca DO
The Morca Garnacha from Bodegas Morca is an expressive red wine from the D.O. Campo de Borja, made from 100% Garnacha grapes.With Bodegas Morca, the Gil family has set itself the task of bringing out the full potential of the Garnacha grape variety. With creations such as Morca, they have succeeded impressively. This Spanish red wine is a small feast for the senses.The pure Garnacha has an intense and phenomenally multi-faceted aroma of plums, black cherries and cassis. There are also notes of licorice, eucalyptus and pepper that enrich the bouquet. Nuances of vanilla, coffee and smoke round off the bouquet.The Morca is dry and incredibly powerful on the palate. The red wine from the D.O. Campo de Borja has a backbone of ripe, supple tannins, a very good balance and an impressive length. Finishes with fine aromas of chocolate.This Garnacha from Bodegas Morca matured for 20 months in French barriques. Enjoy this red wine from Spain at a drinking temperature of 16 degrees. We recommend decanting it one hour before drinking. A great accompaniment to old, matured cheese or lamb.

Content: 0.75 litre (€49.20 / 1 litre)

Regular price: €36.90
bottle
Atalaya Alaya Tierra Almansa DO
Atalaya Alaya Tierra Almansa DO

€25.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle