Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Feudo Arancio Cabernet Sauvignon DOC

This pure varietal Cabernet Sauvignon from Sicily’s south coast is redolent of currants and ripe cherries, complemented by lovely, spicy notes of wood. The Feudo Arancio Cabernet Sauvignon DOC from the province of Agrigento is intense on the palate, with a good structure and fine, elegantly integrated tannins.

This ample, supple and very aromatic red wine matured for 12 months in French barriques. The Cabernet Sauvignon is purple in colour and is an ideal accompaniment to grilled red meat, game, cold cuts and various spicy cheeses. Due to its structure and fullness, the Feudo Arancio Cabernet Sauvignon goes also beautifully with fillet of pork in puff pastry.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2029
Region:
Sizilien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
5,5 g/l
Residual sugar:
6,0 g/l
pH:
3,6
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
328 kJ / 78 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8032601681236
Bottler:
Feudo Arancio
C.da Portella Misilbesi
92017 Sambuca di Sicilia (AG)
Italien
Feudo Arancio

Das Weingut Feudo Arancio liegt in auf Sizilien bei Sambuca di Sicilia in der Ebene von Agrigent. Es ist ein sehr junges Weingut mit zertifiziertem Umweltschutzmanagement und wurde erst 2001 in der heutigen Form gegründet. Die hervorragende Arbeit und die überaus hochwertigen Weine von Feudo Arancio haben das Weingut zu einem der attraktivsten neuen Weingüter Siziliens gemacht.

Unter der Leitung des Önologen Matteo Covazzi werden die Bedingungen des außergewöhnlich warmen und trockenen Klimas und die hervorragende Bodenbeschaffenheit genutzt, um aus den Rebsorten Nero d'Avola, Cabernet Sauvignon, Merlot und Pinot Grigio Weine hoher Qualität zu erzeugen. Auch die einheimische weiße Rebsorte Grillo entfaltet sich bei Feudo Arancio zu einem eleganten, fruchtigen Wein. Die Weine dieses Weinguts sind in sehr attraktiven Preisklassen angesiedelt und werden regelmäßig von der internationalen Weinkritik gelobt. So erhielten der Feudo Arancio Cantodoro Sicilia IGT und der Feudo Arancio Stemmari Merlot Sicilia IGT auf der Berliner Weintrophy 2015 eine Goldmedaille.

Feudo Arancio

Das Weingut Feudo Arancio liegt in auf Sizilien bei Sambuca di Sicilia in der Ebene von Agrigent. Es ist ein sehr junges Weingut mit zertifiziertem Umweltschutzmanagement und wurde erst 2001 in der heutigen Form gegründet. Die hervorragende Arbeit und die überaus hochwertigen Weine von Feudo Arancio haben das Weingut zu einem der attraktivsten neuen Weingüter Siziliens gemacht.

Unter der Leitung des Önologen Matteo Covazzi werden die Bedingungen des außergewöhnlich warmen und trockenen Klimas und die hervorragende Bodenbeschaffenheit genutzt, um aus den Rebsorten Nero d'Avola, Cabernet Sauvignon, Merlot und Pinot Grigio Weine hoher Qualität zu erzeugen. Auch die einheimische weiße Rebsorte Grillo entfaltet sich bei Feudo Arancio zu einem eleganten, fruchtigen Wein. Die Weine dieses Weinguts sind in sehr attraktiven Preisklassen angesiedelt und werden regelmäßig von der internationalen Weinkritik gelobt. So erhielten der Feudo Arancio Cantodoro Sicilia IGT und der Feudo Arancio Stemmari Merlot Sicilia IGT auf der Berliner Weintrophy 2015 eine Goldmedaille.

Discover more
Feudo Arancio
Skip product gallery

Product recommendation

Santa Cristina Cabernet Sauvignon DOC
Cherry red colour with very lively lights in the glass and garnet veins. In the nose there is a strong varietal grassy note that pleasantly recalls a Bordeaux nose. On the palate there is agreeable sweetness very well integrated with notes of sage and green bell pepper, good tannic concentration with spicy nuances. Gastronomical combinations: the ideal match are game, grilled meat and mature cheeses.

Content: 0.75 litre (€22.07 / 1 litre)

Regular price: From €16.55
Bergsig Cabernet Sauvignon
CELLAR TREATMENTGrapes were picked at 23 - 24 °B. Pumped over during fermentation to extract maximum colour and flavour. Malolactic fermentation was completed before oak maturation in small French and American barrels for up to 24 months.TASTING NOTESAn elegant wine with deep ruby colour, plums and red berry fruit, and smoothly integrated tannin. Accessible now, but well enough structured for 4+ years ageing potential. The ideal wine to serve with roasts, venison and mature cheeses.

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: From €10.50
Montes Limited Selection Cabernet Sauvignon Carménère
In the glass, it shimmers with a beautiful, intensely luminous ruby red. The bouquet blends seductive notes of delicate butter caramel, chocolate, spices, tobacco, and coffee with elegant vanilla aromas resulting from barrel aging.On the palate, it is gentle with a soft, almost sweet fullness, a medium to full body, and the characteristic Carmenère tannins—firm yet velvety from aging. The finish is harmoniously round and balanced with a beautiful length.In 2000, Aurelio Montes launched the exquisite wines of the Limited Series. Among them is this elegant cuvée from the Apalta Valley, which was originally intended to be a single-varietal Carmenère. However, after numerous trials, Aurelio Montes ultimately opted for this blend of Cabernet Sauvignon and Carmenère.The Montes Limited Selection Cabernet Sauvignon Carmenère pairs well with many meat dishes, including those with oriental spices, Chilean chicken stew, or spicy rice stews. This dry red wine from Chile should be opened one hour before serving.

Content: 0.75 litre (€14.33 / 1 litre)

Regular price: €10.75
bottle
Borgo Molino I Scuri Cabernet Sauvignon Venezia DOC
The Borgo Molino I Scuri Cabernet Sauvignon is a deep ruby-red in the glass. The red wine is redolent of black currants and wild herbs, along with aromas of raspberries and cherries. The wine is decidedly fruity and full-bodied. On the palate, it shows distinct notes of paprika and light roast aromas. Herbal notes lend the long, well-balanced finish a special touch. The Borgo Molino I Scuri Cabernet Sauvignon is an ideal accompaniment to wildfowl, roasted red meat or hard cheeses.

Content: 0.75 litre (€11.87 / 1 litre)

Regular price: From €8.90
Feudo Arancio Cabernet Sauvignon DOC
Feudo Arancio Cabernet Sauvignon DOC

€7.35

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle