Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Rickety Bridge Foundation Stone Pinotage

Rickety Bridge Foundation Stone Pinotage is a full-bodied South African red wine produced by the prestigious Rickety Bridge Winery. Pinotage is a native South African grape variety and is considered the country’s flagship wine. The Rickety Bridge Foundation Stone Pinotage displays a deep red color with purple hues in the glass. On the nose, it unfolds an enticing array of aromas of ripe dark fruits such as black cherries, plums, and blackberries. Notes of spices, chocolate, and a hint of oak lend the bouquet additional depth and complexity.

On the palate, the Rickety Bridge Foundation Stone Pinotage is full-bodied and powerful. Thanks to 12 months of barrel aging, the wine exhibits a harmonious balance between ripe fruit and well-integrated tannins. The aromas of dark berries carry through and are accompanied by a hint of toasty notes. The wine has an impressive structure and a long-lasting, juicy finish.

The Rickety Bridge Pinotage is an ideal pairing for hearty dishes. It pairs excellently with grilled meats, game, or roasted duck. Of course, it’s also a delight on its own.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2031
Region:
Franschhoek
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
6,0 g/l
Residual sugar:
2,1 g/l
pH:
3,54
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
334 kJ / 80 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
6007738000290
Importer:
Vineshop24 GmbH & Co. KG
Dieselstraße 4
26899 Rhede (Ems)
Rickety Bridge Winery

Rickety Bridge kann auf eine lange Tradition zurückblicken. Das Weingut aus dem wunderschönen Örtchen Franschhoek in Südafrika wurde bereits 1797 von Paulina De Villers gegründet. Für diese Zeit durchaus außergewöhnlich, dass eine Frau Besitzerin einer Farm werden konnte. Das historische Anwesen war ursprünglich Teil der großen Farm La Provence, die 1694 französischen Hugenottenbauern übergeben wurde. Im Laufe der Jahre wurde das Anwesen aufgeteilt und der Teil, der heute Rickety Bridge heißt, wurde Paulina De Villiers zugesprochen.

Lange Zeit galt das Weingut als ein wenig angestaubt, aber mit der Übernahme durch den jetzigen Besitzer Duncan Spence im Jahre 2000 ist viel auf dem Anwesen passiert. Die historischen Wirtschaftsgebäude wurden restauriert und neue hinzugefügt, um ein lebendiges und umfangreiches Wein-, Lifestyle- und Gastfreundschaftsunternehmen zu schaffen. Der seit 2018 agierende Kellermeister Donovan Ackermann, beaufsichtigt einen komplexen Betrieb, der die heimische Farm umfasst, sowie mehrere Weinbaugebiete in der Gegend und weiter entfernt wie zum Beispiel in Breedekloof.

Rickety Bridge Winery

Rickety Bridge kann auf eine lange Tradition zurückblicken. Das Weingut aus dem wunderschönen Örtchen Franschhoek in Südafrika wurde bereits 1797 von Paulina De Villers gegründet. Für diese Zeit durchaus außergewöhnlich, dass eine Frau Besitzerin einer Farm werden konnte. Das historische Anwesen war ursprünglich Teil der großen Farm La Provence, die 1694 französischen Hugenottenbauern übergeben wurde. Im Laufe der Jahre wurde das Anwesen aufgeteilt und der Teil, der heute Rickety Bridge heißt, wurde Paulina De Villiers zugesprochen.

Lange Zeit galt das Weingut als ein wenig angestaubt, aber mit der Übernahme durch den jetzigen Besitzer Duncan Spence im Jahre 2000 ist viel auf dem Anwesen passiert. Die historischen Wirtschaftsgebäude wurden restauriert und neue hinzugefügt, um ein lebendiges und umfangreiches Wein-, Lifestyle- und Gastfreundschaftsunternehmen zu schaffen. Der seit 2018 agierende Kellermeister Donovan Ackermann, beaufsichtigt einen komplexen Betrieb, der die heimische Farm umfasst, sowie mehrere Weinbaugebiete in der Gegend und weiter entfernt wie zum Beispiel in Breedekloof.

Discover more
Rickety Bridge Winery
Skip product gallery

Product recommendation

%
Diemersdal Pinotage Reserve
Für fast anderthalb Jahre reifte der Diemersdal Pinotage Reserve im französischen Barrique, wobei zu 40% neue Fässer zum Einsatz kamen. Der Rotwein aus Südafrika vereint in seinem Bukett Noten von dunklen Beerenfrüchten und reifen Pflaumen mit einer würzigen Holznote. Am Gaumen samtig und animierend, mit geschliffenen Tanninen, großer Ausgewogenheit und einem langen, würzigen Nachklang.Probieren Sie diesen stolzen, üppigen Pinotage zum Beispiel zu kurzgebratenen Steaks, herzhaften Eintöpfen oder auch zu einer Auswahl an reifen Käsesorten.

Content: 0.75 litre (€25.08 / 1 litre)

Sale price: €18.81 Regular price: €20.90 (10% saved)
bottle
Barista Black
Barista Black is a red wine from South Africa made from 100% Pinotage grapes. The Pinotage grape variety is based on a new variety developed by Abraham Isak Perold at the University of Stellenbosch in 1925. It is a cross between Pinot Noir (Pinot Noir) and Cinsault. The Barista Black shows all the richness of this grape. A Pinotage that could not be more intense.The grapes come from the best vineyards in the Western Cape. The wine was fermented in a combination of stainless steel and concrete tanks with two gentle pumpings per day. It was then matured for 16 months in oak barrels, with 20% of the wine aged in new French barriques.The Barista Black has a wonderful aroma of plums, cherries and mulberries with hints of warm baking spices. On the palate, the wine has a juicy fruit core and good concentration with velvety tannins and some oak complexity. The finish is long, smooth and pleasantly dry.This full-bodied wine goes well with dark braised shoulder of lamb on long grain rice with red cabbage and bacon kimchi or roast duck breast and mixed leaf salad and potato wedges.

Content: 0.75 litre (€18.00 / 1 litre)

Regular price: €13.50
bottle
Diemersfontein Carpe Diem Pinotage Reserve
With the Carpe Diem Pinotage Reserve, the prestigious Diemersfontein winery from Wellington presents a powerful, deep red wine that shows the full potential of the South African Pinotage grape variety. As a reserve bottling, it stands for strict selection, traditional vinification and exceptional depth.Diemersfontein has earned international acclaim for its Pinotage in particular and has established itself as one of South Africa's leading wine estates. The Carpe Diem Pinotage Reserve offers aromas of blackcurrant and cherries on the nose. On the palate, a hint of vanilla harmonizes wonderfully with the smooth tannins.The 100% Pinotage wine comes from two growing regions in Wellington. The small berries produce particularly concentrated aromas. The wine matured for more than 16 months in 70% French and 30% American oak. Carpe Diem Pinotage is a wonderful accompaniment to lamb and curry dishes.

Content: 0.75 litre (€26.53 / 1 litre)

Regular price: €19.90
bottle
Beyerskloof Pinotage Reserve
Beyerskloof and Pinotage are the perfect combination in South Africa. Anri Truter, owner and winemaker at Beyerskloof, has long been known as South Africa's Mister Pinotage. Few devote themselves to this grape variety with such dedication.The Beyerskloof Pinotage Reserve was aged for 14 months in French oak. 10% of the wine was matured in new barrels and the rest in second and third-fill barrels. This gives the red wine a fine cedar wood aroma. The color of the Beyerkloof Pinotage Reserve is deep red and the nose reveals complex aromas of blackberries and plums. The palate is wonderfully balanced and juicy with a fleshy note. Opulent and with a fine texture, this Pinotage shows the full range of the grape variety. More Pinotage in this price category is not possible.Combine the Beyerskloof Pinotage Reserve with grilled meat or game with spicy sauces. Also great with spicy curry.

Content: 0.75 litre (€24.67 / 1 litre)

Regular price: €18.50
bottle
Rickety Bridge Foundation Stone Pinotage
Rickety Bridge Foundation Stone Pinotage

€14.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle