Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hensel Ikarus red wine

The Hensel Ikarus is the flagship of the Thomas Hensel winery and a prime example of the innovative strength of the Palatinate wine scene.

Great wines also need great names. So the name derived from Greek mythology is a good choice for the Hensel Ikarus. The wine is only vinified in years with exceptional grapes and is made from the Cabernet Cubin grape variety. This is a new variety from 1970, which is based on a cross between the Blaufränkisch and Cabernet Sauvignon grape varieties. The Hensel winery in the Palatinate experimented with this grape variety at an early stage. This is why some of the vines are over 40 years old. Although this results in lower yields, the grapes are particularly powerful.

The Hensel Ikarus shimmers dark in the glass and has a full berry flavor. The red wine needs some time to open up, so decanting is advisable. Once the wine has opened up, however, the palate experiences ripe berry fruit, an intense coffee note and a tasty tobacco aroma. We recommend a drinking temperature of 16-18 °C.

Hensel Ikarus reveals its great potential through its athletic tannins. A wine that will give great pleasure for many years to come - "Feels Like Heaven".

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2020
Ageing Potential:
2034
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Cabernet Cubin
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
4,7 g/l
Residual sugar:
6,2 g/l
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
4040046640200
Bottler:
Weingut Hensel
In den Almen 13
67098 Bad Dürkheim
Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Discover more
Weingut Hensel
Skip product gallery

Product recommendation

Hensel Höhenflug Cuvée red wine
The Hensel Höhenflug Cuvée red wine proves that the international grape varieties Merlot, Cabernet Sauvignon and Syrah can also produce outstanding wines in Germany.Strictly selected grapes from the estate's best vineyards are blended together to create this cuvée. The wine smells of clove pepper and has notes of hot black pepper. This is accompanied by notes of sour cherries and dried leaves.The maturation in heavily toasted wooden barrels also gives the Höhenflug Cuvée red wine a fine woody note, which is surrounded by cassis, elderberry and blackberry. On the palate, the wine is incredibly multi-layered and complex.Despite its power, the Höhenflug Cuvée is wonderfully balanced and finishes with aromas of tobacco and vanilla. Already very easy to drink when decanted, the wine gains even more with further ageing. This red wine is particularly powerful.

Content: 0.75 litre (€25.67 / 1 litre)

Regular price: €19.25
bottle
Knipser Cuvée X
The Knipser Cuvée X from the Knipser winery impresses with a multi-faceted bouquet with spicy notes of cassis, tobacco, coffee and cedar. On the palate, the dry composition of Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc is dense and intense, with ripe, perfectly integrated tannins and impressive length.The grapes grow in the best vineyards of the Knipser winery in the Palatinate, which are characterized by limestone. Through short pruning and the so-called "green harvest" - the targeted thinning out of unripe grapes in summer - the yield is reduced in order to produce a particularly concentrated and elegant red wine. The Cuvée X then matures for 24 months in new French oak barriques, which further emphasizes its complex aromas of dark fruit, chocolate and fine spices.Enjoy the Knipser Cuvée X with roast meat, braised lamb, beef or game. The ideal drinking temperature is 16-18 °C.

Content: 0.75 litre (€62.00 / 1 litre)

Regular price: €46.50
bottle
Markus Molitor Pinot Noir Brauneberger Klostergarten**
The Vinum magazine writes about this wine: “A spectacular combination of fullness, body and delicacy – a great Moselle Pinot Noir.” The Brauneberger Klostergarten Pinot Noir from the Markus Molitor estate has a nose redolent of Morello cherries, bilberries and blackberries, complemented by a fine herbal spice and delicate hints of noble wood and toasted notes. After all, this red wine from the Rhineland-Palatinate matured for 15 months in French barriques. On the palate, the ruby-red wine is tight, complex and wonderfully well-balanced. The noticeable tannins are nicely integrated and the finish shows a lovely minerality from the slate-dominated vineyards on the Central Moselle. The Brauneberger Klostergarten vineyard is divided into two steep and two moderately sloping parcels of land with fine crushed slate soil and a high stone content. These parcels of land are planted mainly with Pinot noir grapes of French origin. In this Brauneberger Klostergarten Pinot Noir you’ll discover a fascinating Palatinate red wine for the most discerning tastes.

Content: 0.75 litre (€53.20 / 1 litre)

Regular price: €39.90
bottle
Hensel Ikarus red wine
Hensel Ikarus red wine

€39.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle