Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Quercioli Reggiano Lambrusco Dolce DOC

Ruby red shines the Quercioli Reggiano Lambrusco Dolce DOC. The Lambrusco from Emilia-Romagna is on the nose wonderfully fruity and fresh, offering notes of violets. Palate: sweet, lively and wonderfully balanced. The late-ripening grape-varieties Lambrusco Marani and Lambrusco Salamino come together in this composition of the winery Medici Ermete. Medici Ermete has managed to make Lambrusco known as a high quality, invigorating wine, far away from any mass production. Try the Quercioli Reggiano Lambrusco Dolce DOCC to pizza, to fruits or dessert variations.

Wine type:
Rotwein
Taste:
sweet
Region:
Emilia-Romagna
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Lambrusco Salamino
Lambrusco Marani
Alcohol content:
8,5  % by volume
Total acidity:
7,5 g/l
Residual sugar:
50,0 g/l
Recommended drinking temperature:
10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
294 kJ / 70 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8004810261486
Bottler:
Medici Ermete & Figli
Via Isacco Newton, 13/a
42124 Gaida di Reggio Emilia (RE)
Italien
Medici Ermete - Le Tenute

Auch heute hält sich hartnäckig die Meinung, Lambrusco sei ein eher minderwertiger, viel zu süßer, Massenwein. Das lässt sich allerdings überhaupt nicht auf die Lambrusco des alteingesessenen Familienbetriebs Medici Ermete anwenden, welcher in Gaida im nördlichen Teil der Emilia-Romagna liegt. Hier wird ein überaus schmackhafter und hochwertiger Lambrusco kreiert. Die besten Produkte von Medici Ermete stehen in zahlreichen Spitzenrestaurants auf der Weinkarte.

Ende des 19. Jahrhunderts wurde der Betrieb von Remigio Medici gegründet und noch heute ist das Unternehmen im Besitz der Familie Medici, mittlerweile in der vierten Generation. Geleitet wird der Betrieb heute von Alberto Medici.

Auf 75 Hektar werden die Rebsorten Lambrusco Salamino, Lambrusco Marani, Lambrusco Grasparossa und Lambrusco Ancelotta angebaut. Ungefähr 800.000 Flaschen hochkarätigen Lambrusco produziert das Weingut. Die Weinhänge der Emilia-Gegend sind dank ihres Mikroklimas und der lehmigen Bodeneigenschaften hervorragend für den Anbau dieser Rebsorten geeignet. Die geernteten Trauben werden genauso wie bei den führenden Weingütern der Welt mit größtmöglicher Aufmerksamkeit behandelt und der Betrieb arbeitet nach umweltfreundlichen Kriterien. Die für die Produktion verwendeten Trauben werden streng selektiert, um eine bestmögliche Qualität zu erreichen. Hier werden die DOC-Vorschriften bezüglich des erlaubten Hektarhöchstertrags vielfach deutlich unterschritten.

Medici Ermete - Le Tenute

Auch heute hält sich hartnäckig die Meinung, Lambrusco sei ein eher minderwertiger, viel zu süßer, Massenwein. Das lässt sich allerdings überhaupt nicht auf die Lambrusco des alteingesessenen Familienbetriebs Medici Ermete anwenden, welcher in Gaida im nördlichen Teil der Emilia-Romagna liegt. Hier wird ein überaus schmackhafter und hochwertiger Lambrusco kreiert. Die besten Produkte von Medici Ermete stehen in zahlreichen Spitzenrestaurants auf der Weinkarte.

Ende des 19. Jahrhunderts wurde der Betrieb von Remigio Medici gegründet und noch heute ist das Unternehmen im Besitz der Familie Medici, mittlerweile in der vierten Generation. Geleitet wird der Betrieb heute von Alberto Medici.

Auf 75 Hektar werden die Rebsorten Lambrusco Salamino, Lambrusco Marani, Lambrusco Grasparossa und Lambrusco Ancelotta angebaut. Ungefähr 800.000 Flaschen hochkarätigen Lambrusco produziert das Weingut. Die Weinhänge der Emilia-Gegend sind dank ihres Mikroklimas und der lehmigen Bodeneigenschaften hervorragend für den Anbau dieser Rebsorten geeignet. Die geernteten Trauben werden genauso wie bei den führenden Weingütern der Welt mit größtmöglicher Aufmerksamkeit behandelt und der Betrieb arbeitet nach umweltfreundlichen Kriterien. Die für die Produktion verwendeten Trauben werden streng selektiert, um eine bestmögliche Qualität zu erreichen. Hier werden die DOC-Vorschriften bezüglich des erlaubten Hektarhöchstertrags vielfach deutlich unterschritten.

Discover more
Medici Ermete - Le Tenute
Skip product gallery

Product recommendation

Bocciolo Lambrusco Grasparossa Dolce DOC
This fruity, sparkling Lambrusco is sweet, fresh and beautiful balanced on the palate. The Bocciolo Lambrusco Grasparossa Dolce DOC comes from the winery Medici Ermete, which is known for its high quality Lambrusco creations and won many awards.This wine from Emilia-Romagna has as basis the vine Lambrusco Grasparossa. Try the wine with the typical, highly acclaimed cuisine of the Emilia-Romagna region: these include Parma ham, salami variations, tortellini or ravioli.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
Concerto Lambrusco Reggiano Secco DOC
The Concerto Lambrusco Reggiano Secco DOC is a real wine jewel from Emilia Romagna. The intensely fruity bouquet of this sparkling and effervescent red wine is like an invitation to enjoy it. Notes of blackberries, ripe cherries and elderberries combine harmoniously with spicy herbs and balsamic aromas to create a wonderful cloud of fragrance above the glass.The palatable Lambrusco sparkles in a rich, deep red color. The animating red wine is simply fun on the palate: fruity, fresh and refined. With its dense, soft tannin structure, the wine has a dry, spicy and long-lasting finish.This sparkling red wine from Italy is best enjoyed at a cool drinking temperature of around 8-9°C. It goes wonderfully with light dishes or on its own on a warm summer evening on the terrace.

Content: 0.75 litre (€12.20 / 1 litre)

Regular price: From €9.15
Curatolo Arini Marsala Superiore Dolce
The Curatolo Arini family is the oldest family-owned producer of Marsala in Sicily. With this Marsala, the winery showcases its entire range of expertise. The Curatolo Arini Marsala Superiore Dolce has a brilliant golden colour and offers notes of dates, sultanas, figs, almonds and dried fruit in its wonderfully complex bouquet. This blend, consisting of Grillo, Catarratto and Inzolia, is warm and velvety on the palate. Its long finish is characterised by nuances of honey.The Curatolo Arini Marsala Superiore Dolce matured for more than five years in oak casks. This high-quality Marsala is an ideal accompaniment to hard cheeses such as Parmesan or Pecorino, bakery products or puff pastries. This wine on its own beautifully rounds off every fine dining experience.

Content: 0.75 litre (€15.93 / 1 litre)

Regular price: €11.95
bottle
Skip product gallery

Customers also bought

Bocciolo Lambrusco Grasparossa Dolce DOC
This fruity, sparkling Lambrusco is sweet, fresh and beautiful balanced on the palate. The Bocciolo Lambrusco Grasparossa Dolce DOC comes from the winery Medici Ermete, which is known for its high quality Lambrusco creations and won many awards.This wine from Emilia-Romagna has as basis the vine Lambrusco Grasparossa. Try the wine with the typical, highly acclaimed cuisine of the Emilia-Romagna region: these include Parma ham, salami variations, tortellini or ravioli.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
Villa di Corlo Lambrusco Grasparossa DOC Amabile
This Lambrusco from Emilia Romagna from the winery Villa di Corlo is a wonderfully light, invigorating taste experience with its delicate cherry aromas, its freshness and mild acidity. The late-ripening grape-variety Lambrusco Grasparossa forms the basis of this fine wine with its lively sparkle.Enjoy the Lambrusco Grasparossa DOC Amabile Tappo R. Frizzante well cooled, for example to panna cotta on strawberry mousse. Discover the quality, sophisticated variant of Lambrusco.

Content: 0.75 litre (€13.53 / 1 litre)

Regular price: From €10.15
Le Selezioni Lambrusco Reggiano Secco DOC
Scents of violets and fresh fruit provides the Quercioli Reggiano Lambrusco Secco DOC. This creation from the late-ripening grape-varieties Lambrusco Marani and Salamino is dry on the palate, fruity, fresh, lively and pleasantly balanced.Another example of the winery Medici Ermete, what qualities can reach a Lambrusco. Try the wine with the typical, highly acclaimed cuisine of the Emilia-Romagna region: these include Parma ham, salami-variations, tortellini or ravioli.

Content: 0.75 litre (€7.07 / 1 litre)

Regular price: From €5.30
Assolo Lambrusco Reggiano Secco DOC
The Medici Ermete winery uses only the Lambrusco Salamino and Ancelotta grape varieties for its Assolo Lambrusco Reggiano Secco DOC. They give this wine from Italy its characteristic ruby red color and fragrant, pale pink foam.The fruity Lambrusco from Emilia-Romagna impresses with its well-rounded bouquet of ripe, red berries. It sparkles wonderfully dry and soft on the palate and provides a refreshing taste experience.Enjoy Assolo Reggiano Secco DOC at a drinking temperature of 14 - 15 °C with Italian pasta or sausage and meat dishes. This charming Italian wine is also ideal as a fresh red wine with snacks in convivial company. Serve with fresh fruit or a cheese platter, for example.

Content: 0.75 litre (€9.27 / 1 litre)

Regular price: From €6.95
Chiarli Rose di Bacco Lambrusco dell Emilia Rosso Amabile IGT
This fresh, fruity and light Lambrusco is the perfect companion for carefree hours. The wine from the region Emilia Romagna offers a fine acidity, some residual sweetness and very gentle tannins. Enjoy the Chiarli Rose di Bacco Lambrusco dell Emilia Rosso Amabile IGT as a dessert wine or solo, for a sparkling end of a warm day.

Content: 0.75 litre (€8.27 / 1 litre)

Regular price: From €6.20
Quercioli Reggiano Lambrusco Dolce DOC
Quercioli Reggiano Lambrusco Dolce DOC

€5.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle